Na Novém Zélandu zatkli dva Čechy, měli u sebe 20 kilo pervitinu za 320 milionů korun

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 5. 2016 13:57
Na letišti v novozélandském Aucklandu zadrželi celníci dva české pašeráky. Ti u sebe měli 20 kilogramů pervitinu. Ten by se na černém trhu prodal za více než 320 milionů korun. Pervitin měli Češi schovaný v tajných schránkách vytvořených ve dnech dvou zavazadel, s nimiž cestovali. Dvojice je ve vazbě a čeká na soudní řízení, které se uskuteční v pondělí. Hrozí jim až doživotní vězení.
Čeští pašeráci byli odhaleni na letišti v Aucklandu na Novém Zélandu. (Ilustrační foto)
Čeští pašeráci byli odhaleni na letišti v Aucklandu na Novém Zélandu. (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Wellington - Novozélandským celníkům se podařily dva rekordní úlovky pašovaných drog. Ve čtvrtek zadrželi dva české občany s 20 kilogramy pervitinu, který by se na Novém Zélandu rozprodal v přepočtu za 324 milionů korun. V pátek pak policie zatkla tři muže, kteří jsou podezřelí, že se do země pokusili dostat 200 kilogramů efedrinu používaného k výrobě pervitinu. Informovala o tom místní média, z jejichž zpráv není zcela jasné, zda tyto dva případy spolu souvisejí. Zadržení Čechů dnes potvrdila mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Čeští pašeráci byli odhaleni na letišti v Aucklandu po příletu z Bangkoku. Podle Lagronové se jednalo o muže a ženu, kteří do Bangkoku letěli z Prahy. Pervitin měli schovaný v tajných schránkách vytvořených ve dnech dvou zavazadel, s nimiž cestovali. V každém bylo deset kilogramů drogy. Na černém trhu by se podle policie rozprodala za 20 milionů novozélandských dolarů.

Po zadržení se dvojice podrobila výslechu a byla obviněna z nedovoleného dovozu metamfetaminu s úmyslem následného šíření drogy. "Jsou ve vazbě a čekají na soudní řízení, které se uskuteční v pondělí," řekla mluvčí ministerstva zahraničí. Čechům bude přidělen advokát, přes kterého se s obviněnými spojí český generální konzulát v australském Sydney. Podle serveru listu NZ Herald za pašování drog z kategorie A, kam je zařazen i pervitin, hrozí na Novém Zélandu až doživotní vězení.

Pervitin nejspíš z Česka nepocházel

Ačkoli se Češi dostali na Nový Zéland přes Bangkok z Prahy, pravděpodobnost, že by nalezený pervitin pocházel z Česka, je podle mluvčí Národní protidrogové centrály Barbory Kudláčkové velmi malá. "Pervitin vyrobený v ČR v převážné většině končí u odběratelů ze sousedních států a zemí západní Evropy včetně Velké Británie," sdělila. Doplnila, že v Asii, odkud čeští pašeráci cestovali, je pervitin velmi žádaným zbožím a jeho cena je tam vysoká. "V Asii patří k největším zdrojovým zemím pervitinu Irán a Thajsko, které však produkuje pervitin v podobě tablet," upřesnila.

Druhý velký kontraband novozélandští celníci odhalili, když pojali podezření vůči 80 krabicím papíru, které byly na Nový Zéland dopraveny už koncem dubna. V mnoha z nich pak objevili dutiny, v nichž byl efedrin uschován. Podle policie jde o více než dvojnásobně větší úlovek než dosud rekordních 95 kilogramů, které se podařilo najít loni v říjnu.

V souvislosti s odhalením této zásilky provedla novozélandská policie řadu razií, při nichž zatkla tři podezřelé ve věku 31, 32 a 34 let. Zabavený efedrin by mohl být využit k výrobě 150 kilogramů pervitinu, který by se na ulicích Novém Zélandu rozprodal až za 150 milionů novozélandských dolarů, uvedla policie.

Efedrin podle NZ Heraldu patří v zemi do drogové kategorie B a hrozí za jeho ilegální dovoz nebo držení maximálně 14 let vězení.

Česko má s pervitinem (metamfetamin) dlouhodobé problémy. Zatímco v Evropě byl vždy rozšířenější amfetamin, v Česku to byl z historických důvodů pervitin, který se zde nelegálně vyrábí od 70. let. V poslední době se zejména kvůli nízké ceně pervitin rozšiřuje z Česka do Německa a Rakouska. Nově se podle Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) pervitin objevuje i v Řecku či na Kypru a také v Lotyšsku a Norsku.

Kalifornská pohraniční stráž ukázala, jak vypadá 795 metrů dlouhý tunel, ve kterém se skladovaly a pašovaly drogy. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 4 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy