Na Novém Zélandu zatkli dva Čechy, měli u sebe 20 kilo pervitinu za 320 milionů korun

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 5. 2016 13:57
Na letišti v novozélandském Aucklandu zadrželi celníci dva české pašeráky. Ti u sebe měli 20 kilogramů pervitinu. Ten by se na černém trhu prodal za více než 320 milionů korun. Pervitin měli Češi schovaný v tajných schránkách vytvořených ve dnech dvou zavazadel, s nimiž cestovali. Dvojice je ve vazbě a čeká na soudní řízení, které se uskuteční v pondělí. Hrozí jim až doživotní vězení.
Čeští pašeráci byli odhaleni na letišti v Aucklandu na Novém Zélandu. (Ilustrační foto)
Čeští pašeráci byli odhaleni na letišti v Aucklandu na Novém Zélandu. (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Wellington - Novozélandským celníkům se podařily dva rekordní úlovky pašovaných drog. Ve čtvrtek zadrželi dva české občany s 20 kilogramy pervitinu, který by se na Novém Zélandu rozprodal v přepočtu za 324 milionů korun. V pátek pak policie zatkla tři muže, kteří jsou podezřelí, že se do země pokusili dostat 200 kilogramů efedrinu používaného k výrobě pervitinu. Informovala o tom místní média, z jejichž zpráv není zcela jasné, zda tyto dva případy spolu souvisejí. Zadržení Čechů dnes potvrdila mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Čeští pašeráci byli odhaleni na letišti v Aucklandu po příletu z Bangkoku. Podle Lagronové se jednalo o muže a ženu, kteří do Bangkoku letěli z Prahy. Pervitin měli schovaný v tajných schránkách vytvořených ve dnech dvou zavazadel, s nimiž cestovali. V každém bylo deset kilogramů drogy. Na černém trhu by se podle policie rozprodala za 20 milionů novozélandských dolarů.

Po zadržení se dvojice podrobila výslechu a byla obviněna z nedovoleného dovozu metamfetaminu s úmyslem následného šíření drogy. "Jsou ve vazbě a čekají na soudní řízení, které se uskuteční v pondělí," řekla mluvčí ministerstva zahraničí. Čechům bude přidělen advokát, přes kterého se s obviněnými spojí český generální konzulát v australském Sydney. Podle serveru listu NZ Herald za pašování drog z kategorie A, kam je zařazen i pervitin, hrozí na Novém Zélandu až doživotní vězení.

Pervitin nejspíš z Česka nepocházel

Ačkoli se Češi dostali na Nový Zéland přes Bangkok z Prahy, pravděpodobnost, že by nalezený pervitin pocházel z Česka, je podle mluvčí Národní protidrogové centrály Barbory Kudláčkové velmi malá. "Pervitin vyrobený v ČR v převážné většině končí u odběratelů ze sousedních států a zemí západní Evropy včetně Velké Británie," sdělila. Doplnila, že v Asii, odkud čeští pašeráci cestovali, je pervitin velmi žádaným zbožím a jeho cena je tam vysoká. "V Asii patří k největším zdrojovým zemím pervitinu Irán a Thajsko, které však produkuje pervitin v podobě tablet," upřesnila.

Druhý velký kontraband novozélandští celníci odhalili, když pojali podezření vůči 80 krabicím papíru, které byly na Nový Zéland dopraveny už koncem dubna. V mnoha z nich pak objevili dutiny, v nichž byl efedrin uschován. Podle policie jde o více než dvojnásobně větší úlovek než dosud rekordních 95 kilogramů, které se podařilo najít loni v říjnu.

V souvislosti s odhalením této zásilky provedla novozélandská policie řadu razií, při nichž zatkla tři podezřelé ve věku 31, 32 a 34 let. Zabavený efedrin by mohl být využit k výrobě 150 kilogramů pervitinu, který by se na ulicích Novém Zélandu rozprodal až za 150 milionů novozélandských dolarů, uvedla policie.

Efedrin podle NZ Heraldu patří v zemi do drogové kategorie B a hrozí za jeho ilegální dovoz nebo držení maximálně 14 let vězení.

Česko má s pervitinem (metamfetamin) dlouhodobé problémy. Zatímco v Evropě byl vždy rozšířenější amfetamin, v Česku to byl z historických důvodů pervitin, který se zde nelegálně vyrábí od 70. let. V poslední době se zejména kvůli nízké ceně pervitin rozšiřuje z Česka do Německa a Rakouska. Nově se podle Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) pervitin objevuje i v Řecku či na Kypru a také v Lotyšsku a Norsku.

Kalifornská pohraniční stráž ukázala, jak vypadá 795 metrů dlouhý tunel, ve kterém se skladovaly a pašovaly drogy. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy