Poprava za drogy: Rodiny slyšely střelbu na své blízké

Martin Novák Martin Novák
29. 4. 2015 13:12
Prosby nepomohly. Indonésie popravila sedm cizinců. Příbuzní popisují muka a bolest, kterou zažívali na posledním setkání před vykonáním rozsudku.
Zřízenci nesou rakev s ostatky popraveného Brazilce Rodriga Gularteho.
Zřízenci nesou rakev s ostatky popraveného Brazilce Rodriga Gularteho. | Foto: Reuters

JakartaIndonésie neustoupila prosbám příbuzných sedmi cizinců odsouzených k trestu smrti za pašování drog. Nepomohly ani apely vlád, zejména Austrálie a Brazílie.

Tři Nigerijce, dva Australany, Brazilce a Ghaňana zastřelila popravčí četa pětatřicet minut po půlnoci místního času ve věznici na ostrově Nusakambangan. Všichni odmítli pásku přes oči.

Modlitby a zpěv

"Odsouzení se společně modlili a zpívali. Předtím se vzájemně objímali a říkali na shledanou," řekla novinářům Christina Widianartiová, advokátka brazilského odsouzence Rodriga Gularteho.

Sanitka převáží těla popravených Australanů do márnice.
Sanitka převáží těla popravených Australanů do márnice. | Foto: Reuters

Původně měly hlavně mířit na zátylek osmi cizinců. Téměř na poslední chvíli justice pozastavila popravu Filipínky Mary Jane Velosové, zatčené před pěti lety se dvěma a půl kilogramy heroinu v zavazadle.

Generální prokurátor oznámil, že odsouzená ještě dostane možnost vypovídat, protože žena, která jí údajně drogu předala, se na Filipínách vydala policii.

Austrálie po vykonání rozsudku na protest odvolala svého velvyslance z Jakarty.

Popravě předcházely emotivní scény. Příbuzným úřady dovolily cestovat na ostrov Nusakambangan, aby se mohli osobně se svými blízkými rozloučit. Někteří byli u toho, když kolona automobilů jela na popraviště. Zapalovali u silnice svíčky a pak slyšeli výstřely…

"Neberte mi bratra"

"Jet sem a říci naposledy sbohem je skličující. Žádná rodina by neměla projít něčím takovým," řekl Michael Chan, bratr popraveného Australana Andrewa Chana.

Druhým popraveným Australanem je Myuran Sukumaran. "Prosím, nedělejte to mému bratrovi. Neberte mi ho,“ s pláčem vzkázala indonéskému prezidentovi po posledním setkání se Sukurumanem jeho sestra Brintha.

Sestra během posledního setkání zkolabovala a museli ji odnést k ošetření.

"Řekla jsem synovi na shledanou, už ho nikdy neuvidím. O půlnoci ho odvedou a zastřelí," vypověděla jeho matka Raji.

Všichni odsouzení v sobotu obdrželi podle zákona dokument, který je seznámil se skutečností, že do 72 hodin budou popraveni.

Indonésie obhajuje přísné tresty tím, že drogy ničí tamní společnost a v průměru umírá kvůli narkotikům třiatřicet Indonésanů denně (země má 230 milionů obyvatel).

Vláda v roce 2015 přijala pětileté moratorium na vykonávání trestu smrti, nově zvolený prezident Joko Widodo však popravy obnovil. Podle průzkumů veřejného mínění s ním souhlasí drtivá většina Indonésanů.

Chana a Sukumarana zatkla policie před deseti lety, v zavazadlech měli dohromady přes osm kilogramů heroinu.

Indonésie protestuje proti saúdskoarabské popravě

Kuriózní je, že Indonésie sama nedávno protestovala proti popravě své občanky Siti Zainabové v Saúdské Arábii a předvolala kvůli tomu na ministerstvo zahraničí saúdskoarabského velvyslance.

Zainabová dostala trest smrti za ubití své zaměstnavatelky, sťali ji mečem v Medině.

 

 

Právě se děje

Další zprávy