Mexiko zadrželo šéfa klanu spojeného se zmizením studentů

ČTK ČTK
26. 4. 2016 14:40
Podezření ze zmizení 43 studentů čelí Nicolás Nájera Salgado, hlava gangu Guerreros Unidos. Ten je možná i odpovědný za produkci drog. Prozatím se našla jen dvě mrtvá těla patřící studentům. Aktivisté a experti viní vládu ze zdržování vyšetřování. Negativně bude ovlivněna i popularita prezidenta Enriqueho Peňi Nieta.
Foto: Reuters

Mexico City - Mexická policie zadržela šéfa drogového kartelu spojovaného s předloňským zmizením čtyřicítky studentů, které úřady stále neobjasnily. Podle úřadů státu Guerrero je Nicolás Nájera Salgado podezřelý z podílu na organizaci akce. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Nájera Salgado je hlavou gangu Guerreros Unidos a podle policie je odpovědný za produkci značného množství drog a jejich pašování do Spojených států. Podle prohlášení úřadu guerrerské správy navíc existuje "předpoklad, že tato osoba je spojena s činy z 26. a 27. září".

Tehdy v guerrerském městě Iguala zmizela skupina 43 studentů pedagogické školy, kteří byli podle závěru prvního vyšetřování zadrženi místní zkorumpovanou policií, předáni gangu a zavražděni.

Motivem měly být údajné nekalé praktiky tamního starosty Josého Luise Abarky a jeho rodiny, na které prý studenti upozorňovali. Několik členů kartelu bylo již kvůli případu zadrženo a obviněno.

Dosud se našla jen dvě mrtvá těla prokazatelně patřící členům studentské skupiny. Případ se nyní kvůli řadě nejasností vyšetřuje znovu.

Skupina mezinárodních expertů, kteří se na vyšetřování podílejí, v neděli obvinila mexickou vládu ze zdržování vyšetřování. Úřad generálního prokurátora údajně expertům nedovolil znovu vyslechnout svědky. Někteří z nich prý byli mučeni, jiní upláceni.

Vyšetřovatelé údajně také nesledovali stopy, na které je experti navedli. Aktivisté i příbuzní studentů tvrdí, že se vláda snaží zamést případ, který negativně ovlivnil popularitu prezidenta Enriqueho Peňi Nieta, pod koberec.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy