Bratr britského krále Karla III. zdědil titul vévody z Edinburghu po svém zesnulém otci princi Philipovi, který program DofE založil. V Česku jej plní každoročně kolem 7000 studentů. Setkání s některými z nich na britské ambasádě je jedním z prvních bodů Edwardova programu v Praze. Při příjezdu britského prince kromě velvyslance Fielda přivítal i výkonný ředitel DofE v Česku Tomáš Vokáč.
Program DofE v Česku funguje od roku 1995, nyní na více než 320 školách. Každý jeho účastník si vytyčí cíle, kterých chce dosáhnout v dobrovolnických, pohybových či dovednostních aktivitách, a ty následně plní po dobu šesti, 12 nebo 18 měsíců. Čím déle program studenti plní, tím vyšší na konci dostanou ocenění.
Kromě akcí souvisejících s projekty pro mladé se Edward setká ve středu dopoledne na Pražském hradě s prezidentem Pavlem. Později navštíví britský princ Vestec, ve zhruba třítisícové obci zasadí strom v Aleji prince Philipa, jež vznikla loni k příležitosti nedožitých 100. narozenin manžela Alžběty II. Při
této příležitosti se vévoda také setká s desítkami účastníků programu, kteří mu představí své ekologicky zaměřené projekty, ale i s hejtmankou Středočeského kraje Petrou Peckovou (STAN) a starostou obce Vestec Tiborem Ševcem a dalšími regionálními politiky.
Nejdůležitějším bodem vévodova programu bude středeční Zlatá ceremonie, která v Senátu. Během ní princ ocení 42 Čechů, účastníků programu DofE, kteří úspěšně dokončili jeho zlatou úroveň. Ve Valdštejnské zahradě se poté setká s loňskými zlatými absolventy i jejich vedoucími.
Návštěvu ve čtvrtek zakončí položením věnce u Národního památníku hrdinů heydrichiády u kostela svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. V tomto pravoslavném chrámu se po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v roce 1942 skrývali a po boji s nacistickou přesilou později zemřeli českoslovenští parašutisté vycvičení v Británii.