Byla u mě policie, přiznala Dostálová. Zátah na ministerstvu se týká CzechTourism

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 21. 11. 2018 16:35
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahují od středečního rána v sídle ministerstva pro místní rozvoj na pražském Staroměstském náměstí a v centrále agentury CzechTourism na Vinohradech. Ministryně Klára Dostálová potvrdila, že policie zasahovala i u ní doma. Zásah souvisí se zakázkami CzechTourismu, řekl šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2 Tomáš Svoboda. Kriminalisté podle něj pouze zajišťují důkazy.
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. | Foto: Ludvík Hradilek

"Ještě nebyl nikdo obviněn, zatím se pouze zajišťují důkazy pro další postup," uvedl Svoboda. Následně budou podle něj policisté důkazy několik týdnů či měsíců vyhodnocovat.

Přítomnost policistů v budově ministerstva na Staroměstském náměstí potvrdila i mluvčí resortu Veronika Vároši. "Ministerstvo poskytuje součinnost policii, bližší informace v tuto chvíli nebudeme sdělovat," uvedla mluvčí.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová na tiskové konferenci potvrdila, že policie navštívila i ji. "Z logiky věci policie prověřuje i mě, říkám to úplně otevřeně, protože jsem byla nadřízenou CzechTourismu - ať už jako náměstkyně, nebo jako ministryně. Také na rovinu říkám, že policie byla ráno u mě doma s dotazem, zda mám doma nějakou služební techniku. Já jsem řekla, že samozřejmě ano, všechno jsem vydala, policie si to odvezla a odjela," řekla Dostálová. 

Podle deníku E15, který nahlédl do policejního spisu, je ministryně hlavní podezřelou. Ve spise ji policie podezírá z trestných činů překročení pravomoci veřejného činitele a dotačního podvodu, ke kterým mělo dojít v roce 2016. Tehdy Dostálová byla náměstkyní pro cestovní ruch. 

Na špatné hospodaření státní agentury na podporu cestovního ruchu upozornil již v roce 2016 Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který podal trestní oznámení. Z výsledků kontroly let 2012 až 2014 podle něj vyplynulo, že organizace v řadě případů utrácela nehospodárně a porušila několik zákonů.

Pochybení se týkala veřejných zakázek a statisícových výdajů za wellness pobyty nebo rozlučku s generálním ředitelem.

NKÚ tvrdil, že agentura zadávala zakázky bez ohledu na to, jestli by je nebylo možné v soutěži získat levněji. Například údajně kupovala právní služby bez posouzení, zda jde o nejvýhodnější variantu, a soutěže nepořádala ani při nákupu letenek.

Distribuci výstavních a reklamních předmětů zase agentura rozdělila do více zakázek malého rozsahu, které zadávala bez otevřené soutěže.

Kvůli hospodaření agentury skončili již dva lidé u soudu. Z porušení povinnosti při správě cizího majetku čelí obžalobě bývalý ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška a bývalá ředitelka odboru ekonomiky CzechTourismu Andrea Gregorová.

Z peněz, které byly určeny na podporu cestovního ruchu, koupili údajně zhruba 70 voucherů za celkem 600 tisíc korun na lázeňské relaxační pobyty, které podle obžaloby Vondruška rozdával svým známým či kolegům.

Deník Aktuálně.cz také v minulosti upozornil na to, že agentura CzechTourism podle mediálního experta Pavola Mačingy zaplatila v roce 2014 za televizní reklamu třikrát víc peněz, než musela.

Kontrakt se týkal kampaně Česko - země příběhů, která běžela na českých a slovenských televizních stanicích a díky níž chtěla agentura lákat k tuzemské dovolené nejen cizince, ale zejména Čechy a Slováky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Do nového mýtného systému je přihlášeno jen 82 tisíc aut. Hrozí kolaps, říká ministr

Do nového mýtného systému, jenž má být spuštěn od letošního prosince, bylo dosud přihlášeno 82.000 vozidel, celkem se očekává 450 000 vozů. Většinu z registrovaných tvoří velcí dopravci, z menších firem, které ovšem v současném systému tvoří v souhrnu většinu, se zaregistrovalo pouze pět procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy