Ruské kolo na Smíchově nemá co dělat, říkají památkáři. Radní ho přesto schválili

Smíchov s ruským kolem podle představy Prahy 5
Praha 5 chce oživit Smíchov ruským kolem, které má být vysoké 60 metrů, stejně jako toto v Paříži.
A zde od Vyšehradu
Kromě kola má vzniknout i kavárna či nové hřiště.
Foto: Aktuálně.cz
Kristýna Svrdlinová, Jan Singer
30. 6. 2016 16:10
Vedení Prahy 5 chce oživit Smíchov a jednou z možností je stavba obřího šedesátimetrového kola podobného tomu londýnskému. Pražští památkáři však upozorňují, že taková stavba od nich zřejmě souhlas nedostane. Kolo by totiž stálo na smíchovské náplavce v místě pražské památkové rezervace, kde vysoké stavby podle památkářů nemají co dělat. Starosta Prahy 5 Radim Klíma však žádný problém nevidí, pozemek má podle něj výjimku. Radní plán ve čtvrtek schválili.

Praha – Pražští památkáři odmítají stavbu obřího ruského kola, kterou chce na smíchovské náplavce za areálem Staropramenu prosadit starosta Prahy 5 Radek Klíma, aby přilákal turisty. Atrakce by totiž vyrostla na místě, které je součástí pražské památkové rezervace a výškové budovy se tam stavět nesmějí.

"Stavba je naplánována na území památkové rezervace a svým rozměrem se vymyká svému okolí, takže nevidím nadějně, že bychom tuhle věc podpořili," řekl Aktuálně.cz šéf pražských památkářů Ondřej Šefců.

Starosta Klíma tvrdí, že na pozemku, na kterém má kolo stát, je výjimečně přípustná rozhledna nebo podobný typ stavby, takže zákaz se na ruské kolo nevztahuje. A radní ve čtvrtek odpoledne na svém mimořádném jednání plán schválili.

Zákaz se obejít nedá

Šefců ale namítá, že zákaz se nijak obejít nedá. "Plánované kolo má šedesát metrů, což je výška, které nedosahuje žádná jiná okolní budova. V horizontu jsou nejvýše věže kostelů," dodal. Pravomoc rozhodnout však nemá: jeho ústav poskytuje pouze odborné posudky.

Souhlas s umístěním stavby musí vydat odbor památkové péče pražského magistrátu. Ale ani ředitel odboru Jiří Skalický atrakci velké naděje nedává: "Nechci nic předjímat, zatím k projektu nemáme žádné podrobnosti, ale nemyslím si, že by měl šanci k udělení souhlasu," uvedl.

Na druhé straně to žije...

Radnice Prahy 5 chce v rámci oživování okolí Smíchova na břehu Vltavy postavit atrakci, která by během celého roku přitahovala pozornost turistů. "Na druhé straně řeky to žije, ale u nás to tak není,"  vysvětlil Klíma, podle něhož proto radnice nabídla svůj pozemek a vypsala výběrové řízení na jeho využití. A nejvíce je prý zaujal projekt obřího ruského kola.

Podle Klímy je návrh součástí snahy otevřít Smíchovské nábřeží lidem a více je zakomponovat do pražského života. Dalším krokem má být revitalizace nedalekého Dětského ostrova či zadání vypracování projektové dokumentace na lávku v severní části Císařské louky. Radnice chce také mnohem více podporovat kulturní a sportovní aktivity na náplavkách.

"Vyhlídkové kolo na Hořejším nábřeží je jednou z mála pražských možností, kde vůbec může být umístěné. Dopravně výborně dostupné, pár minut z metra, mimochodem u přívozu, s příjemným pěším přístupem po náplavce a přitom mimo obytnou výstavbu, takže nebude rušit místní obyvatele," dodal Klíma, který odmítá, že by narušovalo panorama Prahy. "Navíc tato výrazně technická stavba skvěle zapadá do kdysi průmyslové lokality Smíchova a k blízkému železničnímu mostu,“ dodává.

My to platit nebudeme

Prahu 5 by přitom neměl stát projekt nic, ale naopak by na něm měla ještě vydělat. Počítá s tím, že atrakci by postavila a provozovala soukromá firma, která by radnici za pronájem pozemku platila 56 500 korun měsíčně.

"Všechno bude řešit až investor, který si musí zařídit všechna potřebná povolení. Pokud by se mu nepodařilo to povolení získat, od smlouvy odstoupíme," dodal Klíma. Praha 5 počítá, že atrakce by mohla stát na přelomu let 2017 a 2018.

Opozice se k návrhu staví kriticky. "Už jen to, že má kolo stát na místě dětského hřiště, je skandální,“ uvedl opoziční zastupitel Lukáš Budín (SZ). Podle starosty Klímy to však není pravda a podmínkou radnice je, aby hřiště zůstalo a stavba se ho nijak nedotkla.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Iráku zatkli organizátory pondělního útoku na bagdádském tržišti

V Iráku zatli lidi odpovědné za pondělní atentát, který si v Bagdádu vyžádal více než 30 mrtvých. Na twitteru to dnes oznámil premiér Mustafá Kázimí. K útoku, který zasáhl lidi na tržišti, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

"Zatkli jsme všechny členy zbabělé teroristické skupiny, která naplánovala a provedla útok na tržišti Al-Vahajlát" ve čtvrti Sadr, napsal Kázimí. Podle něj mají zadržení stanout před soudem ještě dnes.

Další zprávy