Praha - Na seznamu komunistické rozvědky figurují kromě známých jmen i elitní policisté.
Z velké části jde o současné či bývalé policisty z Národní protidrogové centrály, kterou svého času vedl nynější náměstek ministra vnitra Jiří Komorous. Ten u rozvědky také působil.
Na seznamu rozvědčíků je například pod krycím jménem Pavlus policista Petr Kočí. Ten s "kariérou" u rozvědky začal těsně před pádem režimu. V listopadu 1988 nastoupil jako referent.
A dnes patří mezi nejvýše postavené policisty u nás, je zástupcem protidrogového.
"Pan Kočí má lustračí osvědčení, prověrku Národního bezpečnostního úřadu a vzdělání. Je to velice uznávaný odborník. Za dvacet let služby odvedl pro tento stát spoustu práce. Proto nemohu přihlédnout k tomu, že je na těch seznamech," řekl Aktuálně.cz ředitel útvaru Jakub Frydrych.
V registrech je také František Dlouhý, vedený pod jménem František Berman. Ten už u útvaru nepůsobí, skončil minulý rok.
V době, kdy protidrogové vedl Komorous, tak zde také pracoval bývalý rozvědčík Rudolf Souček. U rozvědky začal v roce 1971, o pět let později už působil ve Vídni, kde se zřejmě osvědčil, neboť se v roce 1982 stal starším referentem specialistou.
A v rozvědce nepracovali pouze muži, ale i několik žen. Tak například Alena Denešová, která je v registrech vedena jako referentka nebo Galina Broučková, krycím jménem Spálová. Denešová po revoluci působila u kriminální policie v odboru násilí, Broučková pak v NPC.
Peklo v NATO?
A zajímavou minulost má i dnes již expolicista Jaroslav Peklo.
Ze záznamu vyplývá, že "svou komunistickou kariéru" odstartoval už ve svých dvaadvaceti letech, kdy začal působit na ministerstvu vnitra. A o dva roky poté, v roce 1972, už s krycím jménem Volejník plnil příkazy rozvědky.
Nakonec to dotáhl až na staršího referenta specialistu, který mimo jiné zpracovával "problematiku Evropy a NATO."
Po pádu komunismu Peklo pracoval jako starší referent specialista na oddělení ekologie a štěpných materiálů Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a zpravodajství Ústředny kriminální policie.
Estébáky jsem nebral
Do samotného ÚOOZ, které vzniklo v roce 1995, se ale nedostal. "Estébáky já jsem nebral," řekl k tomu Aktuálně.cz tehdejší ředitel útvaru Jan Kubice.
A s estébáky nechtěl mít ani nic společného současný šéf Mezinárodní policejní asociace (IPA) Josef Neruda.
"Před několika lety jsem se s ním musel rozloučit. Tehdy se jako člen asociace snažil do našich řad protlačit spoustu svých kamarádů, hlavně podnikatelů. Od toho tu asociace rozhodně není," řekl k tomu pro Aktuálně.cz Neruda.
A proč by to Peklo dělal? Podle Nerudy ze členství v asociaci totiž plyne spousta výhod. "Tak například, když je člen v zahraničí a něco se stane, třeba něco provede, tak ho tamní orgány považují za člena Policie ĆR," vysvětluje.
V roce 2002 proto policie Pekla vyloučila. On ale dlouho neváhal a založil si konkurenční organizaci, Klub IPA.
"Tam působí celá řada bývalých členů StB," říká Neruda.
Střelec senátora Antla
Na seznamu komunistických rozvědčíků figuruje také jméno Igora Střelce. Ten působil jako asistent senátora za ČSSD Miroslava Antla.
Blízko má také k bývalému ministrovi dopravy Aleši Řebíčkovi (ODS), se kterým se seznámil v době, kdy chtěl Řebíček prorazit na ruský trh.
Právě Střelec mohl být pro tyto aktivity ideálním prostředníkem. Jak vyplývá z dochovaných dokumentů Střelec mezi lety 1981-86 studoval v Moskvě. Poté působil v rozvědce jako starší referent pod krycím jménem Tomeček.
Napojení na Rusko si uchoval i po roce 1989. Dodnes podniká s lidmi z bývalého Sovětského svazu. V několika firmách působí s dalším komunistickým rozvědčíkem Petrem Doležalem, jehož jméno se také objevilo v dnes zveřejněných seznamech.