V Praze se ženil čínský "Leoš Mareš", svatba přiláká turisty

Simone Radačičová
7. 5. 2015 15:35
Na Pražském hradě se oženil čínský moderátor Ou Di, jehož talk show Day Day Up sleduje 100 milionů lidí. V televizi se objeví i samotná svatba, Česku by to mělo přinést zvýšený zájem čínských turistů.
Ou Di a jeho novomanželka, hit nejen pro oblíbenou talk show Day Day Up.
Ou Di a jeho novomanželka, hit nejen pro oblíbenou talk show Day Day Up. | Foto: Simone Radačičová

Praha - Je čtvrtek kolem deváté hodiny ráno, ale v Lobkovickém paláci na Pražském hradě je rušno. Finišují tady přípravy na svatbu jedné z nejpopulárnějších televizních osobností v Číně. V místnosti, kterou si budoucí manželé vybrali pro obřad, už sedí hosté, kteří netrpělivě čekají na svoji celebritu.


Jméno budoucího ženicha ale ještě novinářům tají – hájí se tím, že v Číně je to velmi známá a oblíbená osobnost. "Jeho jméno vám asi ještě říct nemůžu. Jen vám mohu potvrdit, že dnes bude hodně čínských dívek zklamaných," usmívá se čínský student, který v Praze studuje už pět měsíců lingvistiku a jenž si nepřál sdělit své jméno.

Celá místnost je laděna do bílé barvy – bílé růže, bílý koberec, židle i svíčky. Nevadí to? "Bílá je sice v Číně barvou pohřbu, ale nám to už nevadí. Máme velmi otevřenou kulturu, a hlavně my mladí lidé často přejímáme zvyky ze Západu. Nevěsta určitě bude také oblečena v bílém," odhaduje student.


Jeho slova nejsou v ruchu skoro ani slyšet, hudbu si totiž ještě na poslední chvíli nacvičuje několik muzikantů, v místnosti si pak ještě čínský štáb z talk show také ještě seřizuje kameru. I fotografové a další kameramani už jsou připraveni. Může se začít.


Na nevěstu už čeká ženich – konečně známe jeho jméno. Je to Ou Di, jeden z moderátorů úspěšného pořadu Day Day Up. Jeho popularita se dá v Česku srovnat snad jen s Leošem Marešem.

Čínský student měl pravdu, drobná nevěsta Čen Jün-cchan si opravdu vybrala bílé šaty. Kolem pasu má ale uvázanou černou stužku. Ženicha doprovází skupinka dalších moderátorů a spolupracovníků Ou Diho.

V Praze se ženil čínský "Leoš Mareš".
V Praze se ženil čínský "Leoš Mareš". | Foto: Simone Radačičová


Když po jednom vejdou do místnosti, upřou se na ně zraky snad všech přítomných dívek. Krátce po obřadu, který proběhl z části v angličtině a za vydatné asistence kamer, následuje ještě společné focení. A pak už jen svatební hostina.

Proč si pro svou svatbu, která se objeví i v pořadu Day Day Up, vybral Ou Di právě Prahu? "Protože Praha teď v Číně 'frčí'. Je tu kouzelná atmosféra. A za třetí, napadlo to také producenty," přiznává Ou Di. "Když jsem vyrůstal na Tchaj-wanu, tak jsem často četl pověsti o Praze. Chtěl jsem se sem přijet podívat, tak jsem rád, že se mi toto přání mohlo splnit," ochotně vysvětluje.

A na co se mohou těšit čínští diváci v Day Day Up věnovaném České republice? "Tento pořad obvykle představuje čínskou kulturu a zvyky, teď chceme ukázat i zvyky v Česku. Pořad je v Číně dobře zavedený, vysíláme už od roku 2007,“ připomíná Ou Di.

Show přitáhne další turisty

Díl se svatbou se má vysílat zhruba v polovině letošního června. Očekává se, že bude mít velkou sledovanost. "Day Day Up je jeden z nejoblíbenějších pořadů na čínských obrazovkách vůbec. Jeho jednotlivé díly se pravidelně umísťují v TOP 5 nejsledovanějších pořadů, přičemž více diváků mívají pouze pořady Čínské centrální televize CCTV, která má téměř absolutní pokrytí," vysvětluje František Reismüller, ředitel zahraničního zastoupení v Šanghaji.

Show tak do Česka zřejmě naláká další turisty. "Přestože Day Day Up není vyloženě turisticky zaměřený pořad, navýšení zájmu čínských turistů o cestu do České republiky samozřejmě očekáváme. Předpokládaná sledovanost, která by měla dosáhnout až 100 milionů lidí, je skutečně obrovská a o Číňanech je obecně známo, že rádi následují své hvězdy a idoly do zemí, kam se vydaly ať už v televizi, nebo na plátně,“ dodává.

Day Day Up navíc není jediným pořadem, který se v tuzemsku nedávno natáčel. Do kin přišla také romantická komedie "Jen my víme kde", kterou už v Číně zhlédlo přes 9,5 milionu lidí.

V loňském roce se v Česku ubytovalo přes 211 tisíc návštěvníků z Číny. "Skupiny čínských turistů v Česku zůstávají na dvě až tři noci. Česko zpravidla kombinují s Rakouskem, Německem a Maďarskem," upozorňuje Kateřina Petříčková, tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Podle ní Číňané vedle Prahy nejčastěji míří také do Českého Krumlova, Plzně, Karlových Varů, Brna či Telče. "Obvyklou činností v rámci pobytu v Česku je návštěva památek, pivní turistika, což je případ Plzně, či lázeňská turistika, a to platí pro Karlovy Vary," dodává.

Čínští turisté budou brzy moci využít také přímé letecké spojení Praha – Peking. První letadlo na této trase by mělo vzlétnout už 22. září.

 

Právě se děje

Další zprávy