Myslivci na Brněnsku našli desítky mrtvých zajíců, někdo je otrávil jedem na hraboše

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 8. 2019 20:49
Myslivci našli v Brně-Tuřanech a blízkých Šlapanicích desítky mrtvých zajíců a několik bažantů. Vzorky poslali na rozbor, který podle nich potvrdil otravu látkou Stutox II na hubení hrabošů. Podle předsedy Okresního mysliveckého spolku Brno-město Zdenka Živěly někdo rozesel jed po poli v rozporu se zákonem. Státní veterinární správa uvedla, že oficiální výsledky zveřejní ve čtvrtek. Pokud byl jed použit nelegálně, je ministerstvo zemědělství připraveno podat trestní oznámení, řekl mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.
Hraboš polní.
Hraboš polní. | Foto: Report

Úhyn byl hlášen uprostřed minulého týdne. "V katastru Brno-Tuřany v lokalitě Dvorska se našlo 37 kusů otrávených zajíců a tři bažanti, ve Šlapanicích bylo 25 kusů zaječí zvěře. Máme potvrzené od státní veterinární správy z Olomouce, že je tam daná otrava Stutoxem II," řekl Živěla.

Vzorky zkoumá Státní veterinární ústav v Olomouci. "Vyšetření úhynu zajíců a bažantů ještě není ukončeno," řekl ředitel Státního veterinárního ústavu v Olomouci Jan Bardoň s tím, že je třeba provést nejen toxikologické, ale i bakteriologické vyšetření.

"My to definitivně v tuto chvíli uzavřeno nemáme, protože nám chybí výsledky bakteriologického vyšetření a u toxikologického vyšetření se musí udělat celá škála toxinů," dodal. "Většina vzorků, které došly, jsou vzorky odebrané a hrazené mysliveckým sdružením. To znamená, že vlastníkem je myslivecké sdružení, které první musí dostat výsledek," uzavřel ředitel SVÚ v Olomouci.

"Případné následující kroky by komentoval Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, který by posoudil, zda byl přípravek aplikován v souladu s povolením," sdělil mluvčí ministerstva zemědělství (MZe) Bílý. "V případě, kdyby byl (přípravek) použit nelegálně, je MZe připraveno neprodleně podat trestní oznámení," doplnil.

Živěla vidí jako problém několik věcí. "Přípravek byl použitý bez toho, že by se udělalo oznámení. Když si Stutox kupujete, je tam popis, kam to musíte ohlásit. Musí být označené, kde je to aplikované. K ničemu takovému ale nedošlo," řekl Živěla. "Látka se má navíc aplikovat do nor, tady to ale nejspíš někdo velkoplošně rozmetal po poli. U nás v lokalitě Tuřany Dvorska to bylo na ploše 36 hektarů a ve Šlapanicích asi na 100 hektarech," řekl Živěla.

Škoda nejspíš přesáhne sto tisíc korun, protože jen u zajíců je podle Živěly stanovena hodnota dva a půl tisíce korun za kus. "Já to dál budu řešit s právníky a podám trestní oznámení," dodal Živěla.

Plošná aplikace může ohrozit i psy a kočky, varuje ministerstvo

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) minulý týden povolil rozhazování jedu na hubení hlodavců Stutox II kvůli přemnoženým hrabošům. Po vlně kritiky ministerstvo zemědělství platnost povolení pozastavilo. Podle ministerstva zatím lze aplikovat přípravek jen do nor hlodavců.

Ministerstvo životního prostředí a ekologické organizace upozorňovaly, že plošná aplikace jedu může ohrozit ptáky, divokou zvěř nebo psy a kočky. Zemědělci namítají, že jen plošná aplikace jedu může zamezit kalamitě, kterou přemnožení hraboši způsobují.

Pokud hraboše nezlikvidujeme, nebude příští rok žádná úroda na polích, říká Pýcha

Ministerstvo zemědělství pozastavilo výjimku umožňující plošnou aplikaci přípravku Stutox II na plošné hubení hrabošů, bude se o něm dále jednat. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy