Na 60 miliard přebytku se zatím nebude sahat, Babiš rozhodne o osudu peněz do dubna

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 1. 2017 21:33
Vláda se neshodla na tom, kam poputují peníze z šedesátimiliardového přebytku loňského rozpočtu. O přebytku je potřeba rozhodnout do konce dubna, kdy musí sněmovně předložit návrh na využití peněz. "Nechme běžet (letošní) rozpočet a uvidíme, jak bude vypadat koncem března," řekl Babiš novinářům. Jednotliví ministři by podle něj chtěli mít čím dál větší rozpočty, a přitom je nečerpají.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Matej Slávik

Praha – Vládní koalice se na pondělním jednání neshodla na využití šedesátimiliardového přebytku loňského rozpočtu. Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) chce s rozhodnutím počkat na vývoj letošního rozpočtu. Čas má vláda do konce dubna, kdy musí sněmovně předložit návrh na využití peněz.

"Nechme běžet (letošní) rozpočet a uvidíme, jak bude vypadat koncem března," řekl Babiš novinářům. Jednotliví ministři by podle něj chtěli mít čím dál větší rozpočty, a přitom je nečerpají. Uvedl, že přebytek reálně neexistuje, jde jen o administrativní úkon.

"Pravdu má pan prezident, který říká, že ty peníze de facto neexistují," připomenul nedělní výrok prezidenta, který označil za ekonomické analfabety ministry, kteří po úterním oznámení, že loňský rozpočet skončil s přebytkem 61,8 miliardy korun, začali plánovat, jak s penězi naloží.

Sociální demokraté v pondělí přišli s návrhem, aby byl přebytek loňského rozpočtu převeden na důchodový účet, z kterého se vyplácejí penze. Alternativní návrh z dílny ČSSD počítá s využitím přebytku 62 miliard korun na snížení schodku v letošním rozpočtu. Letošní státní rozpočet počítá se schodkem 60 miliard korun.

"Pan premiér má pravdu v tom, že důchody jsou deficitní, ale tady ten účet je reálně nepoužitelný," uvedl Babiš k představě ČSSD. Podotkl, že on a premiér myslí podobně, "ale každý to komentuje jiným způsobem".

Zlepšení života na venkově?

"Jiné je to u ministra (zemědělství Mariana) Jurečky, který chce další peníze," uvedl Babiš. O případném navýšení některých kapitol je podle něj možné rozhodnout až podle vývoje na jaře.

KDU-ČSL chce podle prvního místopředsedy Jurečky část přebytku směřovat na zlepšování života lidí na venkově, konkrétně na výstavbu vodovodů a čistíren odpadních vod a opravy silnic druhé a třetí třídy.

"To jsou investice, které stát stejně musí urychleně udělat. Není možné, abychom měli přes 200 obcí, kde nemají vodovod a obyvatelé chodí tři měsíce v roce pro vodu s kanystry, a obce, kde není kanalizace ani čistírna odpadních vod a přepady ze septiků tečou do potoků a řek. Chceme, aby se i mimo Prahu a velká města žilo kvalitně," uvedl odpoledne.

Je to největší přebytek v naší historii od roku 1993, za tím číslem je ale skutečnost, jak toho čísla bylo dosaženo, říká ekonom Lukáš Kovanda | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy