Singer: Role genetiky v inteligenci může urážet, ale pro vědce jde o legitimní otázku

Tomáš Hříbek - za podpory: Sekyra foundation - logo
29. 10. 2024 10:13
Světoznámý australský filosof Peter Singer rozebírá ve svých pracích etické otázky jako eutanazie či potraty. V rozhovoru s Tomášem Hříbkem pro speciální díl podcastu Aktuálně.cz Mysli a žij! hovořil kromě svobody slova a přístupu liberalismu k rasistickým projevům i o antisemitismu a popírání holocaustu. Nemá smysl popírače zavírat, ale ukázat mu důkazy, že jeho názor je zjevně nepravdivý.
Světoznámý australský filosof Peter Singer rozebírá ve svých pracích etické otázky jako eutanazie či potraty. | Video: Michaela Prešinská

Peter Singer, známý australský filosof a aktivista, se často vyjadřuje k etickým otázkám s hlubokým osobním nádechem. Při rozhovoru s Tomášem Hříbkem z Filosofického ústavu Akademie věd se dotkl tématu holocaustu a popírání jeho existence. Singer uvedl, že tři z jeho čtyř prarodičů byli zavražděni. Během své zářijové návštěvy Česka navštívil Terezín, kde jeho dědeček z matčiny strany zemřel, babička přežila.

Singer považuje popírání holocaustu za absurdní a zdůrazňuje, že dokumentární důkazy jsou naprosto zdrcující. Často je takové popírání motivováno antisemitismem. Nicméně Singer nesouhlasí s tím, aby byli lidé za popírání holocaustu uvězněni. Podle něj je správnou reakcí ukázat důkazy, které tento názor vyvracejí. Uvěznění popíračů holocaustu podle něj nepřesvědčí ostatní o jejich omylu, ba naopak, může to mít opačný účinek a posílit jejich přesvědčení, že jsou na stopě důležité pravdy.

Mysli a žij! si pusťte také jako podcast:

Profesor Princetonské univerzity a Univerzity v Melbourne Peter Singer věří, že pokud dovolíme lidem vyjadřovat své názory a následně jim ukážeme, proč jsou nesprávné, nemělo by to být trestné. Z filozofického hlediska zdůrazňuje ctnost liberální tolerance a varuje před nebezpečím zakazování názorů, které samy o sobě nevyvolávají nenávist, ale snaží se obhájit to, co považují za pravdivé. Podle Singera je velmi těžké stanovit hranici mezi tím, co by mělo být povoleno a co ne, a proto je důležité zachovat svobodu projevu i v kontroverzních otázkách.

Singerova práce je často kontroverzní, zejména jeho názory na eutanazii a infanticidu, což vedlo k mnoha debatám a kritikám. Přesto je považován za jednoho z nejvlivnějších žijících filosofů, jehož myšlenky mají významný dopad na současnou etiku a morální filozofii.

Filozofický podcast Mysli a žij!
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Filozofický podcast Mysli a žij!

Svět prochází změnou. Jak vysvětlit a pochopit život člověka i pohyby ve společnosti? Jak porozumět tomu, co se kolem nás děje? Podcast Mysli a žij! přináší rozhovory s filozofy a filozofkami o aktuálních tématech společnosti, která dnes zřejmě prochází obdobím "změny paradigmatu". Pořadem provází filozofka Josefína Formanová a publicista Petr Fischer.

Partnerem projektu je Nadace Sekyra Foundation.

Celý rozhovor můžete zhlédnout ve videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci.

 

Právě se děje

Další zprávy