Peter Singer, známý australský filosof a aktivista, se často vyjadřuje k etickým otázkám s hlubokým osobním nádechem. Při rozhovoru s Tomášem Hříbkem z Filosofického ústavu Akademie věd se dotkl tématu holocaustu a popírání jeho existence. Singer uvedl, že tři z jeho čtyř prarodičů byli zavražděni. Během své zářijové návštěvy Česka navštívil Terezín, kde jeho dědeček z matčiny strany zemřel, babička přežila.
Singer považuje popírání holocaustu za absurdní a zdůrazňuje, že dokumentární důkazy jsou naprosto zdrcující. Často je takové popírání motivováno antisemitismem. Nicméně Singer nesouhlasí s tím, aby byli lidé za popírání holocaustu uvězněni. Podle něj je správnou reakcí ukázat důkazy, které tento názor vyvracejí. Uvěznění popíračů holocaustu podle něj nepřesvědčí ostatní o jejich omylu, ba naopak, může to mít opačný účinek a posílit jejich přesvědčení, že jsou na stopě důležité pravdy.
Mysli a žij! si pusťte také jako podcast:
Profesor Princetonské univerzity a Univerzity v Melbourne Peter Singer věří, že pokud dovolíme lidem vyjadřovat své názory a následně jim ukážeme, proč jsou nesprávné, nemělo by to být trestné. Z filozofického hlediska zdůrazňuje ctnost liberální tolerance a varuje před nebezpečím zakazování názorů, které samy o sobě nevyvolávají nenávist, ale snaží se obhájit to, co považují za pravdivé. Podle Singera je velmi těžké stanovit hranici mezi tím, co by mělo být povoleno a co ne, a proto je důležité zachovat svobodu projevu i v kontroverzních otázkách.
Singerova práce je často kontroverzní, zejména jeho názory na eutanazii a infanticidu, což vedlo k mnoha debatám a kritikám. Přesto je považován za jednoho z nejvlivnějších žijících filosofů, jehož myšlenky mají významný dopad na současnou etiku a morální filozofii.
Filozofický podcast Mysli a žij!
Svět prochází změnou. Jak vysvětlit a pochopit život člověka i pohyby ve společnosti? Jak porozumět tomu, co se kolem nás děje? Podcast Mysli a žij! přináší rozhovory s filozofy a filozofkami o aktuálních tématech společnosti, která dnes zřejmě prochází obdobím "změny paradigmatu". Pořadem provází filozofka Josefína Formanová a publicista Petr Fischer.
Partnerem projektu je Nadace Sekyra Foundation.