Mynář ustoupil kritice. Sněmovně předá majetkové přiznání

ČTK ČTK
19. 6. 2015 14:32
Klub TOP 09 a Starostů označil Zemana za pokrytce kvůli tomu, že ve Sněmovně hájil vládní návrh zákona o prokazování původu majetku a jeho kancléř přitom dosud majetkové přiznání nepředložil.
Kancléř Vratislav Mynář.
Kancléř Vratislav Mynář. | Foto: ČTK

Praha - Kancléř Vratislav Mynář plánuje v úterý předat své majetkové přiznání poslankyni Věře Kovářové (TOP 09 a Starostové). Na Twitteru to oznámil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Právě klub TOP 09 a Starostů označil Zemana za pokrytce kvůli tomu, že ve Sněmovně hájil vládní návrh zákona o prokazování původu majetku a jeho kancléř přitom dosud majetkové přiznání nepředložil.

Že by tak měl Mynář učinit, podpořil v pátek i ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Právě v reakci na prohlášení opozičního klubu zveřejnil Ovčáček na svém twitterovém účtu zprávu: "Pan kancléř plánuje předat v úterý své majetkové přiznání do rukou poslankyně Věry Kovářové z klubu TOP 09 a STAN."

Kovářová patří k dlouhodobým kritikům Mynáře kvůli tomu, že odmítal zveřejnit nejen svůj majetek, ale i plat. Ten kancléř zveřejnil v dubnu.

Při odchodu ze Sněmovny řekl Zeman novinářům, že Mynář majetkové přiznání už odevzdal a je uloženo na právním odboru Hradu. "Protože v zákonu se neříká, komu ho má kancléř odevzdávat. Kromě toho kancléř odevzdal majetkové přiznání Národnímu bezpečnostnímu úřadu," uvedl prezident.

"Pan prezident by měl dbát, aby jeho okolí naplňovalo jeho vizi prokazování původu majetku. S tím určitě souhlasím," uvedl k diskusím o Mynářově majetkovém přiznání ministr Babiš.

Poslanecký klub TOP 09 a Starostů v pátek Zemana kritizoval v souvislosti se zahájením debaty o návrhu zákona o majetkových přiznáních, k němuž prezident vystoupil s projevem.

"Je velmi paradoxní, že tento návrh zákona přijde podpořit pan prezident, když o jeho kancléři víme, že po velmi dlouhou dobu tajil své příjmy, dodnes nemá bezpečnostní prověrku a patrně ji nedostane právě kvůli svým majetkovým poměrům, které nehodlá odhalit. Považujeme to za pokrytectví velmi hrubého rázu," prohlásil místopředseda Sněmovny za opoziční frakci Petr Gazdík.

Podobně se vyjádřila i Kovářová, podle níž by si měl Zeman udělat pořádek na Hradě a přimět Mynáře zveřejnit jeho majetek. Vzhledem k tomu, že ho prezident k tomu dosud nevyzval, ztratil podle Kovářové morální právo na to, aby tlačil na přijetí vládní normy. Tu TOP 09 odmítá. Povede podle ní jen k udavačství ve společnosti, a navíc je prý protiústavní.

Místo ní klub TOP 09 a Starostů navrhuje vlastní návrh novely zákona o střetu zájmů, který by nutil politiky a vysoké úředníky přiznávat majetek v době nástupu do funkce i při jejím opuštění. Zvyšuje také maximální pokutu z 50 000 korun na půl milionu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy