Zeman lobbuje za prokazování majetku. Jeho blízcí jmění tají

Luboš Kreč, Adéla Skoupá
Aktualizováno 19. 6. 2015 10:55
Prezident v pátek vystoupil před poslanci a podpoří zákon o prokazování původu majetku. Jeho kancléř nebo klíčový poradce ovšem odmítají majetkové poměry zveřejnit.
Miloš Zeman s kancléřem Vratislavem Mynářem.
Miloš Zeman s kancléřem Vratislavem Mynářem. | Foto: www.spoz.cz

Praha - Když prezident Miloš Zeman nastupoval na Pražský hrad, sliboval, že bude mnohem častěji navštěvovat Sněmovnu.

V pátek před poslanci vystoupil za dobu vlády Bohuslava Sobotky potřetí. Bude lobbovat za zákon, který několikrát označil za spásu tuzemského boje s korupcí - zákon o prokazování původu majetku. Byl to mimo jiné jeden z pilířů jeho prezidentské kampaně i jeden z hlavních bodů Zemanovců, když se předloni neúspěšně pokoušeli do Sněmovny dostat.

Jenže v bezprostředním okolí Miloše Zemana je několik lidí, kteří s odhalováním svého majetku mají velký problém. Právě na vysoké státní úředníky a politiky přitom míří jak Zemanovy, tak vládní plány.

Mynářovy kličky

Nejkřiklavější rozpor mezi slovy Hradu a jeho chováním představuje kancléř Vratislav Mynář. Ten otálí s podáním majetkového přiznání, což podle zákona mají dělat všichni volení politici a vysocí funkcionáři státní správy. Mynář se ale brání, že není jasné, komu má přiznání podat. A úřady si jeho případ přehazují jako horký brambor.

Nejde o jedinou nejasnost kolem Mynářova majetku. Mynář si loni pořídil za nezvykle nízkou cenu vilu v pražských Strašnicích. Koupil ji od Víta Širokého, advokáta odsouzeného politického podnikatele Romana Janouška. V minulosti dům patřil městské části Praha 10.

Policie prověřuje také majetkové poměry senátora Jaroslava Palase. Bývalý moravskoslezský hejtman za ČSSD má k Zemanovi velmi blízko, slavil s ním vítězství v prezidentské kampani a kandidoval za Zemanovce. Dlouhodobě ale odmítá vysvětlit, kde se svou rodinou vzal peníze na stavbu hotelu za několik desítek milionů poblíž Karlovy Studánky.

Když ministr financí Andrej Babiš nedávno vysvětloval, jak zákon o prokazování původu majetku bude přesně fungovat, jeho náměstkyně Simona Hornochová pak nepřímo Palase uvedla jako příklad toho, kdo by se měl mít na pozoru. "Vezměte si třeba nejmenovaného politika, který si postavil hotel," řekla.

Říct cokoli bližšího o svých příjmech a o detailech svého byznysu dlouhodobě odmítá také klíčový Zemanův poradce Martin Nejedlý. Prezident ho s sebou vzal například na setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a má hned u Zemana kancelář na Hradě. Zároveň o sobě ale tvrdí, že za své rady nepobírá žádnou odměnu, a tak nemusí nikomu hlásit, co mu patří a kolik vydělává.

Teď se navíc dostal Nejedlý do vážného sporu se státem. Soud tento týden rozhodl, že společnost Lukoil Aviation, jejímž je Nejedlý jednatelem, má zaplatit Správě státních hmotných rezerv 27,5 milionu. Ty jí dluží kvůli nesrovnalostem v dodávkách leteckého petroleje. Firma to odmítá.

Jak jste si na to vydělali?

Poslanci by měli zákon o prokazování původu majetku začít schvalovat v prvním čtení po vystoupení Miloše Zemana.

Systém bude fungovat tak, že finanční správa se zaměří na podezřelé lidi s majetkem, jenž je minimálně o sedm milionů korun vyšší než jejich příjmy. Pokud předběžné propočty úředníků vycházející z pohybů na účtech, z informací z dostupných databází nebo z udání prokážou, že se nemýlili, vyzvou podezřelého, aby nesrovnalost vysvětlil.

Nejprve budou po majiteli požadovat doložení zdroje příjmů za poslední tři roky. Pokud do třiceti dnů vše nevysvětlí, úředníci mu doměří daň z podkladů, které sám dodal. Anebo na základě vlastních odhadů. Podle aktuálního návrhu má být sporná částka zdaněná patnácti, v případě firem devatenácti procenty. Podle závažnosti případu k ní pak přibude maximálně stejná sankce.

Pokud své příjmy dotyčný neprokáže nebo neosvětlí, přijde na řadu seznam majetku. A v případě, že v majetkovém přiznání lidé zalžou, hrozí jim až čtyřleté vězení, pokuta nebo zákaz činnosti.

Ministr financí Andrej Babiš prohlásil, že se stát vyhne šikaně. A že speciální tým kontrolorů bude ročně řešit maximálně desítky případů.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Izraelské letectvo obnovilo údery proti Islámskému džihádu v Pásmu Gazy, neoficiální příměří se hroutí

Izraelské letectvo obnovilo údery proti Islámskému džihádu v Pásmu Gazy v reakci na ostřelování raketami, jímž palestinská radikální skupina porušila příměří dohodnuté ve čtvrtek. Informovala o tom v noci na pátek izraelská armáda. Podle agentury AP oznámení nasvědčuje tomu, že neoficiální příměří vyhlášené před téměř 24 hodinami se hroutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy