Zemanův exkancléř Mynář půjde před soud, je obžalovaný z dotačního podvodu

ČTK ČTK
22. 4. 2024 14:46
Státní zástupce podal obžalobu na bývalého hradního kancléře Vratislava Mynáře kvůli dotaci na přestavbu penzionu v Osvětimanech. Dotaci šest milionů korun získala Mynářova společnost Clever Management před 13 lety, později úřady konstatovaly, že o peníze žádala neoprávněně. Dotaci firma loni vrátila.
Bývalý vedoucí prezidentské kanceláře Miloše Zemana Vratislav Mynář.
Bývalý vedoucí prezidentské kanceláře Miloše Zemana Vratislav Mynář. | Foto: Profimedia.cz

Mynář je od roku 2021 obviněn z dotačního podvodu a z poškozování zájmů Evropské unie, vinu popírá. Evropskou dotaci na penzion v Osvětimanech na Uherskohradišťsku přidělil firmě úřad Regionální rady regionu soudržnosti Střední Morava, který spravoval rozdělování části dotací EU.

Po kontrole financování, při níž narazil na pochybnosti, úřad požádal policii o prověření dotace. Clever Management podle úřadu v žádosti o dotaci v rozporu s instrukcemi neuvedla, že stavbu už dřív dotovalo ministerstvo školství.

Ministerstvo školství podle serveru Seznam Zprávy, které na podání obžaloby upozornily, v roce 2008 schválilo 13 milionů korun určených na ubytovny pro sportovce ze Spolku Chřibák, ve kterém byl Mynář hospodářem.

Projekt následně převzala firma Clever Management a se spolkem podepsala smlouvu o pronájmu objektu. Smlouva ale podle webu byla v rozporu s podmínkami dotace - spolek nesměl deset let budovu nikomu pronajímat. Podpora tak podle policie byla vyplacena neoprávněně.

Video: Mynář vybral šperky za půl milionu korun. Po nástupu nového prezidenta zůstal sklad prázdný (20. 6. 2023)

Mynář vybral šperky za půl milionu korun. Po nástupu nového prezidenta zůstal sklad prázdný. | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy