Praha - Státní zastupitelství podalo soudu obžalobu tří mužů, kteří loni v létě nabízeli britským zájemcům ke koupi dítě. Jeden z mužů je otcem nabízené holčičky Karolíny.
Jde o první případ, kdy se policii podařilo odhalit a zatknou údajné prodejce dětí. Odhalili jej britští novináři a když byla kauza publikovány v listu The Sun, vyvolala velký ohlas.
"Výsledky dosavadního šetření dostatečně prokazují závěr, že se skutek stal," řekla Aktuálně.cz státní zástupkyně Václava Badalová. "A je odůvodněno podezření, že se ho dopustili obvinění."
Dušan Čonka, Petr Zemianek a Vladimír Sčasný mají být obžalováni za přípravu k zvlášť závažnému trestnému činu obchodování s dětmi. Podle zákona by mohli být potrestáni dvěma až osmi lety vězení.
Dítě za 115 000 Eur
Na počátku případu stáli reportéři britského deníku The Sun. Těm se podařilo proniknout do chebského podsvětí, kde jednoho z nich oslovil Petr Zemianek s nabídkou na prodej dítěte.
Za spolupráce utajených policistů pak novináři domluvili několik schůzek, kde jim Zemianek a spol nabídl za 115 tisíc eur devítiměsíční blonďatou holčičku Karolínku.
Tým 90 ozbrojených mužů pak v červenci loňského roku zadržel Petya (přezdívka, pod kterou se Zemianek skrýval) v pražské Reduta Café, hned po převzetí peněz. Další dva muže zadržel speciální tým za pomoci helikoptéry v Chebu.
Sčasný s Karolínkou
Po třech měsících od zatčení státní zástupkyně propustila Čonku a Sčasného z vazby. První jmenovaný putoval do vězení odpykat si už starší pětiletý trest. Pan Sčasný, otec Karolínky, byl propuštěn domů, kde žije doteď pod dohledem probačního úředníka.
Reportéři Aktuálně.cz Vladimíra Sčasného s jeho rodinou navštívili. "Já svoji rodinu miluju, je pro mě všechno," řekl tehdy sedmadvacetileý Vladimír Sčasný. "Kdybych o ně přišel, zhroutil by se mi svět."
Sám však dal Zemiankovi k dispozici kopii rodného listu a fotky svého dítěte. To vše za příslib 20 tisíc korun. Hodnověrně vysvětlit proč to udělal ale nedokázal. "Nevím, k čemu rodný list potřeboval, neřekl mi to, nebavili jsem se o tom," řekl, ale po chvíli otočil. "Řekl mi, že chtěl udělat legální adopci."
Pan Sčasný i přes obžalobu dál zůstává s Karolínkou doma. "Neshledala jsem důvody pro to, aby byl opět vzat do vazby," říká státní zástupkyně Badalová. "Poté, co obžalobu předáme soudu, bude záležet už pouze na něm, jak se rozhodne."
Rozruch v Británii
Novináři, kteří případ odhalili a se kterými je deník Aktuálně.cz v kontaktu, jsou nyní klíčovými utajenými svědky. V listopadu loňského roku jeden z nich, který představoval zájemce o dítě, přijel do Česka malou Karolínu navštívit.
"Chceme naše čtenáře ujistit, že je v bezpečí," říká jeden z nich, skrývá se pod jménem Brian Jones. Podle novinářů vyvolala tato kauza v Británii velké reakce nejen mezi čtenáři, kteří chtějí vědět, jak se případ vyvíjí, ale i na politické úrovni.
"Parlament ustanovil speciální komisi, která má předložit návrh, jak obchodování s dětmi a lidmi vůbec zamezit," říká Brian Jones. "Pozvali mě na první jednání, kde jsem jim popisoval, na jakém principu probíhala tato kauza."
Podle Jonese chce komise navrhnout tvrdší tresty pro lidi, kteří jsou "nakupující", zjednodušit přístup k pomoci obětem obchodování tak, aby se tito lidé nemuseli bát, že budou například deportováni ze země, ale také změnit postoj společnosti.
"Tento případ ukázal nejen na problém Česka, ale i na problém Velké Británie," říká Jones. "Žijí v ní lidé, kteří vytváří poptávku. Dokud tu bude, bude tu i trh a problém nezmizí."