Pacient z Bulovky ebolu nemá, ukázaly testy v Berlíně

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 10. 10. 2014 8:32
Předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula potvrdil, že v německé laboratoři vyvrátili podezření na smrtelnou nemoc šestapadesátiletého českého podnikatele.
Infekční oddělení Nemocnice na Bulovce.
Infekční oddělení Nemocnice na Bulovce. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha  - Muž hospitalizovaný od čtvrtka v pražské Nemocnici Na Bulovce ebolu nemá. Podezření na tuto smrtelnou nemoc vyvrátil test laboratoře v Německu, potvrdil předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula a po něm také ministerstvo zdravotnictví.

Jeho mluvčí  Štěpánka Čechová dodala, že podrobnosti k případu sdělí úřad na dopolední tiskové konferenci.

Pacientem je český podnikatel, který se před zhruba třemi týdny vrátil z Monrovie v Libérii. Má horečky, jiné příznaky eboly však nevykazoval. Může proto mít malárii či horečku Dengue. Muž začal pociťovat zdravotní potíže 17 dnů po návratu z Afriky.

Aktuální případ je už druhým podezření v Česku. V polovině září hygienici prověřovali podezření na ebolu u studenta pardubické univerzity z Tanzanie, nákazu smrtícím virem ale vzápětí vyloučili. Student se zřejmě nakazil malárií.

V Česku je pro sledování pacientů s možnou nákazou a jejich léčbu vyčleněna část infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce, kde si také zdravotníci při pravidelných cvičeních ověřují postupy v péči, jež šíření nemoci zcela vyloučí.

Ebola se letos začala rychle šířit v Africe. Onemocnění má vysokou úmrtnost, v průměru šedesát procent nakažených zemře.

Podle informací Světové zdravotnické organizace (WHO) činil k 5. říjnu počet obětí ve třech nejhůře zasažených zemích, tedy Libérii, Sieře Leone a Guineji, 3879 lidí, přičemž nakaženo jich bylo celkem 8033.

___

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Hlasujte pro nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Svůj hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 16 minutami

Trump podal měsíc po volbách další žalobu, chce zneplatnit 200 tisíc hlasů ve Wisconsinu

Kampaň stížností amerického prezidenta Donalda Trumpa na výsledky letošních voleb pokračuje i téměř měsíc po skončení hlasování. Nejvyššímu soudu ve Wisconsinu dnes jeho tým předložil žalobu, která požaduje zneplatnění více než 200 000 hlasovacích lístků, informovala agentura AP. S podobnými požadavky zatím prezident u žádného soudu neuspěl.

Wisconsinské úřady v pondělí potvrdily, že hlasování v prezidentských volbách zde vyhrál kandidát Demokratické strany Joe Biden, a to o více než 20 000 hlasů, což odpovídá asi šesti desetinám procentního bodu. Oficiálním vyhlášením výsledků se rozběhla pětidenní lhůta, v níž je ještě kandidáti mohou napadat. Trump už předtím avizoval, že z jeho strany přijde žaloba.

Wisconsinský nejvyšší soud dnes potvrdil, že podání obdržel, avšak neuvedl, zda se záležitostí bude podrobněji zabývat. Soud podle AP zároveň zvažuje, zda přijme dvě další stížnosti požadující diskvalifikaci některých hlasů z prezidentské volby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy