Pacient z Bulovky ebolu nemá, ukázaly testy v Berlíně

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 10. 10. 2014 8:32
Předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula potvrdil, že v německé laboratoři vyvrátili podezření na smrtelnou nemoc šestapadesátiletého českého podnikatele.
Infekční oddělení Nemocnice na Bulovce.
Infekční oddělení Nemocnice na Bulovce. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha  - Muž hospitalizovaný od čtvrtka v pražské Nemocnici Na Bulovce ebolu nemá. Podezření na tuto smrtelnou nemoc vyvrátil test laboratoře v Německu, potvrdil předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula a po něm také ministerstvo zdravotnictví.

Jeho mluvčí  Štěpánka Čechová dodala, že podrobnosti k případu sdělí úřad na dopolední tiskové konferenci.

Pacientem je český podnikatel, který se před zhruba třemi týdny vrátil z Monrovie v Libérii. Má horečky, jiné příznaky eboly však nevykazoval. Může proto mít malárii či horečku Dengue. Muž začal pociťovat zdravotní potíže 17 dnů po návratu z Afriky.

Aktuální případ je už druhým podezření v Česku. V polovině září hygienici prověřovali podezření na ebolu u studenta pardubické univerzity z Tanzanie, nákazu smrtícím virem ale vzápětí vyloučili. Student se zřejmě nakazil malárií.

V Česku je pro sledování pacientů s možnou nákazou a jejich léčbu vyčleněna část infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce, kde si také zdravotníci při pravidelných cvičeních ověřují postupy v péči, jež šíření nemoci zcela vyloučí.

Ebola se letos začala rychle šířit v Africe. Onemocnění má vysokou úmrtnost, v průměru šedesát procent nakažených zemře.

Podle informací Světové zdravotnické organizace (WHO) činil k 5. říjnu počet obětí ve třech nejhůře zasažených zemích, tedy Libérii, Sieře Leone a Guineji, 3879 lidí, přičemž nakaženo jich bylo celkem 8033.

___

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Hlasujte pro nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Svůj hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

Další zprávy