Ochranné obleky nemusí na ebolu stačit, přiznala poprvé WHO

Petr Jemelka Petr Jemelka
9. 10. 2014 6:47
Při dodržování nemocničních zásad hygieny přenos nehrozí, uklidňovali ještě před pár desítkami hodin epidemiologové. Španělská sestra se přesto nakazila. Nikdo netuší, jak je to možné.
Foto: Reuters

Madrid/Ženeva/Monrovia - V době, kdy celá Evropa řeší otázku, jak se mohla zdravotní sestra v madridské nemocnici nakazit virem eboly, ačkoliv věděla, že pečuje o infikovaného pacienta, přišla Světová zdravotnická organizace s překvapivým varováním.

Podobné případy se podle ní mohou opakovat, a to i v těch nejvyspělejších zemích.

To je v rozporu s pár desítkami hodin starým ujišťováním epidemiologů, že při dodržování nemocničních hygienických zásad přenos nehrozí.

Mělo se za to, že je nákaza možná pouze v případě styku s tělesnými tekutinami nemocného.

Nemám tušení, jak jsem se mohla nakazit,

Čtyřicetiletá zdravotní sestra Teresa Romerová ale tvrdí, že žádnou chybu neudělala a "nemá tušení, jak se mohla nakazit".

Objevily se sice zprávy, podle nichž se mohla svou rukavicí dotknout pacientova obličeje, ani to by ale přenos infekce přes ochranný oděv nevysvětlovalo.

V pokoji byla jen dvakrát - poprvé, aby se postarala o kněze Garciu Viejoa, jenž se nakazil v Africe a byl přepraven k léčení do Španělska, podruhé proto, aby po něm pokoj vydezinfikovala.

Ochranný oblek měla a předepsaný postup prý rovněž dodržela.

Stačí malá nepozornost

O tom, že přijímaná opatření nemusí stačit, se rozhovořil jeden z předních expertů WHO Peter Piot, jenž v roce 1976 pomohl vir eboly objevit.

"Sebemenší chyba může být fatální. Velmi nebezpečný je například okamžik, kdy si sundáváte ochranný oblek, který je často nasáklý potem, apod.," vysvětlil belgický epidemiolog.

To je v západoafrickém ohnisku epidemie - tedy především v Libérii, Guineji a Sieře Leone - kvůli nedostatku zdravotnického materiálu a zázemí problém.

Jen krátce poté, co Piot veřejně promluvil, přišla z Monrovie zpráva o dalším nakaženém zdravotníkovi. Jde o nejmenovaného člena mise OSN v Libérii (UNMIL).

Právě v Libérii epidemie eboly doslova rozložila systém lékařské péče. Některé nemocnice musely být zavřeny jednoduše proto, že zemřel zdravotnický personál.

Ze Sierry Leone zase ve středu přišly zprávy o stávce týmů, které mají hygienicky likvidovat ostatky obětí. Podle informací britského listu The Daily Mail pracovníci stávkují, protože se jim odměna za riskantní práci zdá nedostatečná. Nechávají proto mrtvé ležet na ulicích měst. Ostatky obětí eboly jsou přitom enormně virulentní.

Celkem už si nejhorší epidemie krvácivé horečky v dějinách lidstva vyžádala přes 3400 obětí.

Zpátky do Evropy. Evropská komise v souvislosti se španělskou pacientkou požaduje po vládě v Madridu jasnou odpověď na otázku, jak se sestřička mohla nakazit.

Je ale pravděpodobné, že se jí Brusel nedočká. V takovém případě by nejspíš bylo namístě, poznamenává BBC, začít při péči o pacienty používat ochranné obleky čtvrté, tedy nejvyšší možné bezpečnostní kategorie.

Ty se od v současnosti používaných obleků třetí kategorie odlišují naprostou nepropustností a vlastním uzavřeným dýchacím systémem.

___

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Hlasujte pro nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Svůj hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 6 minutami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 15 minutami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy