Ochranné obleky nemusí na ebolu stačit, přiznala poprvé WHO

Petr Jemelka Petr Jemelka
9. 10. 2014 6:47
Při dodržování nemocničních zásad hygieny přenos nehrozí, uklidňovali ještě před pár desítkami hodin epidemiologové. Španělská sestra se přesto nakazila. Nikdo netuší, jak je to možné.
Foto: Reuters

Madrid/Ženeva/Monrovia - V době, kdy celá Evropa řeší otázku, jak se mohla zdravotní sestra v madridské nemocnici nakazit virem eboly, ačkoliv věděla, že pečuje o infikovaného pacienta, přišla Světová zdravotnická organizace s překvapivým varováním.

Podobné případy se podle ní mohou opakovat, a to i v těch nejvyspělejších zemích.

To je v rozporu s pár desítkami hodin starým ujišťováním epidemiologů, že při dodržování nemocničních hygienických zásad přenos nehrozí.

Mělo se za to, že je nákaza možná pouze v případě styku s tělesnými tekutinami nemocného.

Nemám tušení, jak jsem se mohla nakazit,

Čtyřicetiletá zdravotní sestra Teresa Romerová ale tvrdí, že žádnou chybu neudělala a "nemá tušení, jak se mohla nakazit".

Objevily se sice zprávy, podle nichž se mohla svou rukavicí dotknout pacientova obličeje, ani to by ale přenos infekce přes ochranný oděv nevysvětlovalo.

V pokoji byla jen dvakrát - poprvé, aby se postarala o kněze Garciu Viejoa, jenž se nakazil v Africe a byl přepraven k léčení do Španělska, podruhé proto, aby po něm pokoj vydezinfikovala.

Ochranný oblek měla a předepsaný postup prý rovněž dodržela.

Stačí malá nepozornost

O tom, že přijímaná opatření nemusí stačit, se rozhovořil jeden z předních expertů WHO Peter Piot, jenž v roce 1976 pomohl vir eboly objevit.

"Sebemenší chyba může být fatální. Velmi nebezpečný je například okamžik, kdy si sundáváte ochranný oblek, který je často nasáklý potem, apod.," vysvětlil belgický epidemiolog.

To je v západoafrickém ohnisku epidemie - tedy především v Libérii, Guineji a Sieře Leone - kvůli nedostatku zdravotnického materiálu a zázemí problém.

Jen krátce poté, co Piot veřejně promluvil, přišla z Monrovie zpráva o dalším nakaženém zdravotníkovi. Jde o nejmenovaného člena mise OSN v Libérii (UNMIL).

Právě v Libérii epidemie eboly doslova rozložila systém lékařské péče. Některé nemocnice musely být zavřeny jednoduše proto, že zemřel zdravotnický personál.

Ze Sierry Leone zase ve středu přišly zprávy o stávce týmů, které mají hygienicky likvidovat ostatky obětí. Podle informací britského listu The Daily Mail pracovníci stávkují, protože se jim odměna za riskantní práci zdá nedostatečná. Nechávají proto mrtvé ležet na ulicích měst. Ostatky obětí eboly jsou přitom enormně virulentní.

Celkem už si nejhorší epidemie krvácivé horečky v dějinách lidstva vyžádala přes 3400 obětí.

Zpátky do Evropy. Evropská komise v souvislosti se španělskou pacientkou požaduje po vládě v Madridu jasnou odpověď na otázku, jak se sestřička mohla nakazit.

Je ale pravděpodobné, že se jí Brusel nedočká. V takovém případě by nejspíš bylo namístě, poznamenává BBC, začít při péči o pacienty používat ochranné obleky čtvrté, tedy nejvyšší možné bezpečnostní kategorie.

Ty se od v současnosti používaných obleků třetí kategorie odlišují naprostou nepropustností a vlastním uzavřeným dýchacím systémem.

___

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Hlasujte pro nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Svůj hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 1 minutou

Policisté provedli prohlídky v budovách vnitra a ředitelství hasičů

Policisté provedli prohlídky v budovách vnitra a ředitelství hasičů, uvedl iRozhlas.cz. Zásah podle serveru souvisí s kauzou nemocničních zakázek.

před 23 minutami

Vstupenky na Kosovo nakonec budou k dostání i na internetu

Vstupenky na zápas českých fotbalistů s Kosovem v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy nakonec budou k dispozici i přes internet. Fotbalová asociace ČR původně online prodej v rámci bezpečnostních opatření zrušila, dnes však umožnila rezervaci přes web.

Fanoušci si rezervované lístky poté buď vyzvednou těsně před zápasem v Plzni, nebo je dostanou poštou. Stejně jako při prodeji na pokladnách stadionu ve Štruncových sadech, kde se utkání 14. listopadu uskuteční a výhra reprezentaci zajistí místo na Euru, bude při rezervaci na webu www.vstupenkyfotbal.cz možné na jeden občanský průkaz pořídit pouze čtyři vstupenky.

před 31 minutami

Útok Afghánce na severu Rakouska má druhou oběť, zemřel zaměstnanec ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním podlehl pracovník místní ubytovny pro žadatele o azyl. V pátek to podle agentury APA oznámila policie. Za incidentem podle vyšetřovatelů stojí neúspěšný afghánský žadatel o azyl, který nejprve pobodal svého opatrovatele a poté při útěku zabil místního zemědělce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy