Muž, který se pře o tři kupky hnoje, požádal Zemana o milost pro Babiše

Benedikt Lederer
21. 3. 2019 18:03
Prezidentovi republiky Miloši Zemanovi byl tento týden zaslán dopis s žádostí o amnestii pro premiéra Andreje Babiše, který čelí podezření, že stále ovládá média z holdingu Agrofert. Žádost na Hrad poslal člověk, který ho již o jeden zásah do přestupkového řízení žádal - v něm se pře se sestrou o tři kupky hnoje.
Premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman.
Premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman. | Foto: ČTK

"Nejsem fanouškem Andreje Babiše, ale považuji za alarmující, pokud se v demokratické společnosti stává oznamovatelství (dříve by se řeklo udavačství či konfidentství) živností svého druhu. To mě, jako vesnického člověka, v podstatě primitiva a hřbeta, činí neklidným," začíná dopis Pavla Kroneisla adresovaný prezidentovi Miloši Zemanovi. Psaní má redakce Aktuálně.cz k dispozici.

Kroneislovi vadí, že premiér Andrej Babiš (ANO) čelí podezření z ovládání médií spadajících pod holding Agrofert, který vložil v únoru 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů. Podnět k prošetření poslala loni v srpnu na úřad v Černošicích protikorupční organizace Transparency International ČR.

"Považuji za ostudné, když se oznamovatelské aktivity (dříve udavačské) staví na piedestal," píše Kroneisl v dopise pro hlavu státu s dodatkem, že kdyby se Babiš dopustil něčeho nedovoleného, jistě by se to řešilo už dříve.

Na Zemana se muž obrací kvůli tomu, že prezident může podle zákona o přestupcích nařídit, aby se řízení o přestupku nezahajovalo či se v něm nepokračovalo. Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka však není individuální milost v přestupkovém řízení možná. S tím někteří právníci nesouhlasí, nicméně Hrad uvedl, že žádost nevyslyší. "Pan prezident je odpůrcem amnestií a na tom se nic nezmění," uvedl pro Aktuálně.cz Ovčáček. 

Spor o kupku hnoje

Není to jediný dopis od Kroneisla, kterým se bude prezident zabývat po návratu z návštěvy Karlovarského kraje. Obyvatel jihočeské Mladé Vožice se na hlavu státu obrátil ještě v jedné záležitosti.

Se svou sestrou vede Kroneisl přestupkové řízení, jak o tom tento týden informoval server iDnes.cz. Hádka, která přerostla ve spor obou sourozenců, začala kvůli třem kupičkám hnoje. Ty se jednoho rána objevily na sestřině trávníku. Žena svého bratra obvinila, že jí je na dvorek hodil on ze svého pozemku, který s tím jejím sousedí.

Jelikož se spor táhne a už zaměstnal policii, několik členů přestupkové komise a krajský úřad, požádal tento týden Kroneisl prezidenta, aby přestupkové řízení ukončil. Ani v tomto případě nevyjde podle Ovčáčka prezident pisateli vstříc.

Podezřením, že Babiš nadále ovládá média ze svého svěřenského fondu - čehož se týká druhá Kroneislova žádost -, se zabýval městský úřad v Černošicích. Babišovi v lednu za přestupek v podobě střetu zájmů uložil pokutu, podle rozhodnutí, které má Aktuálně.cz k dispozici, šlo o 200 tisíc korun. Babiš se proti tomu odvolal a případem se tak zabýval Středočeský kraj.

Úřad ve čtvrtek uvedl, že vrátil případ do Černošic k dalšímu projednání. Babiš tak zatím pokutu platit nemusí. 

 

Právě se děje

před 57 minutami

Stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně zlepšil

Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil, druhý je stále ve vážném stavu. Oba zůstávají v plzeňské fakultní nemocnici v intenzivní péči. Nebezpečné chemikálie unikly v areálu firmy, která se zabývá zpracováním tekutých průmyslových kalů. 

"Stav jednoho muže je již stabilizovaný, druhý zůstává ve velmi vážném stavu. Oba zůstávají na intenzivní péči," řekla administrátorka nemocnice Libuše Kufnerová.

Po úniku chemikálií zůstali v prostorách firmy čtyři lidé v bezvědomí. Zasažení byli muži ve věku 40 až 60 let. Záchranáři vyhlásili hromadné postižení osob. Obyvatelé v okolí únik neohrozil, nebezpečné látky se nedostaly do kanalizace. Hasiči v pátek lidem preventivně doporučili, aby nevětrali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy