Babiš zatím pokutu platit nemusí. Kraj případ vrátil do Černošic k novému projednání

ČTK Domácí Kateřina Frouzová ČTK, Domácí, Kateřina Frouzová
Aktualizováno 21. 3. 2019 15:26
Středočeský krajský úřad pravomocně rozhodl o odvolání v kauze možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Věc vrátil k dalšímu projednání do Černošic, které - jak uvedly - mají až 90 dnů na vyhotovení nového verdiktu. Babiš rozhodnutí okomentoval slovy, že útok na jeho osobu dál pokračuje. Premiér čelí podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert, který dal v únoru 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Aktuálně.cz

"Spis byl na základě informací oprávněné úřední osoby včetně rozhodnutí dnes předán zpět na Městský úřad Černošice. Krajský úřad Středočeského kraje věc vrátil k dalšímu projednání úřadu v Černošicích. Tím je ‚řízení o odvolání‘ vedené krajským úřadem pro tuto chvíli ukončeno," uvedl kraj na svém webu.

Podle informací redakce krajský úřad vyhověl odvolání Babišova právníka Václava Knotka mimo jiné v tom, že vytkl černošickému úřadu, že se nevypořádal se všemi argumenty premiérova advokáta.

"Vzhledem k rozsahu zaslaného rozhodnutí (19 stran textu) bude další postup stanoven po jeho důkladném prostudování. Na další prošetření má nyní správní orgán až 60 dnů a dalších až 30 dnů na zpracování a vydání rozhodnutí," uvedl černošický úřad na svých stránkách.

"Je to jenom pokračování tahu proti mně. Já jsem splnil všechno podle lex Babiš. Mimochodem jsem slyšel, že kvůli tomuto zákonu, který byl přijat jen kvůli mně, už dneska na obcích je až osm tisíc různých stížností či udání. Já to odmítám a jsem přesvědčen, že ve finále ten spor vyhrajeme," reagoval Babiš.

Městský úřad v Černošicích Babišovi v lednu za přestupek v podobě střetu zájmů uložil pokutu, podle rozhodnutí, které má Aktuálně.cz k dispozici, šlo o 200 tisíc korun. Babiš se odvolal, případem se proto zabývali krajští úředníci. Ti však verdikt nepotvrdili, ale vrátili případ k projednání.

Mluvčí krajského úřadu Helena Frintová Aktuálně.cz ve čtvrtek dopoledne potvrdila, že rozhodnutí je již pravomocné. Černošický úřad má už spis i s rozhodnutím o odvolání zpátky.

Babišův právník Václav Knotek odmítl rozhodnutí komentovat. "Nezlobte se, ale nebudu danou kauzu žádným způsobem komentovat," napsal Aktuálně.cz Knotek.

Podle pirátů se úřad jen snaží finální verdikt oddálit. "Krajský úřad tímto jednáním vzbuzuje dojem, že praktikuje zdržovací taktiku, aby o této věci bylo rozhodnuto až po volbách do Evropského parlamentu," soudí předseda pirátů Ivan Bartoš. "Předpokládám, že nakonec bude podaná žaloba ve veřejném zájmu, k čemuž má pravomoc pouze nejvyšší státní zástupce nebo veřejná ochránkyně práv," dodal k aktuální situaci.

Opoziční krajští zastupitelé za STAN navrhovali, aby případ kvůli možné podjatosti převzal některý ze sousedních úřadů, například v Praze. Poukazovali na to, že ve středních Čechách vládne Babišovo hnutí ANO. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová to označila za úsměvné. Připomněla, že pražskou radnici vede Pirátská strana, která krajský úřad v souvislosti s Babišovou kauzou kritizovala.

Holding jsem vložil do svěřenského fondu, hájil se Babiš

Piráti upozorňovali na nedávnou reorganizaci středočeského krajského úřadu, která podle nich vyvolává pochybnosti kolem rozhodování úředníků. Odbor správních agend, který měl případ řešit, byl začleněn do odboru legislativně právního.

Ředitel krajského úřadu Holub jakoukoliv účelovost odmítl. Reorganizace se podle něj začala chystat už loni a s kauzou nesouvisí. Příslušní úředníci podle něj nebyli přesunuti jinam ani propuštěni a jejich kompetence zůstaly stejné.

Premiér se ve správním řízení hájí tím, že holding vložil do svěřenského fondu, a tím splnil povinnosti dané zákonem o střetu zájmů. Podnět odeslala loni v srpnu do Černošic Transparency International ČR. Radnice v Černošicích je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, v nichž premiér žije.

 

Právě se děje

Další zprávy