Muž 12 let hrál imbecilitu, oklamal lékaře i úřady. Dostal přes milion na dávkách, hrozí mu vězení

ČTK ČTK
24. 8. 2018 9:58
Na základě trestního oznámení, které podal Úřad práce ČR, kriminalisté zjistili, že muž mentální retardací netrpí. A to i proto, že si zvládl udělat řidičský průkaz.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Pražští kriminalisté stíhají jednatřicetiletého muže, který podle nich 12 let předstíral mentální retardaci. Neoprávněně tím získal nárok na několik sociálních příspěvků a dávek v celkové výši jeden a čtvrt milionu korun. Podařilo se mu obelstít lékaře i úředníky. Za podvod nyní hrozí muži až osm let vězení, uvedl na webu policejní mluvčí Jan Daněk.

Muž v roce 2006 zažádal u České správy sociálního zabezpečení o invalidní důchod kvůli tomu, že trpí duševní poruchou. Dokázal přitom podle Daňka přesvědčit několik lékařů, že trpí středně těžkou mentální retardací s poruchami chování a že má IQ 35. "Dále mu byla diagnostikována oligofrenie a imbecilita s nepříznivou prognózou, která vyžaduje trvalou péči. Díky tomu skutečně invalidní důchod získal, a pobíral tak několikatisícové částky. Například pro rok 2018 jeho důchod činil přes 9000 korun měsíčně," uvedl mluvčí.

Později podal také žádost o příspěvek na péči, které mu úřady na základě zdravotní dokumentace a sociálního šetření přiznaly ve výši 8000 korun měsíčně. "Muž totiž před sociální pracovnicí předstíral, že je neustále schoulený u matky, třesou se mu ruce, ve kterých drží medvídka, a vykřikuje, že chce spát. Tím se mu podařilo příspěvek na péči získat," dodal Daněk. V roce 2012 podal ještě žádost o příspěvek na mobilitu, který také dostal, a to ve výši 400 korun měsíčně.

Na základě trestního oznámení, které podal Úřad práce ČR, ovšem kriminalisté zjistili, že muž mentální retardaci jen předstírá. Mimo jiné i proto, že si zvládl udělat řidičský průkaz. Byl také několikrát odsouzen za majetkovou a drogovou trestnou činnost a tresty si odpykal, aniž by podle policistů u soudu či ve vězení vznikly pochybnosti o jeho duševním zdraví.

 

Právě se děje

Další zprávy