Ubývá posudkových lékařů. Než vážně nemocní lidé dostanou příspěvek, je často pozdě

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
29. 1. 2017 6:59
V Česku je nedostatek posudkových lékařů. Už nyní z tabulkového počtu 450 jich na celou republiku chybí přes padesát. Od 1. července se navíc má kvůli služebnímu zákonu jejich počet ještě výrazně snížit. Ve služebním poměru totiž nesmí pracovat lidé nad 70 let, kterých je mezi posudkovými lékaři zhruba pětina. Mladí doktoři navíc nemají finanční ani jinou motivaci do oboru vstupovat.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha – Hana, čtyřicetiletá matka dvou šestiletých dětí, náhle onemocněla rakovinou. Její manžel musel odejít z práce, aby o všechny mohl pečovat. Dřív než úřady po mnoha měsících rodině přiznaly příspěvky, žena zemřela. Jejímu muži zůstaly děti a také velké dluhy z půjček, které si bez prostředků musel na obživu rodiny vzít.

Příběh Hany je konkrétní příklad toho, jak lidem s vážnou nemocí nebo postižením komplikuje život nedostatek posudkových lékařů. Právě ti rozhodují o invaliditě, příspěvcích na péči, průkazech ZTP nebo o pomůckách pro zdravotně postižené.

Kdo bude muset odejít?

144 lékařů

V posudkové službě bude muset skončit kvůli věkovému limitu služebního zákona. MPSV teď pro ně chce výjimku.

19 procent

Tolik posudkových lékařů bylo v roce 2015 starších 70 let.

Už nyní z tabulkového počtu 450 jich na celou republiku chybí přes padesát. Od 1. července se navíc má kvůli služebnímu zákonu jejich počet ještě výrazně snížit. Ve služebním poměru totiž nesmí pracovat lidé nad 70 let. A těch je mezi posudkovými lékaři zhruba pětina. "Ještě letos tak jejich množství v celé zemi klesne pod 300," upozorňuje poslankyně Radka Maxová (ANO).

Přiznání invalidity a získání příspěvku na péči už teď běžně trvá měsíce. "Posudkoví lékaři jsou zavaleni administrativou a na pacienty nemají dost času. Výsledkem jsou často nekvalitní posudky, proti kterým se pacienti odvolávají. A v 50 až 70 procentech také uspějí," říká Štěpánka Vajnerová, která působí v týmu poslankyně Maxové jako odborná poradkyně. Do konečného rozhodnutí se ale musí pacienti i jejich rodiny obejít bez peněz. Ne zřídka je důsledkem exekuce.

Výjimka má zabránit nejhoršímu

Kolapsu posudkové péče má zabránit výjimka ze služebního zákona: "Spočívala by v tom, že by maximálně po dobu pěti let mohli zůstat ve službě posudkoví lékaři, kteří překročí věkovou hranici 70 let," uvádí Josef Postránecký, náměstek ministra vnitra pro státní službu. Výjimku se teď snaží prosadit ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). "Odložením odchodu sedmdesátiletých lékařů chceme získat čas pro jinou systémovou změnu. Samozřejmě nás ovlivňuje nedostatek jak lékařů, tak sester. Musíme počítat s tím, že do budoucna o mnoho víc lékařů nebude," dodává náměstkyně MPSV Iva Merhautová.

S tím, že systém posudkové péče musí projít zásadní změnou, souhlasí i Radka Maxová. "Měla by především spadat pod jediný úřad. Stávající rozdělení mezi úřady práce a správu sociálního zabezpečení celý proces nesmírně prodlužuje. Zapojit by se měli také praktičtí a odborní lékaři, kteří znají pacienta nejlépe," myslí si Maxová. Administrativu by pak částečně měli převzít od lékařů úředníci.

S tím jako jednou z možností počítá rovněž MPSV. "Jeden z návrhů je například zavedení asistenta, který by posudkovému lékaři mohl odlehčit trochu práce. Chceme také udělat změny přímo v posuzování jednotlivých zdravotních stavů, ať už je to invalidita, příspěvek na péči a podobně. To bude potom znamenat třeba i změnu legislativy," upozorňuje náměstkyně Merhautová s tím, že dostatek času na provedení změn má přinést právě výjimka ze služebního zákona.

Posudkový lékař netáhne

Věkový průměr posudkových lékařů dokazuje, o jak málo atraktivní obor pro mladé lékaře jde. Pod padesát let jich není ani pětina. "Jsou zavalení administrativou. Nikoho vlastně neléčí. Nemají žádnou motivaci se profesně vzdělávat," vysvětluje poradkyně Vajnerová. Jako posudkoví proto podle ní často působí i lékaři bez zvláštní atestace. Platově jsou na tom přitom stejně. "Jejich posudky pak ale musí orazítkovat kolega, který ji má. Což přináší další zdržení. A také to má samozřejmě dopad na kvalitu posudku," podotýká Vajnerová.

Přilákat do skomírajícího oboru novou krev by proto měly peníze. "Jedním z návrhů je možnost, aby odměňování těchto lékařů bylo minimálně na úrovni lékařů ve zdravotnictví, protože pokud by u nás byly platy nižší, tak k nám samozřejmě ti lékaři nikdy nepřijdou," říká náměstkyně Merhautová.

Posudkoví lékaři spadají do 11. až 14. platové třídy. Nástupní plat začínajícího doktora bez praxe je přibližně 25 tisíc korun hrubého měsíčně.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy