Musíte mluvit a naslouchat, radí Praze světoví urbanisté. Společnost není připravena, říká Krnáčová

ČTK ČTK
9. 12. 2016 19:50
Světoví urbanisté radí Praze, jak přistupovat k metropolitnímu plánu. Podle nich je důležitá především komunikace. Podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) ještě ale společnost není na demokratickou diskusi připravená. Zásadní podle odborníků také je, aby veřejnosti byl plán dobře vysvětlen.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha – Musíte spolu mluvit a naslouchat, radí Praze k metropolitnímu plánu světoví urbanisté. Diskuse zástupců města, jeho částí, obyvatel, lidí z byznysu a dalších složek měla podle nich předcházet návrhu nového územního plánu. Zaznělo to v diskusi na konferenci o plánování rozvoje města, kterou hostila rezidence primátora.

"Podle mě je urbanismus z 90 procent komunikace," řekl Jiří Klokočka, který působí jako architekt a urbanista belgického města Kortrijk a pracuje na fakultách architektury v Praze a Liberci. Je podle něj zásadní dokázat své návrhy vysvětlit lidem.

Podle amerického krajinářského architekta Marka Johnsona, který působí v Denveru, je důvod, proč se v Praze nyní nestaví, zřejmý. "Není tu tradice demokratické debaty o budoucnosti," řekl v diskusi.

Podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) ještě společnost není na demokratickou diskusi připravená. "Dvacet sedm let po určité změně je bohužel krátká doba na to, abychom byli plošně schopni demokraticky diskutovat a kritické hlasy přetavit do jiného názoru," uvedla v diskusi v reakci na názory urbanistů.

Podle architekta Romana Koutského, který vedl tým připravující metropolitní plán, české právní prostředí říká, že návrh by měl být nejprve zpracován a potom demokraticky projednáván. Podle Johnsona by si ale město nemělo nechat diktovat, kdy může o plánu diskutovat.

Vysvětlit dobrý plán veřejnosti je podle účastníků diskuse zásadní. "Pokud je plán podporován a lidé za ním stojí, tak ani tolik nezáleží na změně v koalici," řekl architekt Klokočka.

Metropolitní plán je strategický dokument, který stanoví, kde se co může stavět. Má od roku 2020 nahradit zastaralý územní plán, který platí teď. Příprava už hlavní město stála zhruba 50 milionů korun, nabírá ale zpoždění. Projednávání plánu s veřejností mělo začít na podzim.

Odborníci i magistrát navíc tvrdí, že návrh není v souladu se stavebním zákonem. Ředitele sekce, která má v městském Institutu plánování a rozvoje (IPR) územní plán na starosti, Kouckého, ředitel v polovině června odvolal. Výběrová komise koncem listopadu doporučila, že by měl znovu vést tým, který plán dopracuje. Opozice opakovaně navrhovala odvolání náměstkyně primátorky Petry Kolínské (SZ/Trojkoalice), která má územní rozvoj od letošního roku v gesci. Před ní byl náměstkem pro územní rozvoj současný předseda Strany zelených Matěj Stropnický. Toho ale zastupitelstvo odvolalo po sporech o Pražské stavební předpisy.

 

Právě se děje

Další zprávy