Mám trochu strach, musíš to z ní vytáhnout, říkal Rittig advokátovi před schůzkou s Nečasovou

Radek Nohl Radek Nohl
30. 5. 2016 15:37
U soudu v kauze Jany Nečasové zazněla první část odposlechu z hotelu Ventata. V něm se na jaře roku 2012 setkal Ivo Rittig se svými advokáty Davidem Michalem a Tomášem Jindrou. V pondělí stanuli před městským soudem kvůli údajnému úniku informací z Bezpečnostní informační služby. Všichni obžalobu odmítli. Rittig podle odposlechu před schůzkou s Nečasovou Michalovi říkal, že "to z ní musí dostat".
Podnikatel Ivo Rittig u soudu.
Podnikatel Ivo Rittig u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - "Musíš to z ní vytáhnout. Musíš říct, musíme to vědět, co se děje." Tak se podnikatel Ivo Rittig podle prostorového odposlechu bavil s Davidem Michalem předtím, než se jeho advokát setkal s vrchní šéfkou kabinetu premiéra Janou Nečasovou. Obžaloba tvrdí, že Nečasová právě při této schůzce předala Michalovi tajnou zprávu Bezpečnostní informační služby (BIS).

Záznamy hovorů, které policisté pořídili v hotelu Ventana, se rozhodl pustit během soudního líčení předseda senátu Petr Novák. Na pokoji číslo 26 se na jaře 2012 setkal Rittig, Michal a další advokát Tomáš Jindra. V pondělí všichni společně s Nečasovou stanuli před Městským soudem v Praze a vinu odmítli.

Pro obžalobu jsou odposlechy klíčovým důkazem proti Rittigovi. "Jsme úplně na plechu tady s tím, jestli jsou tam nějaký nahrávky nebo něco," prohlásil Rittig během debaty s Michalem a Jindrou. Dále přiznal, že má z toho, co o něm BIS píše "trochu strach". "Ty vole, já jsem úplně z toho v pr..." řekl. "Já se bojím, aby to nebylo něco fatálního," uvedl Rittig během debaty.

Další slova Iva Rittiga ukazují na to, že se o zprávě BIS dozvěděl díky bývalému ministru zemědělství Petru Bendlovi. V pondělí podnikatel před soudem odmítl, že by instruoval Michala k tomu, aby od Nečasové informace získal.

"Žádného trestného činu vyzvídání utajovaných informací jsem se nedopustil. Nikdy jsem žádné neměl, žádné jsem nezjišťoval a nikdy jsem po nikom nechtěl, aby je pro mně zjistil," vypověděl Rittig. "Ať si každý udělá názor, jestli mě někdo k trestnému činu naváděl," zareagoval Michal na část odposlechu, který u soudu zazněl.

Odposlech je zákonný, řekl soudce

Rittig, Jindra i Michal pořízení odposlechu napadl. Soudce Novák to odmítl. "Nařízený odposlech považuji za zákonný," řekl Novák. Nakonec ale vyhověl advokátům a neumožnil promítání přepisu nahrávek hovorů během soudního líčení. U soudu tak zazněl jen zvukový záznam.

Tvrzení státních zástupců odmítla u soudu také Jana Nečasová, která řekla, že se nikdy s utajovanými informacemi na Úřadu vlády nesetkala. V té době - na jaře 2012 - měla s Petrem Nečasem už řadu let vážný vztah a rozhodně ho nechtěla ohrozit tím, že by tajnou zprávu někomu předala. "Nikdy jsem žádné informace nevynášela," uvedla. Michal řekl, že na schůzce s Nečasovou řešili jen politické a společenské věci.

Nečasová doplnila, že při jednání advokátovi řekla, že tehdejší premiér byl velice nespokojen se situací v resortu ministerstva zemědělství. Jeden z obžalovaných - Tomáš Jindra - byl v té době poradcem ministra Bendla. A žalobci tvrdí, že Rittig si chtěl právě v tomto resortu svůj vliv udržet.

Poté, co se advokát Michal s Nečasovou setkal, volal podle nahrávky Rittigovi. Co mu říkal, není jasné, protože byl slyšet jen hlas Rittiga. Ten po hovoru říkal Jindrovi: "Samozřejmě je tam spousta věcí nasbíraných, trošku mám podezření, že nám něco, vole, že to má souvislost s penězi, že teď se blíží účtování, tak. Já si myslím, že to je takové varování pro nás a pro Bendla."

 

Právě se děje

před 53 minutami

Úrokové sazby hypoték stouply v květnu počtvrté v řadě, ukázal index

Úrokové sazby hypoték míří čtvrtý měsíc v řadě vzhůru. Vyplývá to z výsledků Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů, podle kterého v květnu vzrostly průměrné sazby na 2,15 procenta z dubnových 2,12 procenta. Hranici dvou procent překročily v březnu.

Odborníci očekávají, že ke konci roku se sazby mohou vyšplhat až ke třem procentům. V důsledku rostoucích cen nemovitostí současně roste i průměrná cena hypotéky, která aktuálně dosahuje 2,925.582 Kč. Před dvěma lety přitom byla o 30 procent níže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy