Žalobci se předhánějí, kdo bude v honu na mě úspěšnější, řekl Rittig. Napadl odposlechy

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 30. 5. 2016 11:05
Začal soud v kauze údajného úniku utajovaných informací z BIS. Obžalováni jsou mimo jiné někdejší šéfka kabinetu premiéra Jana Nagyová a podnikatel Ivo Rittig. Ten odmítl, že by jakékoli informace vyzvídal. Za svým obviněním vidí jen to, že žalobci a policisté mezi sebou soupeří. A tvrdí, že odposlechy v hotelu Ventana, kde se setkal s Jindrou a Michalem, byly pořízeny nezákonně.
Ivo Rittig, Petr Nečas a Jana Nečasová u soudu.
Ivo Rittig, Petr Nečas a Jana Nečasová u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Podnikatel Ivo Rittig odmítl, že by se dostal k utajované informaci Bezpečnostní informační služby (BIS). Kvůli tomu stojí Rittig před Městským soudem v Praze společně s bývalou šéfkou kabinetu premiéra Janou Nečasovou a advokáty Davidem Michalem a Tomášem Jindrou.   

"Žádné informace jsem od nikoho nechtěl, nic jsem nevyzvídal," prohlásil Rittig. Popřel také, že by instruoval Michala, jak uvádí žaloba, aby při schůzce s Nečasovou zjistil, co o něm a Tomáši Jindrovi BIS konkrétně píše. 

Nečasová odmítla, že by někdy měla na Úřadu vlády utajované zprávy k dispozici. Přístup k nim měl podle ní premiér a ředitel úřadu. "Nemáte žádný důkaz o tom, že jsem se k tajné zprávě dostala," vyčetla Nečasová žalobcům.  

Za svým obviněním vidí Rittig jen rivalitu mezi žalobci a policisty. "Státní zástupci soupeří v tom, kdo bude v honu na Rittiga úspěšnější," uvedl. "O žádné utajované skutečnosti jsme se nebavili, nebyl k tomu žádný důvod. Chtěl jsem jen vědět, jestli budu odvolán z pozice člena dozorčí rady Budvaru," prohlásil advokát Jindra.

Rittig tvrdí, že odposlechy v hotelu Ventana, kde se setkal s Jindrou a Michalem, byly pořízeny nezákonně. Rozhodl o nich podle něj nepříslušný soud. "Nařízený odposlech považuji za zákonný," odmítl stížnost předseda senátu Petr Novák.

Rittig chtěl zakrýt svůj vliv, řekl žalobce

Případ, kvůli němuž Nečasová, Rittig a dva jeho advokáti stojí před soudem, má své kořeny v březnu 2012. Rittig se tehdy podle obžaloby dozvěděl, že o něm BIS napsala zprávu a předala ji premiérovi. Tuto informaci mu podle spisu řekla Nečasová i tehdejší ministr zemědělství Petr Bendl, s nímž jsou dlouholetí přátelé.

Tajní agenti ve zmíněném dokumentu popsali vliv Rittiga na státní společnosti. A žalobci tvrdí, že předání těchto informací mohlo ohrozit bezpečnost i zájmy České republiky. "Snažil se zakrýt svůj vliv na státní instituce a státní orgány," prohlásil státní zástupce Rostislav Bajger.

Vyšetřovatelé tak popsali, že Rittig a Jindra instruovali advokáta Michala, aby se s Nečasovou setkal a zjistil, co konkrétně BIS ve zprávě píše. Podle žalobců Nečasová Michalovi vše řekla při setkání v Hrzánském paláci, které zadokumentovali detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

"Nikdy jsme se o zprávě BIS nebavili," uvedl Michal. S Nečasovou v minulosti debatovali jen o společenském nebo politickém dění. "Žádné utajované informace po mně nechtěl, ani je nevyzvídal," odmítla žalobu Nečasová.

Popsala také, že na schůzce Michalovi řekla, že tehdejší premiér byl velice nespokojen se situací v resortu ministerstva zemědělství. Nečasová uvedla, že měla dlouholetý vztah s Petrem Nečasem a nikdy by vyzrazením zprávy BIS tento vztah neohrozila.

Žaloba však tvrdí, že se Michal setkal s Rittigem a Jindrou ve zmíněném hotelu Ventana a na pokoji číslo 26 jim detaily ze zprávy BIS popsal.

 

Právě se děje

Další zprávy