Žalobci se předhánějí, kdo bude v honu na mě úspěšnější, řekl Rittig. Napadl odposlechy

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 30. 5. 2016 11:05
Začal soud v kauze údajného úniku utajovaných informací z BIS. Obžalováni jsou mimo jiné někdejší šéfka kabinetu premiéra Jana Nagyová a podnikatel Ivo Rittig. Ten odmítl, že by jakékoli informace vyzvídal. Za svým obviněním vidí jen to, že žalobci a policisté mezi sebou soupeří. A tvrdí, že odposlechy v hotelu Ventana, kde se setkal s Jindrou a Michalem, byly pořízeny nezákonně.
Ivo Rittig, Petr Nečas a Jana Nečasová u soudu.
Ivo Rittig, Petr Nečas a Jana Nečasová u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Podnikatel Ivo Rittig odmítl, že by se dostal k utajované informaci Bezpečnostní informační služby (BIS). Kvůli tomu stojí Rittig před Městským soudem v Praze společně s bývalou šéfkou kabinetu premiéra Janou Nečasovou a advokáty Davidem Michalem a Tomášem Jindrou.   

"Žádné informace jsem od nikoho nechtěl, nic jsem nevyzvídal," prohlásil Rittig. Popřel také, že by instruoval Michala, jak uvádí žaloba, aby při schůzce s Nečasovou zjistil, co o něm a Tomáši Jindrovi BIS konkrétně píše. 

Nečasová odmítla, že by někdy měla na Úřadu vlády utajované zprávy k dispozici. Přístup k nim měl podle ní premiér a ředitel úřadu. "Nemáte žádný důkaz o tom, že jsem se k tajné zprávě dostala," vyčetla Nečasová žalobcům.  

Za svým obviněním vidí Rittig jen rivalitu mezi žalobci a policisty. "Státní zástupci soupeří v tom, kdo bude v honu na Rittiga úspěšnější," uvedl. "O žádné utajované skutečnosti jsme se nebavili, nebyl k tomu žádný důvod. Chtěl jsem jen vědět, jestli budu odvolán z pozice člena dozorčí rady Budvaru," prohlásil advokát Jindra.

Rittig tvrdí, že odposlechy v hotelu Ventana, kde se setkal s Jindrou a Michalem, byly pořízeny nezákonně. Rozhodl o nich podle něj nepříslušný soud. "Nařízený odposlech považuji za zákonný," odmítl stížnost předseda senátu Petr Novák.

Rittig chtěl zakrýt svůj vliv, řekl žalobce

Případ, kvůli němuž Nečasová, Rittig a dva jeho advokáti stojí před soudem, má své kořeny v březnu 2012. Rittig se tehdy podle obžaloby dozvěděl, že o něm BIS napsala zprávu a předala ji premiérovi. Tuto informaci mu podle spisu řekla Nečasová i tehdejší ministr zemědělství Petr Bendl, s nímž jsou dlouholetí přátelé.

Tajní agenti ve zmíněném dokumentu popsali vliv Rittiga na státní společnosti. A žalobci tvrdí, že předání těchto informací mohlo ohrozit bezpečnost i zájmy České republiky. "Snažil se zakrýt svůj vliv na státní instituce a státní orgány," prohlásil státní zástupce Rostislav Bajger.

Vyšetřovatelé tak popsali, že Rittig a Jindra instruovali advokáta Michala, aby se s Nečasovou setkal a zjistil, co konkrétně BIS ve zprávě píše. Podle žalobců Nečasová Michalovi vše řekla při setkání v Hrzánském paláci, které zadokumentovali detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

"Nikdy jsme se o zprávě BIS nebavili," uvedl Michal. S Nečasovou v minulosti debatovali jen o společenském nebo politickém dění. "Žádné utajované informace po mně nechtěl, ani je nevyzvídal," odmítla žalobu Nečasová.

Popsala také, že na schůzce Michalovi řekla, že tehdejší premiér byl velice nespokojen se situací v resortu ministerstva zemědělství. Nečasová uvedla, že měla dlouholetý vztah s Petrem Nečasem a nikdy by vyzrazením zprávy BIS tento vztah neohrozila.

Žaloba však tvrdí, že se Michal setkal s Rittigem a Jindrou ve zmíněném hotelu Ventana a na pokoji číslo 26 jim detaily ze zprávy BIS popsal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy