Musím chodit do práce? Právničky odpovídaly, na co máte v době pandemie právo

Domácí Domácí
Aktualizováno 17. 3. 2020 12:06
Omezený volný pohyb osob, zákaz otevření obchodů, nucené karantény. Nouzový stav, který kvůli šíření koronaviru vyhlásila vláda, výrazně omezuje život v Česku. Na co máte v těchto dnech právo například v práci či jako majitel restaurace? Na otázky čtenářů Aktuálně.cz do 14 hodin odpovídaly právničky Frank Bold Natálie Pecháčková a Jitka Mihulková.
Rozhovor s právničkami Frank Bold
Rozhovor skončil
Právničky Frank Bold odpovídaly do 14:00.
Přečíst si rozhovor

Rozhovor s právničkami Frank Bold

Rozhovor skončil
17. 3. 2020
Ptá se: Aleš

Pokud nemohu díky opatřením vykonávat DPP, tím pádem nemám ani zmiňovaných 60%, ani nárok na placenou dovolenou, kde si mám žádat o finanční pomoc? Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Jitka Mihulková

Vykonáváte-li práci na DPP opravdu vám nepřísluší dovolená, ani náhrada odměny z DPP (z důvodu nařízené karantény), pokud to nemáte v DPP sjednáno. Pokud Vám ale zaměstnavatel nepřiřazuje práci oproti plánovanému rozvrhu práce, pak Vám náleží náhrada odměny dle zákoníku práce. Pokud nemáte zaměstnavatelem rozvrženou pracovní dobu, pak Vám náhrada nenáleží. Záleží tak na vůli zaměstnavatele. V případě hmotné nouze můžete žádat o dávky hmotné nouze. Více informací například zde: https://www.mpsv.cz/pomoc-v-hmotne-nouzi. Nebo o mimořádné okamžité pomoci naleznete informaci zde: https://www.mpsv.cz/web/cz/informace-ke-koronaviru#MOP. O tuto dávku můžete zažádat, pokud se prokazatelně ocitnete vlivem nedostatku prostředků ve finanční nouzi.

17. 3. 2020
Ptá se: Aleš Leo

Pokud nemohu díky opatřením vykonávat DPP, tím pádem nemám ani zmiňovaných 60 %, ani nárok na placenou dovolenou, kde si mám žádat o finanční pomoc? Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Jitka Mihulková

Již odpovězeno v minulém dotazu.

17. 3. 2020
Ptá se: Martina

Dobrý den.Jsem zaměstnaná v kasinu,ale to je z důvodu koronaviru uzavřené. Na kolik mám nárok na mzdu???Moc děkuji

Odpovídá: Natálie Pecháčková

Dobrý den,

pokud Vám zaměstnavatel nepřiděluje práci z důvodu uzavření provozovny (a jste zaměstnaná na pracovní poměr), jedná se o překážku na straně zaměstnavatele, za kterou Vám přisluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Jinými slovy náleží Vám 100 % náhrady mzdy.

17. 3. 2020
Ptá se: Peggy

Jsem pracující důchodce, smlouva mi končí 31.3.2020, od dubna mi končí řádný pracovní poměr. Mám nárok na 60% ze mzdy jako ostatní?

Odpovídá: Jitka Mihulková

Z otázky úplně nevyplývá daná situace, ale pokud Vám končí pracovní poměr k 31. 3. 2020 bez dalšího pokračování, pak Vám náleží náhrada mzdy ve výši 60 % pouze do této doby, máte-li nařízenou karanténu. Budete-li v pracovním poměru pokračovat i po 31. 3. 2020 na základě pracovní smlouvy (nikoliv například dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr), platí pro Vás i nadále stejné podmínky, tj. náhrada mzdy ve výši 60 % v prvních 14 dnech nařízené karantény (pokud by karanténa trvala déle, pak náleží dávky nemocenského zabezpečení).
Jen pro úplnost doplňuji, že karanténu nařizuje orgán ochrany veřejného zdraví (krajské hygienické stanice) nebo poskytovatel zdravotních služeb (praktický lékař), nikoliv zaměstnavatel.

17. 3. 2020
Ptá se: Juračková Dagmar

Dobrý den,chtěla bych se zeptat jak probíhá střídání rodičů na ošetřováku?Vystavili mi jeden papír,jak dále postupovat. Děkuji

Odpovídá: Natálie Pecháčková

Dobrý den,

rodiče se mohou při ošetřování dětí střídat. Ošetřovné potom náleží postupně oběma rodičům. Škola vydá tiskopis Žádost o ošetřovné při péči o dítě do 10 let z důvodu uzavření výchovného zařízení (školy) ve dvou vyhotoveních, každý z rodičů jedno z nich vyplní v části B a předá svému zaměstnavateli, který pak podklady pro výplatu dávky předá příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení. Ve formuláři najdete kolonku, kde vyplníte, kdy druhá oprávněná osoba ošetřování dítěte přebrala. Viz návod a formuláře zde: https://www.cssz.cz/-/doporuceny-postup-pro-podani-zadosti-o-osetrovne-pri-peci-o-dite-do-10-let-z-duvodu-uzavreni-skolskeho-detskeho-zarizeni-skoly-

17. 3. 2020
Ptá se: Milan

Dobry den,
zamestnavatel dal vyhlasenie o nuteni si vybrat 14dni dovolenou nebo nahradneho volna z dvovodu pandemie. Muze mi prosim Vas jednoduse prikazat si vybrat dovolenou? Samozrejme ze s tym ze budeme doma suhlasim a vidim to jak spravny krok. Ale nemnela by se situace resit nejakym placenym volnem z duvodu? Treba 80% z platu?
Dekuji

Odpovídá: Jitka Mihulková

Dobrý den,

zaměstnavatel může nařídit dovolenou se čtrnáctidenním předstihem. Nemůže Vám nařídit dovolenou hned od následujícího dne, pokud se na tom nedohodnete (což se pravděpodobně ve Vašem případě stalo). Pokud byste s dovolenou před jejím započetím nesouhlasil, ale zaměstnavatel by i nadále trval na tom, že Vám nebude přiřazovat práci (např. provoz by byl zcela uzavřen), jednalo by se o překážku na jeho straně, za kterou by Vám náležela náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Dalšími možnosti řešení jsou neplacené volno na žádost zaměstnance nebo dohoda o práci z domu.

17. 3. 2020
Ptá se: Jan Vrba

Dobrý den,
Za současné situace mne zajímá kdo bude platit zaměstnance kteří jsou doma?
A v jaké výši z průměrné mzdy?
Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Jitka Mihulková

Dobrý den,
velmi záleží, z jakého důvodu budou "doma".
Při dohodnuté práci z domova náleží zaměstnanci domluvená odměna dle pracovní smlouvy.
Pokud je zaměstnanec doma z toho důvodu, že mu zaměstnavatel nepřiřadil práci (například ze svého rozhodnutí uzavřel celou provozovnu, prodejnu, továrnu atd.), ale nedohodl se se zaměstnancem na dovolené, pak musí zaměstnavatel nahradit zaměstnanci mzdu ve výši průměrného výdělku.
Pokud je zaměstnanec v nařízení karanténě, náleží mu náhrada mzdy zaměstnavatelem v prvních 14 dnech ve výši 60 %. V případě delší karantény přísluší zaměstnanci za jednotlivé kalendářní dny dávka nemocenského pojištění - nemocenské vyplácená okresní správou sociálního zabezpečení. O nařízení karantény, jejím trvání a ukončení rozhoduje orgán ochrany veřejného zdraví
(krajské hygienické stanice) nebo poskytovatel zdravotních služeb (praktický lékař).
Jak vyplývá z výše uvedeného, většinu nákladů na náhrady mzdy aj. vůči zaměstnanci nesou zaměstnavatelé.

17. 3. 2020
Ptá se: Petr

Dobrý den,
jsem státní zaměstnanec a v důsledku státních opatření nemohu vykonávat svou práci. Jaké mám možnosti, když si nechci vybírat dovolenou? Můžu jít na nemocenskou? Dostanu pouze 60% z platu a nebo vláda bude navyšovat tyto procenta?

Děkuji.

Odpovídá: Natálie Pecháčková

Dobrý den,

v prvé řadě upozorňuji, že dovolenou může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci i bez jeho souhlasu, avšak alespoň 14 dní předem, nebyla-li dohodnuta lhůta kratší. Není tedy možné, abyste měl "ze dne na den" dovolenou.

Zaměstnavatel má dále možnost Vám nařídit vyčerpat nadpracované přesčasy, pokud je máte.

Další možností, kterou zaměstnavatel má v případě, že nemá práci, kterou by Vám mohl přidělovat, je poslat Vás domů z důvodu překážky na jeho straně. V takovém případě Vám náleží náhrada platu ve výši průměrného výdělku, tedy 100 % platu.

Pokud byste jako zaměstnanec souhlasil, můžete se dohodnout na práci z domova a se zaměstnavatelem uzavřít dohodu o práci z domova.

Zároveň upozorňuji, že v případě mimořádné události Vás zaměstnavatel může převést na jinou práci k odvracení mimořádné události.

Doporučujeme se proto u svého zaměstnavatele informovat, jaké jsou Vaše možnosti (např. práce z domu apod.) a jakým způsobem chce postupovat. Pro úplnost ještě dodávám, že na nemocenskou můžete nastoupit, pokud jste v pracovní neschopnosti nebo karanténě na základě rozhodnutí příslušného lékaře či hygienické stanice, nikoliv na základě rozhodnutí zaměstnavatele.

17. 3. 2020
Ptá se: Medved

Dobrý den,pracuji v elektru v nákupním centru. Máme zavřeno, ale zaměstnavatel vymýšlí, jak i tak otevřít a uzpůsobit prodejnu, která má nad 200 m2 jako výdejní místo pro eshopy. Když budu chodit do práce, mám nárok na 100% platu, nebo jen na 60%, protože je vyhlášená karanténa? A můžu odmítnout jít do práce, jelikož ve společné domácnosti bydlím s lidmi důchodového věku? Děkuji

Odpovídá: Jitka Mihulková

Dobrý den,

pokud budete chodit do práce, nic se nemění, náleží Vám mzda za obvyklých podmínek dle pracovní smlouvy. Aby Vám náleželo 60 %, musela by být nařízena karanténa přímo Vám (a to buď orgánem ochrany veřejného zdraví = krajské hygienické stanice nebo poskytovatelem zdravotních služeb = praktický lékař). "Celorepubliková karanténa" je tak spíše zkratka pro opatření vlády pro omezení volného pohybu osob, nejedná se o karanténu tak, jak je upravena v zákoníku práce.
Z důvodu sooužití se seniory ve společné domácnosti není důvodem pro odmítnutí jít do práce. Máte-li obavy, můžete se se zaměstnavatelem dohodnout na dovolené nebo poskytnutí neplaceného volna. Pokud by zaměstnavatel prodejnu zcela uzavřel a Vám přikázal nechodit do práce, pak Vám bude náležet náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku, tedy vlastně 100 %.

17. 3. 2020
Ptá se: Marcela

Dobrý den,
myslí nějaký předpis na možnost nechodit do práce z důvodu, že v malé kanceláři sedí 8 lidí a polovina z nich pokuckává, nedodržuje základní hygienická pravidla a člověk má strach o své zdraví? Možnosti home office není ve společnosti poskytnuta všem.
Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Natálie Pecháčková

Dobrý den,

podle zákoníku práce je zaměstnavatel povinen zajistit bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců při práci s ohledem na rizika možného ohrožení jejich života a zdraví, která se týkají výkonu práce. Zaměstnavatel je tedy povinen minimalizovat rizika pro zaměstnance. Má tak povinnost zajistit na pracovišti dostatečná opatření ke snížení rizika nákazi. Těmi může být nadstandardní zajištění hygienických pomůcek, omezení osobních schůzek a setkání, zajistit menší počet lidí v kancláři tím, že část bude pracovat z domu aj.

Zároveň se podle usnesení vlády doporučuje zaměstnavatelům využívat práci na dálku či podporovat dovolené, placené volno apod.

Doporučujeme se proto obrátit na svého zaměstnavatele a dohodnout se na provedení příslušných preventivních opatřeních, např. častým úklidem, osvětou mezi zaměstnanci, jak kašlat a umývat si ruce, dodáním dezinfekčních prostředků apod. Viz doporučení MZ ČR: https://koronavirus.mzcr.cz/wp-content/uploads/2020/03/Manu%C3%A1l_p%C5%99%C3%ADpravy_pracovi%C5%A1t%C4%9B_na_onemocn%C4%9Bn%C3%AD_COVID-19.pdf

17. 3. 2020
Ptá se: Colton

Dobrý den,

včera jsem dostal výpověď ve zkušební době, do jejíž doby zbývalo pár dní. Firma byť nedostala nařízení uzavřít provoz, tak z důvodu špatných zásob hygieny uzavřela na dobu neurčitou své pobočky. Druhého kolegu, kterému zkušebka končí až za 2 měsíce, si prozatím nechali (mají ještě čas ho ukončit, narozdíl ode mne). Mají na tohle v téhle situaci vůbec právo, nebo se jedná pouze o necitlivé rozhodnutí?

Odpovídá: Jitka Mihulková

Dobrý den,

zaměstnavatel má skutečně právo ukončit pracovní poměr ve zkušební době i bez uvedení důvodu. Tedy jinými slovy Váš zaměstnavatel jednal v souladu se zákoníkem práce. Pokud byste měl nařízenou karanténu orgánem ochrany veřejného zdraví
(krajské hygienické stanice) nebo poskytovatelem zdravotních služeb (praktický lékař), nesmí zaměstnavatel ukončit pracovní poměr ani ve zkušební době v prvních 14 dnech této karantény.

17. 3. 2020
Ptá se: Miroslav Kaloč

dobrý den paní doktorko, pracuji na poště za přepážkou, kde jsem ve styku s cca 100lidmi, kteří nenosi roušku. Já sám jsem si roužku vyrobil, ale chráním okolí, nikoliv sebe (respirátor není k sehnání). Chci se zeptat, když zaměstnavatel respirátor nesežene popřípadě nevydá, můžu odmítnout pracovat dle paragrafu 106 zákoníku práce? Tady nejde jen o mě, ale mám doma 86 letou babičku a 90letou dědu a nechci to na ně přenést. Navíc od mala mám cystickou fibrozu. Předem děkuji za odpoved. S pozdravem M.Kaloč

Odpovídá: Natálie Pecháčková

Dobrý den,

podle zákoníku práce je zaměstnavatel povinen zajistit bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců při práci s ohledem na rizika možného ohrožení jejich života a zdraví, která se týkají výkonu práce. Zaměstnavatel je tedy povinen minimalizovat rizika pro zaměstnance. Má tak povinnost zajistit na pracovišti dostatečná opatření ke snížení rizika nákazi. Těmi může být nadstandardní zajištění hygienických pomůcek, omezení osobních schůzek aj.

Zároveň vláda doporučuje, aby byl zajištěn odstup lidí alespoň dva metry, byly vytvořeny podmínky pro zajištění odstupu lidí apod. V prvé řadě se tedy doporučujeme obrátit na svého zaměstnavatele a probrat s ním další možnosti hygienických opatření, např. umístění cedulí ohledně nošení roušek, výzva zákazníkům, aby roušky nosili apod. Popř. se můžete se zaměstnavatelem dohodnout na ne/placeném volnu či dovolené.

Zaměstnanec má právo odmítnout výkon práce, o níž má důvodně za to, že bezprostředně a závažným způsobem ohrožuje jeho život nebo zdraví, popřípadě život nebo zdraví jiných fyzických osob. V této chvíli však není zcela jasné, zda případné odmítnutí vykonávat práci naplní podmínku hrožení života nebo zdraví "bezprostředním a závažným způsobem". S ohledem na přísnost podmínky spíše nikoliv, jiná situace by nastala, pokud byste Vy sám byl rizikovou skupinou pro nákazu či máte zdravotní potíže, které by mohly být ve spojení s nákazou rizikové.

17. 3. 2020
Ptá se: Karlos

Dobrý den. Co mám dělat pokud mi včera, zaměstnavatel nařídil na příští týden dovolenou? S tím, že tím nedodržel 14 denní lhůtu kterou stanovuje zákoník práce. Jako alternativu předložil překážku v práci s 60% platu. Děkuji.

Odpovídá: Natálie Pecháčková

Dobrý den,

zaměstnavatel je povinen určit dobu čerpání dovolené písemně alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době. Pokud by zaměstnavatel určil dovolenou v rozporu s tímto ustanovením, je toto určení neplatné. Pokud tedy na dovolenou nenastoupíte, neporušujete tímto svou povinnost.

Doporučujeme pro jistotu projít podepsanou smlouvu, popř. další dohody se zaměstnavatelem, někdy zaměstnanec souhlasí s kratší dobou pro určení dovolení již v pracovní smlouvě.

Pokud byste s kratší lhůtou pro určení čerpání dovolené souhlasil, tak Vám nic nebrání se s zaměstnavatelem dohodnout, nicméně není to Vaše povinnost.

17. 3. 2020
Ptá se: Lenka

Dobrý den, může řidič kamionu odmítnout cestu do rizikových zemí , samozřejmě s tím, že pokud mu nebude nabídnuta práce v ČR zaměstnavatelem, musí dostat náhradu mzdy nebo nemocenskou? Děkuji

Odpovídá: Jitka Mihulková

Dobrý den,

zaměstnavatel musí zajistit bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců při práci s ohledem na rizika možného ohrožení jejich života a zdraví, která se týkají výkonu práce. Má tak povinnost zajistit dostatečná opatření ke snížení rizika nákazy. Těmi může být zajištění například hygienických pomůcek (rouška apod.).

Zaměstnanec má právo odmítnout výkon práce, o níž má důvodně za to, že bezprostředně a závažným způsobem ohrožuje jeho život nebo zdraví, popřípadě život nebo zdraví jiných fyzických osob. V této chvíli však není zcela jasné, zda případné odmítnutí vykonávat práci naplní podmínku hrožení života nebo zdraví "bezprostředním a závažným způsobem". S ohledem na přísnost podmínky spíše nikoliv, jiná situace by nastala, pokud by řidič sám byl rizikovou skupinou pro nákazu či má zdravotní potíže, které by mohly být ve spojení s nákazou rizikové.

Pokud by tedy řidič nenastoupil do práce i přes nesouhlas zaměstnavatele, jednalo by se o neomluvenou nepřítomnost, nenáležela by mu náhrada mzdy. Může se však se zaměstnavatelem dohodnout na čerpání dovolené nebo neplaceného volna.

17. 3. 2020
Ptá se: Jana

Dobrý den,
zaměstnavatel mi dnes písemně oznámil, že z důvodu dočasného omezení odbytu jeho výrobků a omezení poptávky mi není schopen nadále přidělovat práci dle pracovní smlouvy a jedná se o jinou překážku v práci na straně zaměstnavatele ve smyslu ustanovení § 209, odst. 1) zákona č. 262/2006 Sb., Zákoníku práce s tím, že nebudu po určitou dobu docházet do zaměstnání a bude mi poskytnuta náhrada mzdy ve výši 60% průměrného výdělku.
Má na to zaměstnavatel právo nebo můžu toto odmítnout?
Předem děkuji za odpověď.

Odpovídá: Jitka Mihulková

Dobrý den,

v případě omezení odbytu výrobků a omezení poptávky se opravdu jedná o jinou překážku na straně zaměstnavatele dle § 209 odst. 1 zákoníku práce a v takovém případě Vám zaměstnavatel nepřiřazuje práci, tedy do práce nechodíte. Za tuto dobu, kdy Vám zaměstnavatel nepřiřazuje práci, Vám náleží náhrada mzdy. Výše této náhrady ale bude záležet na dalších skutečnostech.
Obecně platí, že náhrada mzdy náleží ve výši průměrného výdělku (tedy 100 %), ale Váš zaměstnavatel se mohl s odborovou organizací dohodnout na snížení náhrady mzdy v této situaci až na 60 %. Nepůsobí-li u Vás odborová organiazce, je možné, že toto snížení máte upraveno dohodou ve vnitřním předpise. Informujte se o těchto skutečnostech u svého zaměstnavatele.
Pokud to tak opravdu je, postupuje zaměstnavatel v souladu se zákoníkem práce (a nelze takový pokyn odmítnout). V opačném případě Vám náleží náhrada v plné výši.

17. 3. 2020
Ptá se: Eliška Chaloupková

Dobrý den. Chci se zeptat jestli pokud dělám recepční v masážním salonu, tak jestli může mít majitel otevřeno a hnát nás normálně do práce? Pracujeme s masérkami z Thajska a s klienty, dochází tak k úzkému kontaktu cca 30 a více lidí za den. Měli jsme zavřeno, ale dnes nás všechny povolali do práce. Jak je to? Mohu odmítnout práci po dobu pandemie? A může být vůbec v masážním salonu otevřeno? Děkuji Chaloupková

Odpovídá: Natálie Pecháčková

Dobrý den,

nařízením vlády je zakázán prodej služeb v provozovnách, tzn. je zakázán i prodej služby - masáže. Jinými slovy je zakázána prodejní činnost, nikoliv jiná činnost. Zaměstnanci tak nadále mohou vykonávat svou práci, např. administrativní činnost, inventura, úklid apod. Pokud Vás zaměstnavatel povolal do práce, má pro Vás pravděpodobně k přidělení jinou práci, v rámci které nebude provozovna otevřena zákazníkům a nebude docházet k prodeji služeb.

17. 3. 2020
Ptá se: Marsi

Dobrý den pracuji v největší automobilce v zemi synovi je 14 nechci ohrožovat svou rodinu musím chodit do práce? Jaké mám možnosti. Chráním se rouškou přesto v hale je 100 lidi a kamiony přiváží materiál ze zahraničí a přes brány projdou davy... Děkuji za odpověď

Odpovídá: Natálie Pecháčková

Dobrý den,

podle zákoníku práce je zaměstnavatel povinen zajistit bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců při práci s ohledem na rizika možného ohrožení jejich života a zdraví, která se týkají výkonu práce. Zaměstnavatel je tedy povinen minimalizovat rizika pro zaměstnance. Má tak povinnost zajistit na pracovišti dostatečná opatření ke snížení rizika nákazi. Těmi může být nadstandardní zajištění hygienických pomůcek, omezení osobních schůzek aj.

Zároveň vláda doporučuje, aby byl zajištěn odstup lidí alespoň dva metry, byly vytvořeny podmínky pro zajištění odstupu lidí apod. V prvé řadě se tedy doporučujeme obrátit na svého zaměstnavatele a probrat s ním další možnosti hygienických opatření, např. umístění cedulí ohledně nošení roušek, výzva ostatním, aby roušky nosili apod. Popř. se můžete se zaměstnavatelem dohodnout na ne/placeném volnu či dovolené.

Zaměstnanec má právo odmítnout výkon práce, o níž má důvodně za to, že bezprostředně a závažným způsobem ohrožuje jeho život nebo zdraví, popřípadě život nebo zdraví jiných fyzických osob. V této chvíli však není zcela jasné, zda případné odmítnutí vykonávat práci naplní podmínku ohrožení života nebo zdraví "bezprostředním a závažným způsobem". S ohledem na přísnost podmínky spíše nikoliv, jiná situace by nastala, pokud byste Vy sama byla rizikovou skupinou pro nákazu či máte zdravotní potíže, které by mohly být ve spojení s nákazou rizikové. Podle našeho názoru tak obecně v této chvíli není možné práci odmítnout.

17. 3. 2020
Ptá se: Lorenzo

Přijde mi, že někteří lidé si stále neuvědomují vážnost situace a schází se na ulicích a povídají si ve skupinkách. Neměla by je policie za to nějak trestat? Hrozí za to vůbec nějaký trest???

Odpovídá: Jitka Mihulková

Dobrý den,

Policie může prověřovat nastalé situace a vyhodnocovat, zda jsou v rozporu s opatřeními vlády o omezení volného pohybu. Pokud fyzická osoba poruší povinnost strpět omezení volného pohybu, může dostat pokutu až 20.000 Kč.

17. 3. 2020
Ptá se: Hlava 72

Dobrý den,
mohou zaměstnanci, kteří z důvodu uzavření (omezení provozu) firmy, kde jsou v HPP a jsou doma za 100% mzdy, pracovat v jiné firmě např. na DPP?

Děkuji za odpověď

Odpovídá: Natálie Pecháčková

Dobrý den,

zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.

Pokud Váš potenciální nový zaměstnavatel vykonává činnost odlišnou od předmětu činnosti stávajícího zaměstnavatele, tak můžete. Pokud by byl předmět činnosti stejný, tak musíte mít souhlas.

17. 3. 2020
Ptá se: Jablko

Dobrý den musím chodit do práce když se nedodržují hygienická pravidla
Není tekute mýdlo dezinfekci jednorázové ručníky nedostačující roušky.

Odpovídá: Jitka Mihulková

Dobrý den,

nelze přesně odpovědět bez znalosti podrobností situace. Záleží totiž na druhu práce, riziku atd. Zákon se zaměřuje především na ochranné pomůcky pro práci s rizikovými materiály, či v rizikových oblastech. Taková opatření zpravidla vyplývají z povahy zaměstnání, nikoli z „mimopracovních“ skutečností, jakým je právě třeba šíření nemoci.

Z obecné prevenční povinnosti však lze dovodit, že zaměstnavatel je povinnen minimalizovat rizika pro zaměstnance. Má tak povinnost zajistit na pracovišti dostatečná opatření ke snížení rizika nákazy. Těmi může být nadstandardní zajištění hygienických pomůcek, omezení osobních schůze a setkání, aj.

Pokud jde spíše o obecnou obavu, pak výkon práce odmítnout nelze, jednalo by se o neomluvenou absenci, za kterou Vás může zaměstnavatel postihnout. Zákoník práce dává zaměstnanci právo odmítnout výkon nebezpečné práce. Odmítnutá práce ale musí bezprostředně a závažným způsobem ohrožovat jeho život nebo zdraví, popřípadě život nebo zdraví jiných lidí. Test pro odmítnutí práce je tak velmi přísný, a v případě obavy z nakažení koronavirem nebude u průměrného zaměstnance v tuto chvíli naplněn.

Řešeními jsou také dohoda o práci z domova, čerpání dovolené nebo poskytnutí neplaceného volna.

17. 3. 2020
Ptá se: Čestmír

Prosím o odpověď. Jsem kuchař, zaměstnanec a majitel zvřel restauraci. Budu bez peněz,manželka je zdravotní sestra, pracuje v laboratoři na rozborech krve, je vytížená. Máme dvě děti a musím být s nimi. prosím o informaci na co mám nárok a kde jej mám uplatnit. Děkuji

Odpovídá: Natálie Pecháčková

Dobrý den,

pokud jsou Vaše děti (mladší 10 let) doma z důvodu uzavření škol, náleží rodiči, který je s nimi doma ošetřovné za podmínky, že je účasten na nemocenském pojištění. Ošetřovné Vám náleží nejdéle za 9 kalendářních dní.

Nárok na ošetřovné z důvodu uzavření školy uplatňuje zaměstnanec tiskopisem Žádost o ošetřovné při péči o dítě do 10 let z důvodu uzavření výchovného zařízení (školy), který mu vydá škola, do které chodí Vaše děti. Zaměstnanec doplní část B tiskopisu a předá je neprodleně svému zaměstnavateli, který pak podklady pro výplatu dávky předá příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení.

Více informací najdete např. zde: https://www.cssz.cz/web/cz/-/karantena-a-osetrovne-informace-pro-rodice-a-skolska-obdobna-zarizeni-

17. 3. 2020
Ptá se: Akina

Dobrý den, pracuji jako asistent pedagoga a v naší škole, i při současném opatření vlády, stále docházíme do zaměstnání. Z mého pohledu je toto konání nezodpovědné (není nezbytně nutné pobývati v tomto zaměstnání alespoň po dobu současného nouzového stavu). Chci se zeptat, zda mám právo toto odmítnouti, a jaká náhrada mzdy mi poté přináleží.
Děkuji

Odpovídá: Natálie Pecháčková

Dobrý den,

zaměstnanec je oprávněn odmítnout výkon práce, o níž má důvodně za to, že bezprostředně a závažným způsobem ohrožuje jeho život nebo zdraví, popřípadě život nebo zdraví jiných fyzických osob.

Ve Vašem případě, kdy jsou ve škole přítomni pouze zaměstnanci, nehrozí žádné bezprostřední a závažné ohrožení. Možnost, kdy lze práci odmítnout je přísná, pouze pro nejzávažnější podmínky. Jiná situace by mohla nastat, pokud byste trpěla zdravotními obtížemi a spadala do rizikové skupiny.

Doporučuji se se zaměstnavatelem dohodnout na výkon práce z domova nebo čerpání ne/placeného volna nebo dovolené.

17. 3. 2020
Ptá se: Rejpal

Dobrý den,
máme doma předškoláka, tedy musí povinně docházet do školky. Rádi bychom jej přesto nechali nějaký čas doma s maminkou (ideálně do června, kdy budou už mnohem vyšší šance na dostupnost léku či očkovací látky či nějakého jiného systémovějšího řešení). Tedy i poté, jakmile nás vláda za několik týdnů opět povinně nažene do škol, školek a práce. Lze se nějak vůči českým zákonům ubránit, že jej chceme mít raději ze školky doma, aby nám zbytečně nezavlekl infekci domů? Přece jen to není zatím školák a má se o něj kdo postarat.
Děkuji

Odpovídá: Natálie Pecháčková

Dobrý den,

povinné předškolní vzdělávání upravuje § 34a zákona č. 561/2004 Sb. (školský zákon). Podmínky pro uvolňování dětí ze vzdělávání a omlouvání jejich neúčasti ve vzdělávání stanoví školní řád. Ředitel mateřské školy je oprávněn požadovat doložení důvodů nepřítomnosti dítěte. V tomto případě proto doporučujeme prostudovat školní řád a případně se domluvit s ředitelem školky ohledně omluvy absence.

Další možností je individuální vzdělávání dítěte dle § 34b školského zákona. Rodič může v odůvodněných případech dítě individuálně vzdělávat. Mateřská škola potom ověřuje osvojení očekávaných dovedností. Doporučujeme se spojit s ředitelem školky a případně požádat o individuální vzdělávání.

 

Právě se děje

Další zprávy