Do bot plíšky a proud do slabin. Větší strach jsem nezažil, vzpomíná poslední svědek

Jana Petruchu zavřeli komunisté kvůli sepsání letáku proti zrušení Orla, katolické sportovní organizace, která se zapojila do odboje a čelila zatýkání svých příslušníků. Bývalý politický vězeň z Hroznové Lhoty je posledním žijícím členem skupiny působící na jihovýchodní Moravě, který může podat svědectví o mučení, věznění a strachu, jaký si nedovedeme představit.
Poslední svědek: Jan Petrucha | Video: Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa

Největší strach zažil Jan Petrucha v Uherském Hradišti. Přišel za ním tehdy vyšetřovatel a vyvedl ho z věznice ven.

"Šli jsme k nějakému vchodu a on řekl, abych vešel dovnitř. A hned z předsíně do sklepa. Posadil mne za stůl. Vytáhl si můj svazek. Položil na stůl. Vytáhl pistoli, dal ji na stůl a řekl: teď budete mluvit."

Petrucha byl zatčen krátce před tím, v únoru 1949, za údajnou protistátní činnost a hned ho odvezli do Hradiště. Bylo mu čtyřiadvacet let.

"V tom sklepě jsem zažil ten největší strach. Byli jsme tam sami. Nikdo nevěděl, kde jsem. Nikdo nic nezapisoval."

Udání vynucené mučením

Zatkli ho kvůli šíření letáků na obranu sportovní organizace Orel. Ta byla ovšem v té době už oficiálně zakázaná. Komunistický režim se katolického spolku obával a jeho členy pronásledoval. Sám Petrucha napsal jeden z letáků, který se dostal do rukou tajné policie. Jméno autora prozradil jeho kolega, který nevydržel mučení elektrickým proudem. Když se později potkali ve vězení, sám se Petruchovi přiznal.

"Plakal, prosil o odpuštění. Že všechno vydržel, ale mučení elektřinou už ne. On mi řekl přesně, jak to bylo. Do bot mu vložili plechovou vložku s drátem a pak se musel naboso obout. Potom jeden drát šel do zásuvky a druhým škrábali po topení. Nešlo to na srdce, takže to nezabíjelo, ale člověk strašně trpěl… Řekl, že by byl raději mrtvý." 

Petrucha mu odpustil, tím spíše, že sám měl větší štěstí a mučení elektřinou unikl. Vyšetřovatel ho "jen" tahal za vlasy.

V Hradišti strávil Petrucha necelých pět měsíců od února do června 1949. Z té doby má vzpomínku na spoluvězně z Nedašovy Lhoty Martina Fojtíka. "Ve škole ho tam velmi zbili. Ještě i po čtrnácti dnech měl na zádech jelita. Také rány na šlapkách. Na chodidlech."

Režim byl pevně daný: ráno snídaně a při otevřených dveřích vězni museli vystrčit ven plný kbelík se splašky. Potom jim přinesli práci. Vázali lýko do motouzů. Přímo na celách.

"Potom přinesli oběd. Přitom jsem viděl na chodbu. Jednou jsem tam zahlédl doktora Haluzu. Někdo mi řekl, že je to Zátopkův trenér. On skoro nemohl chodit. Musel asi dostat po šlapkách. Ale byl i jinak dobitý."

Souzen byl Petrucha v červnu 1949. U soudu se ho ptali na obsah letáku, řekl, že to byla výzva věřícím, aby vydrželi a věřili. Vyměřili mu tři roky a poslali ho do Jáchymova kopat uran.

Když se v roce 1952 dostal na svobodu, čekala ho ještě vojenská služba v pracovních jednotkách PTP. Ani později si práci vybírat nemohl. Přestože měl skoro dokončené studium univerzity a velmi toužil po tom, aby mohl učit, nenechali ho. I jeho děti měly kvůli svému původu různé problémy.

Petrucha se však zlomit nenechal a na svůj osud nežehrá. S manželkou Marií vychoval třináct dětí. A protože považuje za důležité, aby se na zločiny tehdejšího režimu nezapomnělo, jako poslední žijící člen ze skupiny tehdy odsouzených sdílí dál své vzpomínky na nejtemnější období svého života.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy