Motorka je zbraň, řekl soud a odmítl stížnost ministra

Tomáš Fránek
1. 3. 2012 15:40
Nejvyšší soud zamítl Pospíšilovu stížnost v kauze motorkáře, který zranil policistu
Zraněný policista David Hlavsa (vpravo) na chodbě Okresního soud v Trutnově. Ani půl roku poté, kdy ho srazil motorkář, nemá Hlavsa jistotu, že jeho zranění nezůstane bez následků.
Zraněný policista David Hlavsa (vpravo) na chodbě Okresního soud v Trutnově. Ani půl roku poté, kdy ho srazil motorkář, nemá Hlavsa jistotu, že jeho zranění nezůstane bez následků. | Foto: Jiří Máslo

Brno - Lidé, kteří použijí auto nebo motorku jako zbraň na zasahující policisty, musí počítat s přísnějším trestem za útok na veřejného činitele i v případě, že nechtěli úmyslně strážce zákona srazit a nakonec ani nedojde k fyzickému kontaktu.

Nejvyšší soud tak zamítl stížnost ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, který se zastal přísně potrestaného motorkáře.

Jakub Sýs před čtyřmi roky projížděl obcí na Trutnovsku rychlostí 135 kilometrů v hodině. A ve chvíli, kdy se ho pokusil zastavit policista, se motorkář strážce zákona pokusil objet. Přitom ale uskakujícího policistu Davida Hlavsu srazil, způsobil mu otřes mozku a zlomil mu levou nohu.

Soudy v Trutnově a Hradci Králové motorkáře potrestaly tříletým podmíněným trestem, na sedm let přišel o řidičský průkaz a musel policistovi zaplatit přes dvanáct tisíc korun za způsobenou škodu. Při rozhodnutí o trestu soudy motorkářovo počínání kvalifikovaly jako útok na veřejného činitele - podle soudců vědomě použil svou motorku jako nástroj k útoku.

Těžká motorka jako zbraň

"Objížděcí manévr, k němuž se rozhodl při řízení těžkého motocyklu v těsné blízkosti nechráněného stojícího člověka v rychlosti přesahující 80 km/hod, nebylo podle soudu možno hodnotit jinak než jako hazard," rozhodli soudci.

Ministr spravedlnosti se ale obrátil na Nejvyšší soud, podle jeho názoru byl motorkář poškozen, neměl být trestán za útok na veřejného činitele. Podle ministerské stížnosti nebylo počínání motorkáře úmyslné, nenajížděl na policistu přímo, nepoužil motorku jako zbraň. 

Ministr ve stížnosti uvedl, že chyběl důkaz, že by motorkář chtěl použít násilí. "I když nepochybně věděl, že svým jednáním může porušit zájem chráněný trestním zákonem, způsob jeho jízdy dokonce svědčil o jeho zjevné bezohlednosti k zájmům chráněným trestním zákonem, ale kladný vztah k užití násilí nebylo možné dovodit," uvedl ministr ve své stížnosti.

Nejvyšší státní zastupitelství se ale postavilo proti ministrovu názoru. Podle státních zástupců mohl být motorkář potrestán ještě přísněji, použil totiž motorku jako zbraň. To, že muž na motorce v rychlosti asi 80 kilometrů za hodinu jenom třicet metrů před policistou začal hlídku objíždět a ještě přidal plyn, má podle státních zástupců jednoznačně charakter násilného jednání.

Chtěl se vyhnout kontrole

A to potvrdil i Nejvyšší soud, který zamítl ministrovu stížnost. Podle soudců Nejvyššího soudu není nutné, aby při posouzení, zda jde o útok na veřejného činitele, došlo k přímému fyzickému kontaktu mezi pachatelem a tělem napadeného veřejného činitele. "A není ani podmíněno úmyslem pachatele do policisty (strážníka) skutečně najet a srazit ho," uvedli soudci.

Rozhodující je tak podle soudců úmysl pachatele donutit policistu nebo strážníka, aby uskočil. "Tedy znemožnit provedení silniční kontroly a současně si tak vytvořit možnost ujetí z místa kontroly," rozhodli soudci. A přesně tak postupoval i motorkář, který se snažil svou jízdou policistu dostat ze silnice.

A pokud ministr tvrdí, že v případě motorkáře jeho počínání nemělo všechny znaky útoku na veřejného činitele, nemá podle soudců pravdu. "Stížnost se jako nedůvodná zamítá," rozhodli soudci.

 

Právě se děje

Další zprávy