Falešná občanka stačí, notář neručí za schválený obchod

Tomáš Fránek
15. 2. 2012 5:30
Nejvyšší soud rozhodl případ prodeje domu se zfalšovaným občanským průkazem
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Brno - Notář, který posvětí podpis smlouvy na základě zdařile zfalšovaného občanského průkazu, je bez viny a nemusí platit žádné odškodnění ani v případě, že jeho klient kvůli tomu mohl přijít o statisíce korun.

Přesvědčila se o tom žena ze severu Moravy, která chtěla za sedm set tisíc korun koupit dům. Na pomoc si vzala právě notáře.

Notář ale při podpisu kupní smlouvy nepoznal, že prodávající muž má zfalšovaný občanský průkaz. Dům, který nabízel, nebyl jeho.

Žena sice zaplatila, ale dům nakonec nemohla koupit a peníze pak pracně dostávala zpět.

Podle Nejvyššího soudu ale notář nechyboval a žena od něj žádnou náhradu škody nedostane.

Změnil fotku

Celý obchod se uskutečnil už před osmi roky v Havířově. V notářské kanceláři při podpisu kupní smlouvy ověřovali i podpisy.

Muž, který se vydával za majitele prodávaného domu, měl falešný občanský průkaz. V něm bylo sice jméno skutečného majitele nemovitosti, fotografie ale byla podvodníkova.

Žena, která chtěla dům za 700 tisíc korun koupit, začala po zjištění, že naletěla podvodníkovi, vymáhat zpět peníze. A zároveň zažalovala notářskou kancelář, která podle ní pochybila, když si pravost občanského průkazu neověřila.

Okresní soud v Karviné i Krajský soud v Ostravě však rozhodly ve prospěch notáře. Podle soudců pracovníci notářské kanceláře nijak nemohli ověřit pravost zdařilého padělku dokladu a vynaložili všechno úsilí, aby byl obchod v pořádku.

Žena se proto obrátila s takzvaným dovoláním na Nejvyšší soud. Podle ní byla jednoznačně chyba na straně notářské kanceláře.

"Občanský průkaz byl nahlášený jako ztracený už několik měsíců před obchodem," argumentovala podvedená žena. 

Pracovnice notářské kanceláře podle ní uvedla, že nezná žádné ochranné prvky na občanských průkazech a neověřovala si jeho pravost například dotazem na magistrát v Havířově.

Nemusí poznat všechno

Také Nejvyšší soud se však postavil na stranu notářské kanceláře.

Podle soudců je sice notář povinen posoudit pravost dokladu, ale pouze z pohledu běžné obezřetnosti a profesní zkušenosti. Tedy podle toho, zda občanský průkaz vypadá jako pravý a nejsou žádné pochybnosti o jeho zfalšování.

"Zákon neukládá povinnost kvalifikovaného ověření pravosti úředního průkazu. Nelze tedy považovat za nesprávný postup, že notář toto falzum neodhalil a nezabránil tak uzavření kupní smlouvy," rozhodli soudci.

Podle soudců byl občanský průkaz předložený při obchodu s domem natolik zdařilým falsifikátem, že úřednice u notáře neměla žádné pochybnosti o jeho pravosti.

„Nebyly zde žádné důvody pochybovat o totožnosti osoby, která se takovým dokladem vykázala," rozhodli soudci s tím, že žena nemá nárok na odškodnění.

 

Právě se děje

před 15 minutami

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

Další zprávy