Brno - Veřejný ochránce práv Otakar Motejl dal zapravdu nevládním organizacím a potvrdil, že ministerstvo zdravotnictví porušilo své zákonné povinnosti, když nepořídilo do konce června hlukové mapy.
V termínu, který stanovil Brusel, nevypracovalo tyto dokumenty v případě Prahy, Brna, Ostravy a nejbližšího okolí nejvytíženějších silnic.
Jde hlukové mapy u komunikací, po kterých projede více než 6 milionů vozidel za rok, železničních tratí, kde projede více než 60 tisíc vlaků za rok, o mapy v blízkosti hlavních letišť a mapy aglomerací s více než 250 tisíci trvale bydlících obyvatel.
ČTĚTE VÍCE:
Bydlíte u železnice? Podívejte, jak vás ničí hluk
Z map si každý občan může zjistit, jaká je hluková zátěž v okolí jeho bydliště.
Ministerstvo se původně bránilo, že má na vypracování map čas do konce roku, podle náměstka ministra Michaela Víta tento termín určitě stihne.
V odpovědi Motejlovi ale zástupci ministerstva přiznali, že se už podařilo dokončit hlukové mapy okolí hlavních železnic, letišť a silnic. Mapy však zatím nejsou zveřejněny na internetu, jak to vyplývá ze zákona.
Zatím ale nejsou hotové mapy u velkých měst. A za nedodržení termínu chce ministerstvo pokutovat firmy, které je zpracovávají.
"V současné době je nejdůležitější dokončit všechny hlukové mapy v co nejkratší době a zveřejnit je na internetu. Jde o to, aby se stihly včas a kvalitně připravit plány snižování hlukové zátěže, které má do 18. července příštího roku přijmout Ministerstvo dopravy," uvedl Pavel Doucha z Ekologického právního servisu.
Sedm občanských sdružení si na liknavý postup českých úřadů při pořizování hlukových map stěžuje také u Evropské komise.
V některých městech, například v Praze nebo Olomouci, už lidé podali na úřady kvůli hluku žaloby.