Jde o výjimečný spor, který vznikl nad příchodem zahraničního investora. Stát i město poprvé zaplatí za to, aby byly staženy žaloby, které příchod společnosti Nemak na sever Čech provází. Jde o také o to, aby do průmyslové zóny Joseph mohli přijít i další investoři.
"Bylo to pět let křivd, nepravd a psychického nátlaku. Hodně nocí jsem nespal, ale jsem rád, že jsme se drželi čestně a nemysleli na peníze. I když se od nás nakonec odvrátili i lidé ze vsi, kteří říkali: stejně nic nedokážete. Jsme z toho všichni zmožení," řekl Aktuálně.cz Jan Rajter, když rekapituloval svůj dlouhý spor s úřady.
Sedlák nyní plánuje koupit za získané peníze jiný statek v okolí Mostu. "To jsem ale nikdy nechtěl," dodal.
Rozhodnutí po měsících váhání
Mostečtí zastupitelé schválili odkoupení pozemků a tím i další rozvoj průmyslové zóny, ve které mexická firma působí, až napotřetí. Sedlák Jan Rajter dostane za své pozemky 260 milionů korun, většinu z nich uvolnila ještě vláda Jiřího Paroubka.
Ekologický právní servis, který sedlákovu rodinu zastupuje, se smluvně zavázal, že všechny žaloby proti výstavbě firmy Nemak po schválení výkupu Rajterových pozemků stáhne.
"Tuto záruku máme. Dohoda se navíc týká i všech potenciálních investorů v zóně Joseph, nyní už tak nic nebrání jejímu rozvoji," řekla náměstkyně mosteckého primátora Hana Jeníčková.
Pro zaplacení hlasovalo 29 z 39 mosteckých zastupitelů. "Peníze od státu jsme už dostali, pan Rajter je získá v nejbližším možném termínu," řekla Aktuálně.cz mluvčí mostecké radnice Alena Sedláčková.
Ještě včera přitom ústecký krajský soud oznámil, že bude znovu projednávat žaloby proti výstavbě Nemaku. Projednávání žalob proti územnímu rozhodnutí a stavebnímu povolení na vybudování továrny bylo nařízeno na konec listopadu a začátek prosince.
Soudy na straně sedláka
Ekologičtí právníci přitom potvrdili, že jsou připraveni všechny žaloby okamžitě stáhnout. "Lze to provést za jediný den, my však chceme záruky, že peníze po stažení žalob skutečně přijdou. Budeme navrhovat zřízení depozitního účtu, ke kterému nebude mít přístup ani jedna ze stran, dokud nepředložíme důkaz o stažení žalob," řekl Aktuálně.cz Pavel Franc z EPS.
Příchod a investice mexické společnosti Nemak je přitom označována za vzorový příklad toho, jak státní i místní úřady ustupují zahraničním investorům a v zájmu jejich příchodu porušují zákon. Podle EPS jde však také o precedens pro všechny občany.
"Je důležité vědět, že když si člověk trvá na svém, dosáhne toho. Lidé se musí rvát za svá práva, poraženecké řeči se u nás vedou příliš často.Výměna stažení žalob za peníze byla od pana Rajtera vlastně nabídka ke smíru, po pěti letech. Nikdy nechtěl peníze, ty mu úřady nabízely od začátku," dodal Franc.
Konec po pěti letech
V pět let trvajícím sporu padlo na dvě stě právních podání. A úspěchy odpůrců továrny přiměly Nemak k tomu, aby pohrozil českým úřadům odchodem ze země a také arbitráží.
Soudy už například zrušily chybná rozhodnutí úřadů, jichž se dopustily před stavbou první části továrny. Neplatné jsou v této chvíli dvě povolení na stavbu příjezdových cest a také územní rozhodnutí na celý projekt.
Soud rovněž zrušil rozhodnutí ministerstva životního prostředí, ve kterém stát hodnotí, jak rozšíření továrny dopadne na krajinu. Ekologové už celkem uspěli ve dvanácti sporech.
Poslední úspěch zaznamenali odpůrci Nemaku minulý týden. Krajský soud v Ústí nad Labem zrušil - pro nezákonnost - dvě rozhodnutí policistů z krajského a okresního ředitelství v Ústí nad Labem a Mostě, kteří právníkům Ekologického právního servisu odmítali dát informace z ukončeného vyšetřovacího spisu.
Policie navíc musí zaplatit přes pět tisíc korun jako náhradu soudních výdajů.