Monopol teplárny končí. Na cenu teď tlačí zákazníci

Martina Machová, spolupracovnice Aktuálně.cz
22. 4. 2008 13:00
Odběratelé hrozí teplárně, že se začnou odpojovat
Foto: Martina Machová

Jablonec nad Nisou - Celá sídliště v Jablonci nad Nisou se chtějí odpojit od centrálního vytápění, pokud s nimi teplárna nezačne vyjednávat o cenách. Ty patří v Jablonci a Liberci k nejvyšším v Česku.

Monopol tu totiž dosud držela Jablonecká teplárenská a realitní společnost. Situace dospěla tak daleko, že odběratelé přinutili radnici, aby ustavila speciální výbor.

Město je spoluvlastníkem teplárny a výbor má vymyslet, jak v teplárenství na Jablonecku pokračovat. Městu totiž hrozí, že by místní systém vytápění mohl při odchodu více odběratelů zkolabovat.

"Na čtvrtečním zastupitelstvu chceme ustavit energetický výbor, v němž budou zastoupena bytová družstva, zástupci velkých odběratelů, města i teplárenské společnosti," uvedla jablonecká zastupitelka a senátorka Soňa Paukrtová.

"Chceme alespoň stabilizaci současných cen," řekl předseda bytového družstav SBD Liaz Jaromír Horčička.

Chtějí změnu, radnice jim brání

Právě deset domů, které spravuje SBD Liaz, se s městem pře. Chtějí se odpojit, ale radnice to nechce připustit. Majitelé bytů přitom mají lepší nabídku. Mohli by odebírat takzvané zbytkové teplo z průmyslové zóny až o třetinu levněji, než za kolik ho prodává teplárenská společnost.

Situací v Jablonci se chce zabývat i majoritní vlastník teplárny - společnost MVV. "Považujeme za logické, aby členem vyjednávacího výboru byl i zástupce teplárny," uvedla mluvčí společnosti Pavla Kulhavá.

Společnost MVV zavedla loni takzvané dvojsložkové ceny. Její zákazníci platí paušál, ve kterém jsou zahrnuty náklady teplárny. Druhá složka ceny zahrnuje teplo, které odběratelé skutečně spotřebují.

Město Jablonec, které je třetinovým vlastníkem teplárny, se změně nebránil. Naopak. Přesvědčuje obyvatele města, že na novince vydělají.

V důsledku to ale znamená, že teplárna má pojistku na mírné zimy, aby nebyla ve ztrátě. Uživatelům má naopak nahrávat tuhá zima.

Praxe však zatím ukazuje, že reálné ceny tepla v Jablonci stouply nejméně o pět procent. A to přes to, že teplárna tvrdila, že dvoj složková cena tepla neznamená zdražování.

Taková cena tepla a její neustálý růst zdvihl silný odpor i v sousedním Liberci. I tam totiž teplárna patří společnosti MVV.

"Přístup MVV vyvolává touhu se odtrhnout. Začali jsme již vyjednávat se subjekty, které se alternativními způsoby vytápění zabývají, abychom mohli mít vlastní plynové kotelny," uvedl předseda Stavebního bytového družstva Sever Petr Černý. Družstvo spravuje kolem pěti tisíců bytů.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy