Monopol teplárny končí. Na cenu teď tlačí zákazníci

Martina Machová, spolupracovnice Aktuálně.cz
22. 4. 2008 13:00
Odběratelé hrozí teplárně, že se začnou odpojovat
Foto: Martina Machová

Jablonec nad Nisou - Celá sídliště v Jablonci nad Nisou se chtějí odpojit od centrálního vytápění, pokud s nimi teplárna nezačne vyjednávat o cenách. Ty patří v Jablonci a Liberci k nejvyšším v Česku.

Monopol tu totiž dosud držela Jablonecká teplárenská a realitní společnost. Situace dospěla tak daleko, že odběratelé přinutili radnici, aby ustavila speciální výbor.

Město je spoluvlastníkem teplárny a výbor má vymyslet, jak v teplárenství na Jablonecku pokračovat. Městu totiž hrozí, že by místní systém vytápění mohl při odchodu více odběratelů zkolabovat.

"Na čtvrtečním zastupitelstvu chceme ustavit energetický výbor, v němž budou zastoupena bytová družstva, zástupci velkých odběratelů, města i teplárenské společnosti," uvedla jablonecká zastupitelka a senátorka Soňa Paukrtová.

"Chceme alespoň stabilizaci současných cen," řekl předseda bytového družstav SBD Liaz Jaromír Horčička.

Chtějí změnu, radnice jim brání

Právě deset domů, které spravuje SBD Liaz, se s městem pře. Chtějí se odpojit, ale radnice to nechce připustit. Majitelé bytů přitom mají lepší nabídku. Mohli by odebírat takzvané zbytkové teplo z průmyslové zóny až o třetinu levněji, než za kolik ho prodává teplárenská společnost.

Situací v Jablonci se chce zabývat i majoritní vlastník teplárny - společnost MVV. "Považujeme za logické, aby členem vyjednávacího výboru byl i zástupce teplárny," uvedla mluvčí společnosti Pavla Kulhavá.

Společnost MVV zavedla loni takzvané dvojsložkové ceny. Její zákazníci platí paušál, ve kterém jsou zahrnuty náklady teplárny. Druhá složka ceny zahrnuje teplo, které odběratelé skutečně spotřebují.

Město Jablonec, které je třetinovým vlastníkem teplárny, se změně nebránil. Naopak. Přesvědčuje obyvatele města, že na novince vydělají.

V důsledku to ale znamená, že teplárna má pojistku na mírné zimy, aby nebyla ve ztrátě. Uživatelům má naopak nahrávat tuhá zima.

Praxe však zatím ukazuje, že reálné ceny tepla v Jablonci stouply nejméně o pět procent. A to přes to, že teplárna tvrdila, že dvoj složková cena tepla neznamená zdražování.

Taková cena tepla a její neustálý růst zdvihl silný odpor i v sousedním Liberci. I tam totiž teplárna patří společnosti MVV.

"Přístup MVV vyvolává touhu se odtrhnout. Začali jsme již vyjednávat se subjekty, které se alternativními způsoby vytápění zabývají, abychom mohli mít vlastní plynové kotelny," uvedl předseda Stavebního bytového družstva Sever Petr Černý. Družstvo spravuje kolem pěti tisíců bytů.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Ski Tour skončila absolutním triumfem Norů, Bolšunov vyhořel

Premiérová severská Ski Tour skončila absolutním triumfem norských běžců na lyžích. Vítězství v miniseriálu vybojovali Paal Golberg a suverénní Therese Johaugová, jejich krajané obsadili v Trondheimu i zbylá místa na stupních vítězů. Mužům dokonce patřilo prvních šest příček. Seveřané odsunuli v závěrečném stíhacím závodě na 30 km klasicky na sedmé místo průběžného lídra a vedoucího muže Světového poháru Alexandra Bolšunova z Ruska. Michal Novák, který figuroval na 39. pozici, do poslední etapy nenastoupil.

Johaugová průběžné vedení hravě udržela a stíhačku vyhrála s naprostou převahou. Vedoucí závodnice SP dorazila do cíle s náskokem tří minut a 40 sekund před Heidi Wengovou, třetí skončila Ingvild Flugstad Östbergová.

Jednatřicetiletá Johaugová byla ve finále Ski Tour i při výrazném vstupním náskoku podle očekávání nejrychlejší ženou na trati. Nejvíce se k ní časem přiblížila další Norka Astrid Uhrenholdt Jacobsenová, jež byla o 44,8 sekundy pomalejší a cílem proběhla jako pátá za Švédkou Ebbou Anderssonovou. Jediná česká účastnice v ženské kategorii Kateřina Janatová Ski Tour plánovaně ukončila po 21. místě v úterním sprintu v Aare.

Bolšunov měl na startu stíhačky náskok 34 sekund na Golberga, ale už po čtyřech kilometrech bylo pořadí opačné. Ruský favorit evidentně promazal a v cíli měl ztrátu téměř minutu a tři čtvrtě. Před Bolšunova se postupně dostali i další medailisté Simen Hegstad Krüger a Hans Christer Holund a také Emil Iversen, Martin Löwström Nyenget a Johannes Hösflot Klaebo.

Iversen, který měl na startu stíhačky na Bolšunova bez dvou sekund tříminutovou ztrátu, dosáhl nejrychlejšího času. Golberg se díky třísetbodové porci za vítězství v seriálu posunul v hodnocení SP ze šestého místa na třetí za Klaeba. Bolšunov dál vede s komfortním náskokem přes 400 bodů.

SP v běhu na lyžích v Trondheimu (Norsko):

Muži - stíhací závod 30 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Golberg 1:23:51,6, 2. Krüger -28,9, 3. Holund -30,1, 4. Iversen -32,3, 5. Nyenget -32,9, 6. Klaebo (všichni Nor.) -34,2, 7. Bolšunov (Rus.) -1:41,0, 8. Niskanen (Fin.) -1:48,2, 9. Röthe (Nor.) -25,8, 10. Cologna (Švýc.) -3:00,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Bolšunov 1948 b., 2. Klaebo 1531, 3. Golberg 1202, 4. Röthe 1124, 5. Krüger 1123, 6. Niskanen 1047, …60. Novák 71, 100. Pechoušek 21, 128. Černý 5, 131. Knop 5, 134. Fellner (všichni ČR) 5.

Ženy - stíhací závod 15 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Johaugová 41:13,8, 2. H. Wengová -3:40,8, 3. Östbergová (všechny Nor.) -3:41,5, 4. Anderssenová (Švéd.) -5:54,3, 5. Jacobsenová (Nor.) -6:14,8, 6. Digginsová (USA) -8:40,1, 7. Pärmäkoskiová (Fin.) -9:12,4, 8. T. Wengová (Nor.) -9:14,5, 9. Ribomová (Švéd.) -9:32,1, 10. Maubetová Bjornsenová (USA) -9:43,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Johaugová 2268 b., 2. H. Wengová 1611, 3. Něprjajevová (Rus.) 1260, 4. Jacobsenová 1202, 5. Digginsová 1074, 6. Östbergová 1065, …27. Razýmová 255, 39. Janatová 119, 55. Nováková 67, 81. Beranová (všechny ČR) 15.

před 1 hodinou

Na Karlovarsku spadl strom na autobus, lehce zraněni byli dva lidé

V Krásném Jezu na Karlovarsku spadl vinou silného větru strom na autobus v zastávce u železniční stanice. Lehce zraněni byli dva lidé, řekl krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Záchranáři je ošetřili na místě.

Muž údajně upadl ve vozidle a na ženu spadla větev při vystupování z vozidla. "Autobus stál v zastávce. Místo na silnici I/20 (hlavní tah z Plzně na Karlovy Vary) je průjezdné," dodal.

Další zprávy