Zastupitelka brojí proti drogám. Omámený kolega nevadil

Michal Štůsek Michal Štůsek
4. 5. 2010 14:50
Janě Pařízkové z Věcí veřejných vadí metadonové centrum nedaleko školky v ulici Ve Smečkách
Foto: Věci veřejné

Praha - Zastupitelka v Praze 1 a kandidátka Věcí veřejných do sněmovny Jana Pařízková přesvědčuje v kampani voliče, že chce být ochráncem před lidmi, kteří neunesli tíhu moderní doby.

S videokamerou a bodyguardy v zádech obchází šestka pražské kandidátky ulice a parky hlavního města. Prý aby je zbavila popíjejících bezdomovců anebo lidí, kteří propadli drogám.

Partaj, jíž předsedá Radek John, si slibuje, že díky tomu bezdomovci či narkomani "začnou dodržovat hygienické návyky".

Těmto slovům a této kampani nemusíte věřit. Deník Aktuálně.cz zjistil, že politička Věcí veřejných čistí pražské ulice jen tehdy, když se to netýká VIP osob pražské politické scény.

Zde jsou důkazy.

Scéna u školky

Videoklip z ulice Ve Smečkách. Hlídka dobrovolníků Věcí veřejných vedená kandidátkou Pařízkovou zastavuje u budovy metadonového centra. Naproti sídlí mateřská školka a zastupitelka sousedství obou institucí kritizuje.

Problém je závažný, kamera uloví muže, který hystericky a snad s příznaky drogové abstinence tluče na dveře, rozbíhá se ulicí, nasedá do vozu...

"Uživatel evidentně nezpůsobilý k řízení nasedl do vozidla a velmi nekontrolovaně odjel," slyšíme komentář Jany Pařízkové. "Nedokážu si představit, že by tudy šla maminka se svým dítětem do školy," říká s tím, že na muže ze záběru podá trestní oznámení.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Případ Láryš

Aniž si to asi uvědomuje, scéna není pro Janu Pařízkovou nová. Už zkraje roku posuzovala totéž. Její kolega v zastupitelstvu, politik ODS Jiří Láryš, byl zadržen policejní hlídkou, jak řídí rušnou pražskou komunikací svůj vůz s amfetaminem v krvi. Test prokazuje, že má v těle látku obsaženou například v pervitinu nebo v extázi.

Politika pod drogou se však Jana Pařízková nebojí. "Osobně mně to nijak nevadí, přímo mě to neohrožuje," reagovala, když ji reportérka Aktuálně.cz žádala o komentář k Láryšovu případu.

Neměl by z politiky odstoupit? ptá se Aktuálně.cz.

"Myslím si, že by měl být zastupitel jakýmsi vzorem mravnosti. Určitě jakýkoliv přestupek není nic, na co by měl být pyšný, takže ho za to určitě nebudu chválit ani mu lichotit. Ale na druhou stranu si nejsem úplně jistá, jestli je to natolik závažné, aby měl být ze zastupitelstva vyřazen," řekla Pařízková, členka Výboru pro sociální věci, zdravotnictví a protidrogovou problematiku v Praze 1.

Vytrženo z kontextu

Proč dělá kandidátka Věcí veřejných rozdíl mezi kolegou z politiky a scénou, již v klipu vydává za autentický obrázek z ulice?

"Byla to nešťastná formulace," vysvětluje Pařízková své věty o Láryšovi, který nakonec nebyl za jízdu s amfetaminem skoro nijak potrestán. A pak přidává tradiční doušku. Totiž, že věta prý byla "částečně také vytržená z kontextu."

Navzdory tomu, že její kampaň právě ztratila věrohodnost, trvá kandidátka sněmovny na tom, že situace Ve Smečkách by se měla řešit. "Děti cestou do školky potkávají narkomany a to není ideální," vysvětluje hlava stranické hlídky.

Slibuje, že se pokusí situaci v nejbližší době změnit.

 

Právě se děje

Další zprávy