Školy zakazují mobil už i o přestávkách. Nedůvodný zásah do soukromí, tvrdí inspekce

Michaela Endrštová Michaela Endrštová
9. 11. 2018 5:30
Podle školního psychologa Roberta Čapka přibývá základních škol, které zakazují žákům používat mobily nejen ve výuce, ale i o přestávkách. Ředitelé škol tvrdí, že díky regulaci telefonů spolu děti více komunikují a stíhají si dojít na toaletu nebo se nasvačit před začátkem hodiny. Česká školní inspekce ale varuje, že je to neodůvodněný zásah do soukromého vlastnictví dětí.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Žáci Základní školy Petrovice mají od letošního září zakázáno používat mobilní telefony nejen ve výuce, ale i o přestávkách. Poté, co přijdou do školy, je musí uzamknout do své šatní skříňky a vyzvedávají si je zase až při odchodu ze školy.

"Žáci spolu přestávali komunikovat a hlavním tématem jejich hovorů byly právě telefony, sociální sítě. Když se stalo, že žák nestihl o přestávce na mobilu vyřídit, co chtěl, byl při výuce naprosto nesoustředěný a ve špatné náladě. Po dvou měsících musím konstatovat, že toto opatření je velkým přínosem," zhodnotila novinku pro Aktuálně.cz ředitelka školy Hana Vošahlíková.

Škol, které obdobné pravidlo zavádí, v Česku přibývá, ačkoli situace zdaleka nedospěla tak daleko jako třeba ve Francii. Ta se uchýlila k radikálnímu kroku a plošně zakázala používání mobilních telefonů na základních a v různé míře i středních školách.

O celonárodním zákazu ale v Česku ředitelé škol neuvažují. "S tím nemohu souhlasit. Tento zákaz nevyřeší nic, ani nezbaví děti případné závislosti, ani je neochrání před kyberšikanou," míní Jaroslav Jirásko z Asociace ředitelů základních škol.

Ředitel pardubické základní školy Bratranců Veverkových Leoš Šebela opatření do školního řádu zavedl proto, že se děti nestíhaly v klidu nasvačit, dojít si na toaletu nebo se připravit na hodinu.

"Učitel přišel do hodiny a děti potřebovaly dohrát hru, dost to vyrušovalo. Nyní si mezi sebou o přestávkách víc povídají, dřív si psaly maximálně SMS zprávy, i když seděly vedle sebe," řekl Aktuálně.cz Šebela.

Zákazu předcházela diskuse s rodiči na třídních schůzkách, podle ředitele se zavedením opatření drtivá většina rodičů souhlasila. Děti tak mohou mít ve škole mobily u sebe, ale vypnuté. Pokud učitel některého žáka přistihne při používání mobilu, nařídí mu, aby ho vypnul, případně mu může udělit zápis do kázeňského sešitu. "Děti to ale víceméně respektují," dodává ředitel.

Zákaz v hodinách ano, o přestávkách ne

Zakázat mobily během výuky mají školy plné právo. Splnit musí v podstatě jedinou podmínku: napsat to do školního řádu. Něco jiného však je, pokud chtějí mobily a další chytrá zařízení zakázat právě i o přestávkách. "V takovém případě už se jedná o neodůvodněný zásah do soukromého vlastnictví," řekl Aktuálně.cz náměstek ústředního inspektora České školní inspekce Ondřej Andrys.

Pokud už se škola k takovému zásahu rozhodne, mělo by se podle něj vždy jednat o regulaci, kterou vedení školy předem probere se zástupci rodičů žáků na školské radě. 

"Mělo by tedy jít o předem vydiskutovanou záležitost. Obecně platí, že v případě jakýchkoli rozporů ve vztahu ke školnímu řádu je určitě namístě diskutovat o dané věci s ředitelem školy. Krajní možností je podání stížnosti k České školní inspekci," podotkl Andrys.

Najdou se totiž i rodiče, kteří se zákazem používání mobilů o přestávkách nesouhlasí. Například rodič jednoho z žáků pardubické základní školy Dubina, která pravidlo také zavedla, tvrdí, že se novinka objevila ve školním řádu před rokem a půl zničehonic.

"Se zákazem užívání mobilu o přestávce nesouhlasím. Myslím, že škola by se měla spíš zaměřit na prevenci šikany a kyberšikany, zvát do školy odborníky. Povídat si o tom s nimi. Zákaz mobilu je jen řešení následků a ty problémy se jen odsouvají na dobu po škole. Škola by problém měla řešit a nikoli se jej alibisticky zříkat," řekl Aktuálně.cz jeden z rodičů dětí pardubické školy, který si nepřál být jmenován.

Zda je pravda, že základní škola Dubina s rodiči o zákazu předem nediskutovala, deník Aktuálně.cz u zástupců školy zjišťoval. Odpověď však nedorazila.

Zákazem řeší školy bezradnost

Podle školního psychologa a lektora Roberta Čapka zavádí zákaz používání mobilů o přestávkách stále více škol. Ukazuje to podle něj na jejich bezradnost, kdy v případě problému sahají po nejjednodušším řešení.

"Podle mě je to nesmysl a zasahování do práv žáků na to trávit přestávku, jak uznají za vhodné. Na dvou školách ze tří, na kterých jako školní psycholog působím, zákaz nebyl a žádné děti zahleděné do mobilu nevnímající okolí jsem tam nezpozoroval," řekl Aktuálně.cz Čapek.

Školy by podle něj naopak mohly mobily využívat jako nástroj, na kterých mohou děti učit zodpovědnosti. Kdyby totiž žáci sami určovali, v jakých případech mohou mobil používat, učili by se na tom, jak vytvářet a dodržovat pravidla. 

Argument některých učitelů, kteří se zákazem souhlasí, protože se jim nelíbí, že je žáci mohou natáčet a video následně vyvěsit na internet, považuje Čapek za lichý. "Učitelé se bojí, že budou nahraní mobilem, když například křičí na žáky nebo je nespravedlivě hodnotí. Pokud dětem mobily zakážou, žáci tak přijdou o možnost pořídit si důkazní materiál," dodal Čapek.

VIDEO: Vydírání dětí kvůli nahým fotkám je stále brutálnější, útočí už i dívky, říká expert

Útoků na internetu přibývá, vyrostla nová generace agresorů, jejich věk klesá, líčí bývalý bezpečnostní expert společnosti Seznam Martin Kožíšek. | Video: Martin Veselovský

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 6 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy