Školy zakazují mobil už i o přestávkách. Nedůvodný zásah do soukromí, tvrdí inspekce

Michaela Endrštová Michaela Endrštová
9. 11. 2018 5:30
Podle školního psychologa Roberta Čapka přibývá základních škol, které zakazují žákům používat mobily nejen ve výuce, ale i o přestávkách. Ředitelé škol tvrdí, že díky regulaci telefonů spolu děti více komunikují a stíhají si dojít na toaletu nebo se nasvačit před začátkem hodiny. Česká školní inspekce ale varuje, že je to neodůvodněný zásah do soukromého vlastnictví dětí.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Žáci Základní školy Petrovice mají od letošního září zakázáno používat mobilní telefony nejen ve výuce, ale i o přestávkách. Poté, co přijdou do školy, je musí uzamknout do své šatní skříňky a vyzvedávají si je zase až při odchodu ze školy.

"Žáci spolu přestávali komunikovat a hlavním tématem jejich hovorů byly právě telefony, sociální sítě. Když se stalo, že žák nestihl o přestávce na mobilu vyřídit, co chtěl, byl při výuce naprosto nesoustředěný a ve špatné náladě. Po dvou měsících musím konstatovat, že toto opatření je velkým přínosem," zhodnotila novinku pro Aktuálně.cz ředitelka školy Hana Vošahlíková.

Škol, které obdobné pravidlo zavádí, v Česku přibývá, ačkoli situace zdaleka nedospěla tak daleko jako třeba ve Francii. Ta se uchýlila k radikálnímu kroku a plošně zakázala používání mobilních telefonů na základních a v různé míře i středních školách.

O celonárodním zákazu ale v Česku ředitelé škol neuvažují. "S tím nemohu souhlasit. Tento zákaz nevyřeší nic, ani nezbaví děti případné závislosti, ani je neochrání před kyberšikanou," míní Jaroslav Jirásko z Asociace ředitelů základních škol.

Ředitel pardubické základní školy Bratranců Veverkových Leoš Šebela opatření do školního řádu zavedl proto, že se děti nestíhaly v klidu nasvačit, dojít si na toaletu nebo se připravit na hodinu.

"Učitel přišel do hodiny a děti potřebovaly dohrát hru, dost to vyrušovalo. Nyní si mezi sebou o přestávkách víc povídají, dřív si psaly maximálně SMS zprávy, i když seděly vedle sebe," řekl Aktuálně.cz Šebela.

Zákazu předcházela diskuse s rodiči na třídních schůzkách, podle ředitele se zavedením opatření drtivá většina rodičů souhlasila. Děti tak mohou mít ve škole mobily u sebe, ale vypnuté. Pokud učitel některého žáka přistihne při používání mobilu, nařídí mu, aby ho vypnul, případně mu může udělit zápis do kázeňského sešitu. "Děti to ale víceméně respektují," dodává ředitel.

Zákaz v hodinách ano, o přestávkách ne

Zakázat mobily během výuky mají školy plné právo. Splnit musí v podstatě jedinou podmínku: napsat to do školního řádu. Něco jiného však je, pokud chtějí mobily a další chytrá zařízení zakázat právě i o přestávkách. "V takovém případě už se jedná o neodůvodněný zásah do soukromého vlastnictví," řekl Aktuálně.cz náměstek ústředního inspektora České školní inspekce Ondřej Andrys.

Pokud už se škola k takovému zásahu rozhodne, mělo by se podle něj vždy jednat o regulaci, kterou vedení školy předem probere se zástupci rodičů žáků na školské radě. 

"Mělo by tedy jít o předem vydiskutovanou záležitost. Obecně platí, že v případě jakýchkoli rozporů ve vztahu ke školnímu řádu je určitě namístě diskutovat o dané věci s ředitelem školy. Krajní možností je podání stížnosti k České školní inspekci," podotkl Andrys.

Najdou se totiž i rodiče, kteří se zákazem používání mobilů o přestávkách nesouhlasí. Například rodič jednoho z žáků pardubické základní školy Dubina, která pravidlo také zavedla, tvrdí, že se novinka objevila ve školním řádu před rokem a půl zničehonic.

"Se zákazem užívání mobilu o přestávce nesouhlasím. Myslím, že škola by se měla spíš zaměřit na prevenci šikany a kyberšikany, zvát do školy odborníky. Povídat si o tom s nimi. Zákaz mobilu je jen řešení následků a ty problémy se jen odsouvají na dobu po škole. Škola by problém měla řešit a nikoli se jej alibisticky zříkat," řekl Aktuálně.cz jeden z rodičů dětí pardubické školy, který si nepřál být jmenován.

Zda je pravda, že základní škola Dubina s rodiči o zákazu předem nediskutovala, deník Aktuálně.cz u zástupců školy zjišťoval. Odpověď však nedorazila.

Zákazem řeší školy bezradnost

Podle školního psychologa a lektora Roberta Čapka zavádí zákaz používání mobilů o přestávkách stále více škol. Ukazuje to podle něj na jejich bezradnost, kdy v případě problému sahají po nejjednodušším řešení.

"Podle mě je to nesmysl a zasahování do práv žáků na to trávit přestávku, jak uznají za vhodné. Na dvou školách ze tří, na kterých jako školní psycholog působím, zákaz nebyl a žádné děti zahleděné do mobilu nevnímající okolí jsem tam nezpozoroval," řekl Aktuálně.cz Čapek.

Školy by podle něj naopak mohly mobily využívat jako nástroj, na kterých mohou děti učit zodpovědnosti. Kdyby totiž žáci sami určovali, v jakých případech mohou mobil používat, učili by se na tom, jak vytvářet a dodržovat pravidla. 

Argument některých učitelů, kteří se zákazem souhlasí, protože se jim nelíbí, že je žáci mohou natáčet a video následně vyvěsit na internet, považuje Čapek za lichý. "Učitelé se bojí, že budou nahraní mobilem, když například křičí na žáky nebo je nespravedlivě hodnotí. Pokud dětem mobily zakážou, žáci tak přijdou o možnost pořídit si důkazní materiál," dodal Čapek.

VIDEO: Vydírání dětí kvůli nahým fotkám je stále brutálnější, útočí už i dívky, říká expert

Útoků na internetu přibývá, vyrostla nová generace agresorů, jejich věk klesá, líčí bývalý bezpečnostní expert společnosti Seznam Martin Kožíšek. | Video: Martin Veselovský

 

Právě se děje

před 41 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 59 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Češi měli stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod. "Hity bohužel nepřišly v situaci, kdy jsme měli běžce ve skórovací pozici, abychom z toho udělali větší drámo. A oni důležitý odpal dali," řekl první metař Petr Čech, který měl tři odpaly ze čtyř startů.

Utkání rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

"Ten homerun byl rozhodující. Podle Radima (Chrousta) měl být strikeaut, ale rozhodčí to nefoukl. Nevymlouváme se na to a v podstatě jeden švih dal Italům pohodu do zbytku zápasu," řekl Petr Minařík, který vystřídal Chrousta v páté směně.

Pětatřicetiletý Minařík sice pátému bodu domácích nezabránil, ale jinak další útok zastavil. "Kdybych to nezvládl, tak by to bylo téměř neřešitelné. Takhle jsme ještě pořád zůstali v zápase a bojovali do poslední chvíle," řekl Minařík.

Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování nepřipustila. "Byť jsme se v útoku prosazovali, tak jsme to nezvrátili," řekl Minařík.

Zákrok večera předvedl ve středním zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a i poslední česká šance na body padla.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy