Plzeň - Trest 40 měsíců vězení ve věznici s ostrahou a vyhoštění z České republiky na osm let vyměřil Krajský soud v Plzni cizinci obžalovanému z vyhrožování útoky v Pákistánu.
Jednadvacetiletý Nikolaj Simeonov Ivanov z Bulharska vyhrožoval teroristickými činy v Pákistánu, pokud tam nepropustí na svobodu Češku zadrženou na letišti v Láhauru s devíti kilogramy heroinu. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce Martin Bílý ani Ivanov se zatím ohledně odvolání nevyjádřili.
Hrozbu si Ivanov podle soudu nechal v lednu internetovým překladačem přeložit z bulharštiny do angličtiny a text pak odeslal textovou zprávou a e-mailem dvěma pákistánským médiím. Hrozilo mu až 12 let vězení. Obhajoba žádala podmíněný trest, žalobce pětileté vězení.
"Jsem spokojen s tím, že pan obžalovaný byl odsouzen za toto jednání. Myslím si, že to je jasný příklad toho, že takové jednání je ve společnosti neakceptovatelné, že nelze akceptovat, aby jakákoliv osoba posílala výhružné texty, ať už se jedná o ČR či jiný stát," řekl po vynesení rozsudku Bílý. Zda se proti výši trestu odvolá, se rozhodne po doručení rozsudku.
Ivanov, který žil od roku 2016 v Plzni a pracoval v místní firmě, se přiznal. Tvrdil ale, že hrozby nemyslel vážně, žádné teroristické skutky neplánoval. Chtěl prý jen nějak pomoci zadržené Češce. Argumentoval mimo jiné tím, že kdyby myslel hrozbu vážně, neuvedl by v ní své telefonní číslo a e-mailovou adresu.
Podle znalců nemá agresivní sklony ani schopnosti naplánovat a provést teroristický útok v zahraničí. Je to introvert s podprůměrným intelektem, může jednat impulzivně a nedomýšlet následky svého chování, má také sklony k fabulacím. Pro společnost není nebezpečný, dodali znalci.
Podobně o něm mluvila i jeho rodina v Bulharsku, učitelka či tamní policista. Žalovaného skutku se mohl podle odborníků dopustit proto, že měl potřebu prezentovat svůj údajný blízký vztah k tehdy mediálně známé osobnosti.
Ivanov totiž tvrdí, že zadrženou znal, psal si s ní přes Facebook, třikrát se setkali, jednou intimně. Státní zástupce na základě výpovědi svědků pochybuje, že Ivanov zadrženou znal. Zpochybnila to i Ivanovova obhájkyně. On na tom ale trval. V krátké závěrečné řeči věnoval víc pozornosti údajnému vztahu než vyjádření lítosti nad žalovaným skutkem.
Podle státního zástupce ale na vinu nemá vliv, zda ženu znal či ne, stejně jako fakt, zda myslel vyhrožování vážně či zda by byl schopen je naplnit. Pákistán je zemí, kde se teroristické činy stávají, podobná výhrůžka je proto vážným skutkem. Obhájkyně naopak poukázala na to, že v Pákistánu výhrůžky nebrali moc vážně. Vyšel jeden informativní článek, zatímco v českých médiích jich bylo podle žalobce nejméně 48.
Ivanovovi ulehčilo doznání, projevená lítost, částečná sebereflexe i to, že podle znalců nemá sklony k násilí. "I když si nemyslím, že by si zcela připouštěl důsledky svého jednání pro společnost," uvedl státní zástupce. Požadoval pětileté vězení. Trest pro Ivanova chtěl mimo jiné i proto, aby byl varováním pro případné další pachatele.