Foto: Mladí se vracejí na chmelové brigády. Láká je retro, večerní zábava i možnost "vypnout"

Foto: Mladí se vracejí na chmelové brigády. Láká je retro, večerní zábava i možnost "vypnout"
Další úkol takzvaných polařů – tedy brigádníků, kteří pracují na poli – je sběr šlahounů, které popadaly na zem. "I když je to tvrdá práce, dvě třetiny studentů se vrací. Je to plně jiný typ brigády, než jaký mohou zažít jinde. Pochvalují si atmosféru, člověk úplně "vypne"," uvádí ředitelka společnosti Chmelda Dagmar Urbancová. Ta brigádníky do zemědělských družstev dodává.
Studenti spí v ubytovnách přímo v zemědělském družstvu. Když je velká zima, topí si v kamnech. Někde není ani pořádný signál, v dnešní době je to takové retro. Někteří už pracují a stejně si vezmou dovolenou a z nostalgie přijedou. "Máme tu už i několik svateb," přikyvuje Urbancová. Šedesát procent zdejších brigádníků tvoří studenti z Ostravy a severní Moravy. "Na Lounsko jsme jezdili historicky už za komunismu, tak to teď držíme," vysvětluje.
Na vratech od jednotlivých česaček po sobě jednotlivé ročníky nechávají zprávy. Zatímco někteří brigádníci se omezili pouze na podpisy, jiní si vyhráli i s uměleckým zpracováním. Obvykle si vydělají kolem 12 tisíc zhruba za tři týdny práce. Letos má být sklizeň delší, ti nejlepší si tak mohou přivézt až dvacet tisíc.
Studenti z okolí pak slouží většinou na vahách nebo na sušárně. "Já jsem začínal na česačce, na sušárně jsem strávil pár let před vojnou. Potom jsem začal jezdit traktorem, kde už jsem zůstal," vypráví Jiří Hocký, rodák z Ročova. "Letos se sklizeň určitě protáhne," odhaduje.
Foto: Václav Kozák
Markéta Hronová Markéta Hronová
6. 9. 2016 19:20
Poptávka po českém chmelu stoupá, zemědělci ho pěstují víc a na chmelové brigády známé z dob minulého režimu se vrací studenti. "Chtěli jsme vyzkoušet, o čem nám vyprávěli rodiče, a teď už jsme tu potřetí," popisuje Martina Třísková z Ostravy, jak se dostala k česání chmele v zemědělském družstvu Podlesí Ročov na Lounsku. Je to tvrdá práce od půl šesté ráno do pozdního večera, dřinu si ale vynahrazují dobrou partou a zábavou, která začíná po skončení pracovní doby. Dnes je nikdo na pole nenutí, jezdí dobrovolně právě kvůli atmosféře, kterou třeba na brigádě v supermarketu nezažijí.
 

Právě se děje

před 5 minutami

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Biden se dohodl se senátory, investice do infrastruktury dosáhnou 600 miliard dolarů

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek po mnoha týdnech jednání mezi Bílým domem a Kongresem ohlásil dosažení dohody ohledně investic do infrastruktury. Podle deníku The New York Times a agentury AP se zřejmě přiklonil k plánu od skupiny složené z demokratických i republikánských senátorů, který počítá s novými výdaji ve výši skoro 600 miliard dolarů (skoro 13 bilionů Kč).

"Máme dohodu," prohlásil prezident při netradičním vystoupení na příjezdové cestě Bílého domu v doprovodu několika senátorů, s nimiž předtím jednal. Mnoho detailů zatím není k dispozici. Na twitteru Biden uvedl, že nový infrastrukturní plán "vytvoří miliony amerických pracovních míst". Ohlášený balíček je zřejmě výrazně menší oproti plánu s investicemi a daňovými úlevami v celkovém objemu 2,3 bilionu dolarů, s nímž Biden přišel na konci března.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 43 minutami

Dálnici D7 na Kladensku uzavřela nehoda dvou aut, pět lidí je zraněných

Dálnici D7 na 12. kilometru ve směru na Slaný na Kladensku vpodvečer uzavřela nehoda dvou osobních aut. Pět lidí včetně malého dítěte utrpělo zranění, řekla mluvčí krajských hasičů Dagmar Zemanová. Opravila tak původní informace o třech havarovaných autech a čtyřech zraněných.

"Dispečink to upřesňoval. Bylo tam pět zraněných, z toho jedno dítě ve věku do jednoho roku," uvedla Zemanová.

Podle policejní mluvčí Markéty Johnové byla nehoda hlášena krátce po 17:45, auta bourala mezi kilometry 12 až 12,5 ve směru na Chomutov. Dálnice je neprůjezdná mezi 9. a 18. kilometrem. Na místě přistával vrtulník záchranné služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy