Nejlépe si Piráti vedli v Olomouckém kraji, kde kandidovali spolu se STAN a získali téměř dvacet procent hlasů. Špatně však nepochodili takřka nikde a překonali desetiprocentní hranici ve všech krajích. To je úspěch, o kterém se může například vládní sociální demokracii jen zdát.
Zatímco v krajských volbách v roce 2016 získali Piráti ve třech krajích pouhých pět zastupitelů, teď v jejich barvách usedne do zastupitelských lavic přesně 99 lidí. To je přitom jen o jednoho méně, než si pro letošní krajské volby za cíl vytkl za předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Ten považuje volební výsledek za úspěch. "Děkuji z celého srdce všem. Lidem, kteří šli volit. Lidem, kteří vyjádřili svou důvěru právě Pirátům. A všem Pirátkám a Pirátům, dobrovolníkům a podporovatelům za obrovské nasazení. Bez vás bychom nebyli nic. Společně můžeme změnit vše!" uvedl Bartoš.
Výsledky naznačují, že by jejich Piráti mohli zasednout ve vedení několika krajů. Minimálně v těch, kde se opozice rozhodne obejít hnutí ANO a poskládat vlastní koalici. K tomu by mohlo reálně dojít například ve Středočeském nebo Jihočeském kraji.
Leckde ale bude vyjednávání složitější a nebude jen otázkou čisté matematiky. Třeba ve Zlínském kraji, kde budou koalici proti hnutí ANO dost možná skládat strany jako KDU-ČSL a STAN, vyjednávání ztíží plán postavit novou krajskou nemocnici, proti kterému Piráti dlouhodobě vystupují, a druhé dvě strany ho naopak podporují.
V senátních volbách pak letos za Piráty kandidovalo 13 lidí. Do druhého kola se na Kladensku probojovala Adéla Šípová a Daniel Kůs, který kandidoval v obvodě Plzeň-město.