Místo fronty na úřadě si dokumenty vyřídíte doma. Chovanec chce vydávat elektronické občanky zdarma

ČTK ČTK
16. 1. 2016 21:43
Ministerstvo vnitra plánuje v Česku plošně rozšířit elektronické občanské průkazy s čipem, které by měly lidem umožnit přihlášení do různých systémů státní správy. Obyvatelé by mohli prostřednictvím nové občanky získat třeba svoje údaje z registru obyvatel, daňového portálu a dalších úředních systémů. Návrh v pondělí projedná vláda. Z podkladů pro jednání kabinetu vyplývá, že by doklady mohly být vydávány bezplatně od 1. ledna 2017. O průkaz s čipem mohou lidé požádat už nyní, stojí to ale 500 korun.
Ministr vnitra Milan Chovanec.
Ministr vnitra Milan Chovanec. | Foto: HN - Martin Svozílek

Praha - Elektronické občanské průkazy s čipem, které si mohli lidé dosud vyřídit za 500 korun, chce ministerstvo vnitra od příštího roku vydávat plošně a zdarma. Elektronický průkaz umožňuje lidem nahlížet do řady systémů státní správy, například do registru obyvatel nebo daňového portálu.

Každý čip má takzvaný autentizační certifikát, který bude sloužit ke vzdálené identifikaci občana vůči portálům veřejné správy. Ověřování totožnosti by tak mělo být od 1. 1. 2017 jednodušší a šlo by provést nejen na úřadě, ale také na dálku. Lidé by rovněž mohli dokumenty podávat přímo z domova.

Dalším z cílů zavádění nových občanských průkazů je poskytnout držitelům při výrobě elektronický podpis a zajistit tak jeho využití při podepisování elektronických dokumentů. "Elektronický podpis dovolí také podepisování soukromoprávních dokumentů," uvádí materiál pro vládu.

Nové funkce by také měly snížit riziko zneužití dokladu. Před zahájením zavádění občanky s čipem bude potřeba změnit zákony.

Česko podle ministra vnitra Milana Chovance v minulosti zaspalo a zaostává za světem. Elektronizaci státní správy a zjednodušení komunikace občanů s úřady proto považuje za jeden z cílů pro druhou polovinu svého mandátu.

"Chtěli bychom, aby měli lidé stále větší šanci na internetu s vysokou mírou zabezpečení získávat informace ve formátu elektronického podpisu, ve formátu občanského průkazu, na kterému bude čip, který občanovi komfortně umožní komunikovat s úřady," řekl Chovanec.

Dosud bylo vydávání občanských průkazů s čipem marginální. Například v loňském roce lidé zažádali jen o zhruba tři tisíce elektronických dokladů.

 

Právě se děje

Další zprávy