Mise Dobešova nástupce: Vysvětlit Bruselu český průšvih

Jakub Novák
2. 5. 2012 19:57
Nový ministr školství se musí okamžitě pustit do nápravy chyb při čerpání eurodotací
Úředníkům na MŠMT se nedaří plnit dohody exministra Dobeše s komisařem Andorem
Úředníkům na MŠMT se nedaří plnit dohody exministra Dobeše s komisařem Andorem | Foto: Reuters

Praha - Nelehký úkol čeká nově jmenovaného ministra školství Petra Fialu, který se bude muset okamžitě pustit do nápravy chyb způsobených při čerpání evropských dotací.

Úřad, který byl měsíc bez ministra, bude muset v první řadě vysvětlovat Bruselu spoustu nedostatků, které Evropská komise ve spojení s čerpáním dotací kritizuje.

Školství tak nadále reálně hrozí pozastavení operačních projektů a tedy ztráta finanční pomoci z Evropské unie. A to by mohlo v případě čerpání evropských peněz přijít napjatý školský rozpočet poměrně draho.

Nové informace o stavu problematických evropských dotací na ministerstvu školství přinesl v pátek deník Insider.

Podle dohody mezi bývalým ministrem školství Josefem Dobešem a eurokomisařem László Andorem měl být do konce března předložen konečný seznam velkých projektů, takzvaných IPn.

Spolu s tím mělo ministerstvo předložit návrh na převedení zbývajících prostředků určených pro financování velkých projektů dalšího vzdělávání a celoživotního učení.

A to buď přímo v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, nebo tak, že by se část peněz převedla do OP Lidské zdroje a zaměstnanost, spravovaného ministerstvem práce a sociálních věcí.

Je začátek června a podle dopisu Evropské komise adresovaného Ditě Schautové, šéfce sekce řízení operačních programů, zatím ministerstvo školství žádný oficiální návrh neposlalo.

Kromě neplnění dohod kritizuje Brusel i nedostatečný pokrok ve zlepšování kvality předložených projektů.

"Naším komisařem byl zdůrazněn i problém nízké kvality a neuznatelnosti výdajů řady projektů. To je problém, který nezmizel, a zaregistrovali jsme ho u řady nám předložených projektů, jak je uvedeno výše. Situace se nezlepšila," píše se v emailu, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Ministerstvo zatím plánuje projekty v celkové výši 7,7 miliard korun, k dispozici má však o 1,5 miliardy méně.

Evropská komise se proto podivuje nad tím, proč ministerstvo stále vybírá nové projekty, když nemá dostatek financí ani na pokrytí těch již naplánovaných.

Bruselská kritika směřuje i ke způsobu, jakým jí ministerstvo chystané projekty předkládá. Orientovat se proto musí podle zápisů z kulatých stolů, nebo informací, které se objevují v médiích.

Pokud ministerstvo půjde proti doporučení z Bruselu a zahájí projekty považované za nekvalitní a rizikové, bude Evropská komise "nucena učinit opatření k zajištění řádného nakládání s prostředky ESF."

Tato slova mohou stále ještě působit poměrně mírně, v "bruselštině" však podobné prohlášení  představuje už velmi důrazné upozornění.

 

Právě se děje

Další zprávy