Dobeš vzkřísil problémový projekt a zase naštval Brusel

Petr Holub, Jakub Novák
12. 3. 2012 16:40
Verdikt úředníků Evropské komise znovu odmítl kritizovaný půlmiliardový projekt OKNO
Kdy to skončí? Zůstane, nebo odejde? Kam s ním?
Kdy to skončí? Zůstane, nebo odejde? Kam s ním? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nepředělávat a stáhnout. Verdikt úředníků Evropské komise znovu odmítl kritizovaný půlmiliardový projekt OKNO, který ministr školství Josef Dobeš (VV) poslal ke schválení pod novým názvem "FINGRAM".

Informoval o tom ve svém pondělním vydání deník Insider.

V komentáři zaslaném Evropskou komisí, který Insider cituje, vyzvali bruselští úředníci své kolegy na pražském ministerstvu školství, ať zapomenou i na další projekty z balíku, který má za šest miliard korun zlepšit schopnosti obyvatelstva orientovat se v životě.

Aktuálně.cz požádalo ministerstvo o vyjádření, ale úřad jej za celý den nedokázal poskytnout.  

Okno do Fingramu

Dobeš chtěl projektem OKNO investovat 580 milionů do reklamy v médiích.

Z této reklamy by se občané dozvěděli základní informace o právním prostředí a o tom, jak zacházet s penězi. Evropská komise OKNO v prosinci odmítla a pohrozila, že kvůli němu přestane proplácet všechny školské projekty.

Dobeš proto nechal sepsat FINGRAM a raději se omezil na podporu finanční gramotnosti. Stejných 580 milionů chtěl investovat do školení, které mělo absolvovat 85 tisíc Čechů.

Dobeš vytvořil nejdražší školící program v dějinách České republiky a v únoru ho poslal do Bruselu. Tamní úředníci reagovali prakticky okamžitě.

"Kvalita projektu, jeho technické zpracování i náplň a potřebnost, neodpovídá požadavkům na projekt, který by měl být realizován," píše Evropská komise a dodává: "Neztrácejte čas úsilím o jeho přepracování."

Vyhodit OKNO oknem? Vrátí se dveřmi

FINGRAM se zaměřuje pouze na některé části české populace, lepší vzdělání ve finančnictví by měli získat "pracující a lidé nad 50 let věku", policisté, vojáci a vězňové. Projekt jim nabízí po dvou dvouhodinových, čtyřhodinových, anebo osmihodinových kurzech.

Evropská komise pokládá tak krátké kurzy pro necelých sto tisíc lidí za příliš drahé.

"Oblast finanční gramotnosti, na kterou je projekt zaměřen, by mohla být, pokud je opravdu potřeba, výrazně levněji pokryta v rámci školní výuky, nebo povinných školení v zaměstnání," navrhuje Brusel.

Obraťte se ke školám

Experti Evropské komise navíc doporučují, ať se ministr Dobeš připraví na zrušení dalších projektů z tzv. 3. prioritní osy Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Tato osa obsahuje třicet "národních projektů". Jejich prostřednictvím rozděluje celkem šest miliard na osvětu přímo ministerstvo. Mezi projekty jsou vedle FINGRAMu například NEDIR, PŘEKVAP, PROROK nebo Pospolu.

"Měl by být opuštěn způsob vytváření projektů tak, že se vezme částka, kterou je potřeba rychle a snadno (tedy teoreticky) vyčerpat, a pak se hledá/jí projekt(y), kam tu částku směřovat, nebo ministerstvo odhadne, kolik peněz by bylo potřeba," kritizuje Dobešovu strategii Komise.

Komise doporučuje, ať ministerstvo školství přidělí volných šest miliard raději do 1. a 2. prioritní osy, tedy základním, středním a vysokým školám. 

Peníze na dosah? Nebo v nedohlednu?

Ukazuje se tak, že problémy s čerpáním peněz z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost neskončily.

Mizérie ministerstva školství s unijními dotacemi pokračuje.
Mizérie ministerstva školství s unijními dotacemi pokračuje. | Foto: Thinkstock

Evropská komise v prosinci varovala, že sporné projekty nebudou proplaceny, a v lednu dokonce pozastavila proplácení celého operačního programu.

Ministr Dobeš v lednu oznámil, že všechny problémy s čerpáním vyřeší do konce března. V případě neúspěchu slíbil rezignaci.

Jednání o FINGRAMu a dalších národních projektech ukazují, že se situace kolem čerpání vzdělávacích dotací stále více komplikuje a potíží přibývá.

 

Právě se děje

Další zprávy