Rozhovor - Občanská demokratická strana je v největší krizi za posledních deset let. A Miroslava Němcová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny za ODS a někdejší místopředsedkyně strany, váhá, zda je pražský primátor Pavel Bém tím, kdo ji z krize vyvede.
"V tom, co říká Pavel Bém, se ztrácím, protože to nemá vůbec žádnou logiku," říká v obsáhlém rozhovoru pro Aktuálně.cz, který s ní vedla Barbora Tachecí.
Na Bémovi oceňuje Němcová způsob, jakým vede Prahu. Ale chápe, proč má současný předseda strany Mirek Topolánek zatím větší podporu v krajích: "Spíš je tam taková krátkodobá naštvanost z toho, že si velmi rychle umyl od toho našeho volebního neúspěchu ruce. Je těžké vsugerovat ODS, že předseda může za všechno a první místopředseda nemůže za nic," míní.
V rozhovoru prozradila, co si myslí o veřejné podpoře "nadstranického" prezidenta Václava Klause kandidátům do senátu za ODS, proč strana nechce Lisabonskou smlouvu či jací jsou lidovci partneři ve vládě.
Obsáhlý rozhovor jsme pro snazší orientaci rozdělili do několika kapitol: Zde vysvětluje, proč nebude usilovat o post předsedy ODS V této části vypráví o životě političky a proč zavřela knihkupectví Zde se dočtete, proč netouží po místě ve vládě |
BT: Jak byste nazvala situaci, v jaké dnes nejsilnější vládní strana je?
Nenazvala bych jí krizí. Řekla bych, že jsme na nějaké křižovatce, kdy se musíme rozhodnout jak v personálních, tak programových věcech. A možná osm až deset let jsme před tak závažným momentem nestáli.
BT: Byla ODS někdy ve své historii ve větším marasmu, než je právě teď?
Je to jako v lidském životě: někdy se vám daří a někdy se vám nedaří. A nám se teď fakt moc nedaří. Těch 10 let, co jsem v té nejvyšší politice, jsem takto vážnou situaci nezažila.
BT: A kdo by ODS podle vás z této situace dokázal z existujících možností nejlépe vyvést?
Nevím.
BT: Tuto odpověď neberu.
Jestliže nechci, aby padla vláda, a to opravdu nechci - a jestliže nechci, aby vznikla dvojkolejnost, kdy předsedou nejsilnější vládní strany je někdo jiný, než její šéf - pak sázka na Mirka Topolánka je menším rizikem rozpadu ODS než obráceně.
Čtyři roky rostoucí tenze
BT: Razance, s jakou proti sobě Topolánek s Bémem vystartovali, mnohé překvapila. Vás ne?
Mne taky.
BT: Jak dlouho řekněme nesoulad mezi těmito dvěma muži vlastně roste? Není přece možné, abyste si nevšimla, že vztahy mezi předsedou a prvním místopředsedou nejsou optimální.
Roste to minimálně tři čtyři roky.
BT: Oba tvrdí, že reprezentují dva rozdílné typy politik - v čem vidíte ten hlavní rozdíl?
Pokud jde o programovou část, tak tomu moc nerozumím. Mirek Topolánek předsedá vládě složené z ODS, lidovců a zelených a Pavel Bém říká, že by nechtěl změnit složení vlády. Čili souhlasí jakoby s programovou náplní. Čili liší se v osobním pojetí, vystupování, charismatu, míře empatie - tak možná to je ten rozdíl.
BT: Pavel Bém řekl, že ODS se má vrátit ke svým kořenům, čili více razit vlastní program. Ale kdyby šla vaše partaj ještě víc doprava, tak byste zřejmě přišli o koaliční partnery. Se sociálními demokraty jít nechce. Tak s kým by ODS tedy utvořila vládu?
Velmi dobře vám rozumím, ale to je stejný problém pro vás jako pro mne. V tom, co říká Pavel Bém, se ztrácím, protože to nemá vůbec žádnou logiku.
"Neupírám, Bém je schopný politik"
BT: Mnozí členové vaší partaje říkají, že vlastně nevědí, co si Pavel Bém myslí. Vy jste ho za ta léta zažila, že by přišel s nějakou ideou, novou myšlenkou, kterou by obhajoval a obhájil?
Pavel Bém je určitě talentovaný politik, dostal se do vedení Prahy a to není málo. Takže mu nelze upřít, že je schopen vytvořit tým. A jestliže je schopen vytvořit ideu pro Prahu, program pro Prahu, se kterým zvítězí...
BT: Tak víte, co se říká: že do Prahy stačí poslat tenisovou raketu s logem ODS a ta tu vyhraje.
Takhle banální to určitě není. Nejsem člověk, který by viděl Pavla Béma ploše, jako člověka bez idejí, bez schopnosti politického myšlení. To určitě není. To by nemohl dlouhodobě působit na pražské radnici tak, jak působí.
BT: Proto se ptám na tu jednu politickou ideu. S čím kdy přišel Pavel Bém a řekl, toto je moje idea, a bylo to něco nového a neotřelého. Stalo se to někdy?
Já mu teď nechci křivdit, abych řekla, že si nemohu na něco takového vzpomenout. Kdybych si přečetla všechny jeho kongresové řeči, tak tam určitě najdu... Vy se mě ptáte na něco úplně zásadního, co by bylo průlomové, něco co zapůsobí jako bomba...
BT: Nebo aspoň bombička.
BT: Ticho. Víte, proč se ptám? Jestliže Václav Klaus mluvil o ideovém vyprázdnění politiky v souvislosti s těmi všemi aférami, které volbám předcházely, myslíte si, že s Pavlem Bémem by přišlo ideové naplnění politiky, alespoň ODS?
Stavíte mě do pozice, abych byla komentátorem mezi Mirkem Topolánkem, Václavem Klausem a Pavlem Bémem. A to mě stavíte na zaminované pole.
BT: Tak to bych nerada. Oba čelní muži ODS teď objíždějí regiony jako diví a shání hlasy na kongres a zdá se, že zatím vede Topolánek - jako by hlavy po volbách vychladly, že? Nebo je to deziluze z Béma?
Nemyslím si, že je deziluze z Béma. Spíš je tam taková krátkodobá naštvanost z toho, že si velmi rychle umyl od toho našeho volebního neúspěchu ruce. Je těžké vsugerovat ODS, že předseda může za všechno a první místopředseda nemůže za nic. Sice řekl, že cítí svoji odpovědnost, ale neřekla bych, že ji fakticky vyvozuje.
A pak za druhé na členy nepůsobí dobře ta ostrá konfrontace.
A za třetí tam působí to, že Pavel Bém přesně neví, jak by jako nový předseda fungoval ve vztahu k vládě - zda by byl pro vládu posilou. Spíše si myslím, že by posilou nebyl.
Bude se opakovat "falešný Topol"?
BT: Líbí se vám, jakou roli těsně před a po volbách sehrál směrem dovnitř ODS Václav Klaus?
Mně vůbec nevadilo, že byl podpořit kandidáty ODS - neviděla jsem v tom nic víc než obavu pana prezidenta, aby ODS zůstala vlivnou pravicovou silou na politické mapě.
BT: Jestliže se všeobecně ví, že Pavel Bém je Klausův kůň, zatímco Topol je prázdný a falešný - pomůže to Pavlu Bémovi, nebo spíš uškodí?
Ani nevím, jestli bude chtít Václav Klaus na kongresu vystoupit a říci, komu by dal nebo nedal podporu. Skoro si myslím, že to neudělá. Ale když ta pověstná smska tenkrát Mirku Topolánkovi neublížila, tak si myslím, že případná podpora by Pavlu Bémovi taky neublížila.
"Nejsem teatrální"
BT: Líbilo se vám, jak nastoupil Mirek Topolánek se suitou svých věrných a vyhlásil, že bude kandidovat na šéfa ODS?
Nejsem příliš teatrální člověk, mě nebaví takováto gesta. Trošku jsem to vnímala jako teatrální demonstraci síly a podpory, což možná je v politice užitečné a navenek pro ty lidi to třeba působí dobře. Možná mu nějaký marketingový mág vysvětlil, že když tam za ním bude stát třicet lidí, tak to bude působit dobře. Já bych s tím měla osobně problém takhle to předvést.
BT: Jiní si řekli, jestli už to v ODS došlo tak daleko, že musí předseda ukazovat, kdo za ním stojí?
Nevím, jak ten výběr vznikl. Mně to přišla tak narychlo svolaná akce, že za tím nechci vidět nějaké složité konspirace.
BT: Vás nikdo na focení s premiérem nepozval?
Ne.
BT: A jak byste se zachovala, kdyby Mirek Topolánek cinknul a požádal vás?
Řekla bych mu to, co jsem řekla vám. Že tyhle teatrální gesta nemám ráda.
BT: Že ho podporujete, ale fotit se nebudete?
Asi tak.
O Lisabonské smlouvě
BT: Připadá vám normální, že ODS není jednotná v něčem tak zásadním, jako je Lisabonská smlouva?
Pan předseda a část vedení si myslí, že Lisabonská smlouva je k podepsání a je to dobré, když to podepíšeme. A dramatická část ODS si to nemyslí. Určitě je větší ta část, které si Lisabonskou smlouvu nepřeje.
BT: Ale to přece není normální, aby nejsilnější vládní strana neměla jednotný názor na něco tak zásadního, jako je Lisabonská smlouva.
Náš minulý kongres se vymezil proti Lisabonské smlouvě nebo proti dalšímu předávání kompetencí do Bruselu a premiér jde jinou cestou. Normální to není, a proto máme trošku složitější situaci.
BT: Po listopadu 89 a po rozdělení Československa je Lisabonská smlouva bezpochyby to nejzásadnější, co nás může potkat. Stále mi není jasné, jak předseda strany může jít proti usnesení vlastního kongresu.
Je třeba vzít v potaz i to, že Mirek Topolánek chce udržet pohromadě vládu a dva naši koaliční partneři Lisabonskou smlouvu chtějí. Takže se ocitá mezi svojí stranou a svými koaličními partnery a doufá, že se mu ještě podaří ODS přesvědčit, aby tohle zkousla.
BT: A má šanci?
Zatím se mi zdá, že ne. Ale nevím.
BT: V každém případě jste v situaci, kdy předseda strany jde proti závěrům kongresu vlastní strany, což se mi zdá jako docela silné kafe.
Je to tak a pokud bude chtít uspokojit naše koaliční partnery, bude tuto otázku muset vyřešit na kongresu. Bude muset prosadit změnu onoho stanoviska a bude si muset umět prosadit usnesení, které mu rozváže ruce a umožní mu pokračovat v této cestě.
"Říci ne znamená ne"
BT: Takže nejen že bude muset vybojovat předsednické křeslo, ale i Lisabonskou smlouvu - to nebude procházka růžovým sadem. Vy sama máte jasno, zda Lisabonskou smlouvu jako poslankyně podpoříte nebo ne?
Nepodpořila bych ji zejména z důvodu, který je pro mne zásadní: protože ji odmítli Irové, je pro mne neplatnou smlouvou.
BT: Leč obě víme, že některé evropské státy chtějí Iry zmáčknout. Ať už to bude opakováním referenda nebo jinak. A je možné, že na ten opakovaný pokus to vyjde. A jak byste se pak zachovala vy jako česká poslankyně?
Ve zkratce:
Miroslava Němcová
- Absolventka Střední zamědělské technické školy v Havlíčkově Brodě pracovala nejprve ve Statistickém úřadu. A to až do roku 1992, kdy se vrhla do komunální politiky. Stala se zastupitelkou ve Žďáru nad Sázavou, kde si v roce 1992 rovněž otevřela knihkupectví.
- Ve Žďáru trvale žije se svým manželem Vladimírem, který pracuje jak mistr ve žďárských strojírnách, vychovali spolu syna Pavla, který je lékařem.
- Do ODS vstoupila v roce 1992, o šest let později byla zvolená poprvé poslankyní, mandát dvakrát obhájila. Od roku 2006 je místopředsedkyní Poslanecké sněmovny. V době, kdy byla strana v opozici, působila jako stínová ministryně kultury.
- V roce 1996 neúspěšně kandidovala do Senátu. V roce 2002 neuspěla v boji o křeslo předsedkyně ODS, byla však zvoelna místopředsedkyní. O toto křeslo přišla před dvěma roky.
Nechci ji. Nemyslím si, že ji potřebujeme. Chci dokument, který umožní státům dýchat, spolupracovat, ale nebude zbytečnou byrokratickou zátěží. A nátlak na Iry ve stylu opakujte to tak dlouho, až z vás vypadne ano - to mi přijde nejhorší. Principiální je pro mne pozice demokrata - někdo řekl ne. V zásadách stojí, že když někdo řekne ne, tak to neplatí a teď děláme, že to platí. Takže říkáme, že nectíme pravidla a kdykoliv je kopneme pod stůl - s tím já se nemůžu smířit.
BT: Dokážete odhadnout, jak budou hlasovat poslanci a senátoři ODS?
Nemám to spočítané, ale spíš si myslím, že většina je proti.
O poplatcích a koalici s ČSSD
BT: Lidovci teď tlačí na další rušení poplatků u lékaře - to není moc spolehlivý vládní parťák, co myslíte?
Jejich chování je nečitelné, nesrozumitelné, spíš bych řekla, že panikaří.
BT: Vy sama byste zdravotnické poplatky zrušila?
Určitě bych je nezrušila. Debata o tom, jestli děti mají platit, je legitimní, ale jinak bych je určitě nechala.
BT: A co říkáte tomu, že ODS v několika krajích proto, aby se dostala do koalice se sociálními demokraty, je schopna tento princip pošlapat, vzdát?
Absolutně se mi to nelíbí. Tím vlastně vzniká ODS na několika úrovních a každá táhne jiným směrem. Stáváme se tím totálně nečitelní.
BT: Takže by bylo pro ODS lepší, kdyby do krajských koalic se sociálními demokraty nešla?
Za cenu, že popírají program vlastní vlády, by se mi zdálo lepší, aby do nich nešli.
BT: Jak vidíte perspektivu této vlády v okamžiku, kdy premiér chce být v reformách razantnější a zbylé dvě koaliční strany naopak? Má tahle vláda vůbec cenu nebo perspektivu?
Určitě tou nejbližší perspektivou je naše předsednictví EU, tedy následující půlrok. Pak si myslím, že už se nic moc neprosadí.
Obsáhlý rozhovor jsme pro snazší orientaci rozdělili do několika kapitol: Zde vysvětluje, proč nebude usilovat o post předsedy ODS V této části vypráví o životě političky a proč zavřela knihkupectví Zde se dočtete, proč netouží po místě ve vládě |