Rozhovor - Celé roky se jako dovětek za jejím jménem psalo "stínová ministryně kultury ODS". Přesto, když Mirek Topolánek skládal své vlády, jméno Miroslava Němcová v žádné soupisce nefigurovalo. A sama Němcová, která je místopředsedkyní Poslanecké sněmovny, nevěří, že se na tom co změní teď, když premiér zvažuje obměnu ministerského týmu.
"Asi nejsem člověk moci, který by chtěl ovlivňovat nějaký rezort," říká v obsáhlém rozhovoru pro Aktuálně.cz, který vedla s novinářkou Barborou Tachecí.
Přesto bedlivě sleduje, co dělá ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL) a přiznává, že mnoha krokům - například těm, které provázejí (ne)vybudování Národní knihovny podle plánů architekta Kaplického, nerozumí. A jako "zvláštní" označuje i názorový veletoč, který předvedl pražský primátor a soupeř Topolánka o post předsedy ODS Pavel Bém.
Obsáhlý rozhovor jsme pro snazší orientaci rozdělili do několika kapitol: Zde vysvětluje, jaké jsou rozdíly mezi Bémem a Topolánkem V této části vypráví o životě političky a proč zavřela knihkupectví Zde se dočtete, proč stáhla kandidaturu na šéfku ODS |
BT: Topolánek řekl, že změny ve vládě nechá až po kongresu - vám křeslo ve vládě nenabídl?
Ne, určitě se mnou na tohle téma nemluvil.
BT: Není to divné, když jste bývala stínovou ministryní kultury?
Popravdě řečeno vůbec jsem nečekala, že mě osloví.
BT: Ani když máte minulost stínové ministryně?
Nevím proč, ale ani na vteřinu mě nenapadlo, že by za mnou přišel. Vůbec jsem o tom nepřemýšlela a myslím si, že nad tím nepřemýšlel ani pan premiér.
BT: A mrzí vás to?
Mě teď tak málo věcí mrzí.
BT: Zajímal by vás takový post? Přijala byste takovou nabídku do vlády, u níž nikdo přesně neví, kdy skončí?
Mě velmi baví být parlamentářem. Asi nejsem člověk moci, který by chtěl ovlivňovat nějaký rezort tímto způsobem. Mě baví ho ovládat třeba tím, že budou rozumné zákony. Nikdy jsem na to nebyla fixována - jako řada mých kolegů, kteří si neumí představit svoji budoucnost bez toho kroku stát se ministrem. Tohle jsem v hlavě nikdy neměla.
Netoužím po vysoké kariéře
BT: Jací kolegové si bez toho nedovedou představit svoji budoucnost?
Myslím, že většina lidí by brala ministerskou kariéru jako hodně vysokou.
BT: Ale kdo to je z ODS, že si bez postu ministra nedokáže svoji budoucnost představit?
Nikdo mi to samozřejmě takto napřímo neřekne, takže abych se někoho nedotkla, nechám si to pro sebe.
Ve zkratce:
Miroslava Němcová
- Absolventka Střední zamědělské technické školy v Havlíčkově Brodě pracovala nejprve ve Statistickém úřadu. A to až do roku 1992, kdy se vrhla do komunální politiky. Stala se zastupitelkou ve Žďáru nad Sázavou, kde si v roce 1992 rovněž otevřela knihkupectví.
- Ve Žďáru trvale žije se svým manželem Vladimírem, který pracuje jak mistr ve žďárských strojírnách, vychovali spolu syna Pavla, který je lékařem.
- Do ODS vstoupila v roce 1992, o šest let později byla zvolená poprvé poslankyní, mandát dvakrát obhájila. Od roku 2006 je místopředsedkyní Poslanecké sněmovny. V době, kdy byla strana v opozici, působila jako stínová ministryně kultury.
- V roce 1996 neúspěšně kandidovala do Senátu. V roce 2002 neuspěla v boji o křeslo předsedkyně ODS, byla však zvoelna místopředsedkyní. O toto křeslo přišla před dvěma roky.
BT: Říká se, že nejlepší flek v Česku je místopředseda Poslanecké sněmovny: Nulová zodpovědnost a velmi slušné příjmy a servis. Rozhodně pohodlnější žití než v ministerské židli. Není tohle ten důvod, proč vás neláká ministerské křeslo?
Ne, toto určitě ten důvod není. Ani tu jednoduchost v tom nespatřuji, i když jsem ministerskou funkci nikdy nevykonávala, takže to neumím srovnat. Ale třeba pokud jde o zázemí, tak jsem si jista, že ministerské zázemí je několikanásobně větší než to, které tu mám já. Mám tu dvě paní v sekretariátu a tím celé mé zázemí končí.
BT: Ale zodpovědnost je bezpochyby jiná.
Zodpovědnost je jistě jiná, od toho je dělení funkcí na zákonodárnou a exekutivní, to je bez debat.
BT: A nebojíte se té ministerské zodpovědnosti?
Ne, tohle určitě ne. Kdo se někdy postavil na vlastní nohy, jako například já - na rozdíl například od dnešních ministrů jsem zkusila vlastní podnikání a pustila jsem se do naprosto studených vod na začátku 90. let - tak ten se určitě nebojí.
BT: Jako místopředsedkyně sněmovny máte dokonalý přehled o aktivitách jednotlivých ministrů. Který z nich je podle vás na odpis?
Nejde hodnotit ministra jen podle toho, co předkládá do Poslanecké sněmovny. Hodnotících kategorií je víc a je to kompetence premiéra - a já vám na tuto otázku neodpovím.
BT: Ale nějaký názor máte?
Vždycky máte nějaký názor, ale nechci ho říct.
Jehličku občas nechápu
BT: Tak určitě jako bývalá stínová ministryně kultury sledujete dění v rezortu kultury. To, co dělá ministr Jehlička, je podle vás v pořádku?
Jeho poslední krok mě hodně překvapil a vůbec mu nerozumím - doživotní sňatky. Kdybych se zastavila u tohoto momentu, tak nerozumím jeho krokům a myslím si, že jeho rezort má jiné problémy a proč udělal toto, vůbec nechápu.
BT: A třeba způsob, jakým zamázl knihovnu na Letné a odvolal Vlastimila Ježka, vám připadal šťastný?
Ta kauza nebyla šťastně pojatá od samého začátku. Před čtyřmi lety přišli pražští poslanci ODS s návrhem, aby byl vyčleněn nějaký obnos ze státního rozpočtu na novou Národní knihovnu. Oponovala jsem tehdy a říkala, že jestliže máme problémy s Klementinem jako historickou budovou a s Národním muzeem, na jehož střeše a fasádě už padají plastiky, tak nejprve by měl stát investovat do těchto objektů a až si uvolní ruce, mohl by si sáhnout na něco nového, objevného. Nikdo to tehdy nechtěl slyšet a já jsem dobře viděla tu finanční past: buďto vydáte dvě, čtyři, šest já nevím kolik miliard na Klementinum a na Národní muzeum, nebo je vydáte na novou Národní knihovnu a historické budovy budou padat.
Takové uvažování nemám ráda, proto říkám, že od samého začátku to bylo špatně.
BT: Všimla jste si toho, jak se knihovna pražskému primátorovi líbila do té chvíle, než Václav Klaus řekl, že se mu nelíbí? A pak najednou se přestala líbit i Bémovi, to bylo komické, ne?
Bylo to zvláštní.
BT: Není taky zvláštní, že někteří lidé z ODS veřejně odepisují vlastní ministry? Váš poslanec ve zdravotním výboru Boris Šťastný, který nejprve Julínkovým návrhům tleskal a pak veřejně vyzval Julínka k rezignaci: To je, jako by si kálel do vlastního hnízda.
Já tomuto postupu taky nerozumím. Navíc jsem kolegu Šťastného nikdy neslyšela, že by na zasedání poslaneckého klubu na dané téma začal mluvit. Samozřejmě médiím se vždycky líbí, když někdo kritizuje zejména z vlastních řad, to je ještě vyšší řád pikantérie, než když to dělá opozice - ale ti pánové by si to měli rozmyslet, aby neznervózňovali naše voliče.
BT: Když vyzývám ministra vlastní strany k odstoupení - to mi připadá úplně za vlasy přitažené.
Souhlasím.
BT: Už se ozvaly hlasy, že pokud Mirek Topolánek podlehne volání davu a Tomáše Julínka odvolá, je to ukázka bezzásadovosti, protože to byl on, kdo si od ministra zdravotnictví reformy objednal. Co si o tom myslíte?
Já, kdybych byla premiér, tak bych Tomáše Julínka určitě neodvolávala.
Obsáhlý rozhovor jsme pro snazší orientaci rozdělili do několika kapitol: Zde vysvětluje, jaké jsou rozdíly mezi Bémem a Topolánkem V této části vypráví o životě političky a proč zavřela knihkupectví Zde se dočtete, proč stáhla kandidaturu na šéfku ODS |