Benešovou překvapilo zastavení kauzy Grygárek. Nemohu vstupovat do živých kauz, říká

Domácí Domácí
27. 8. 2019 8:38
Ministryni spravedlnosti Marii Benešovou překvapilo zastavení trestního stíhání bývalého náměstka vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka, řekla to deníku MF DNES. Grygárek čelil obžalobě ze zneužití pravomoci v souvislosti s kauzou lobbisty Romana Janouška, pražský městský soud ale jeho stíhání v polovině července zastavil.
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO)
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) | Foto: ČTK

"No zůstala jsem koukat, no. Už se mě na to ptal poslanec Jakub Michálek, který mě interpeloval, co já s tím budu dělat? Tak jsem ho musela poučit, že nemohu vstupovat do živých kauz. Zatím je živá, protože tam, pokud vím, byl podán opravný prostředek," řekla v reakci na soudní verdikt Benešová deníku MF DNES.

Obžalobu Grygárka v červenci odmítl v neveřejném jednání pražský městský soud. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které případ dozoruje, proti němu však podalo stížnost.

Podnikateli Janouškovi, o jehož spojení s Grygárkem opakovaně psala média, zablokovala konta ve Švýcarsku tamní prokuratura. Kvůli podezření z legalizace výnosů z trestné činnosti vyšetřovala pohyby peněz v celkové výši dvou miliard korun, s žádostí o právní pomoc se obrátila i na české žalobce.

Podle Vrchního státního zastupitelství v Olomouci ale obžalovaný nedal pokyn k řádnému objasnění případu a existuje důvodné podezření, že tak postupoval záměrně kvůli osobnímu vztahu. Grygárek se však hájil tvrzením, že v té době Janouška ještě neznal. To však rozporuje vrchní státní zastupitelství.

"Je tam celá řada důkazů, aspektů a skutečností, které byly shromážděny v přípravném řízení a které Městský soud v Praze vůbec nehodnotil," popsal žalobce Ištvan, v čem podle něj chyboval soud. "My jsme v přípravném řízení zajistili důkaz, ze kterého vyplývá, že se znali," řekl Aktuálně.cz

V roce 2010 Švýcaři případ odložili. 

 

Právě se děje

před 16 minutami

Podíleli se na ochraně ohrožených gepardů, íránský soud je poslal na dlouhé roky do vězení za špionáž

Íránský soud vyměřil tresty odnětí svobody v délce šesti až deseti let šesti ochráncům přírody. Byli obviněni ze špionáže. Podíleli se totiž na projektu záchrany v Asii kriticky ohrožených gepardů a používali k jejich pozorování skryté kamery. Informovala o tom dnes agentura AP.

Newyorské centrum zabývající se lidskými právy v Íránu oznámilo, že ochránci byli odsouzeni za kontakty s USA, tedy nepřítelem státu. V téže kauze budou souzeni ještě dva lidé. Ve skupině byl také Kavous Seyed Emami s občanstvím Íránu a Kanady, který zemřel loni v únoru za nejasných okolností ve vězeňské vazbě, kde čekal na soud. Vdově po něm pak Írán po nějaký čas bránil vycestovat ze země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy