Benešovou překvapilo zastavení kauzy Grygárek. Nemohu vstupovat do živých kauz, říká

Domácí Domácí
27. 8. 2019 8:38
Ministryni spravedlnosti Marii Benešovou překvapilo zastavení trestního stíhání bývalého náměstka vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka, řekla to deníku MF DNES. Grygárek čelil obžalobě ze zneužití pravomoci v souvislosti s kauzou lobbisty Romana Janouška, pražský městský soud ale jeho stíhání v polovině července zastavil.
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO)
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) | Foto: ČTK

"No zůstala jsem koukat, no. Už se mě na to ptal poslanec Jakub Michálek, který mě interpeloval, co já s tím budu dělat? Tak jsem ho musela poučit, že nemohu vstupovat do živých kauz. Zatím je živá, protože tam, pokud vím, byl podán opravný prostředek," řekla v reakci na soudní verdikt Benešová deníku MF DNES.

Obžalobu Grygárka v červenci odmítl v neveřejném jednání pražský městský soud. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které případ dozoruje, proti němu však podalo stížnost.

Podnikateli Janouškovi, o jehož spojení s Grygárkem opakovaně psala média, zablokovala konta ve Švýcarsku tamní prokuratura. Kvůli podezření z legalizace výnosů z trestné činnosti vyšetřovala pohyby peněz v celkové výši dvou miliard korun, s žádostí o právní pomoc se obrátila i na české žalobce.

Podle Vrchního státního zastupitelství v Olomouci ale obžalovaný nedal pokyn k řádnému objasnění případu a existuje důvodné podezření, že tak postupoval záměrně kvůli osobnímu vztahu. Grygárek se však hájil tvrzením, že v té době Janouška ještě neznal. To však rozporuje vrchní státní zastupitelství.

"Je tam celá řada důkazů, aspektů a skutečností, které byly shromážděny v přípravném řízení a které Městský soud v Praze vůbec nehodnotil," popsal žalobce Ištvan, v čem podle něj chyboval soud. "My jsme v přípravném řízení zajistili důkaz, ze kterého vyplývá, že se znali," řekl Aktuálně.cz

V roce 2010 Švýcaři případ odložili. 

 

Právě se děje

Další zprávy