Ministryní spravedlnosti bude Marie Benešová. Opozice výměnu spojuje s Čapím hnízdem

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 18. 4. 2019 14:50
Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) oznámil, že se rozhodl skončit ve funkci. Demisi podá k 30. dubnu a vrátí se zpět do funkce odborného náměstka na Úřadu vlády. Premiér Andrej Babiš (ANO) místo něj navrhl bývalou poslankyni ČSSD Marii Benešovou, která tuto funkci zastávala už v úřednické vládě Jiřího Rusnoka. Opozice dává výměnu ministra do souvislosti s kauzou Čapí hnízdo. Státní zastupitelství, které spadá pod spravedlnost, totiž nyní rozhoduje, zda vyhoví policii, která Babiše a spol. navrhla tento týden obžalovat.
Foto: Ludvík Hradilek

"Toto své rozhodnutí jsem dlouho zvažoval a původně jsem ho směřoval spíše na letní měsíce, nakonec bylo akcelerováno tím, že jsem již nechtěl čelit mediálním spekulacím o mém konci ve funkci. Přijde mi logické odejít v okamžiku, kdy zároveň dochází i k výměnám jiných ministrů," uvedl Kněžínek.

Premiér Babiš poté potvrdil České televizi, že prezidentovi navrhne, aby místo něj jmenoval Marii Benešovou. Podle něj má předpoklady pokračovat ve stabilizaci justice, potírání korupce a omezování exekuční mafie. Miloš Zeman už potvrdil, že se změnou souhlasí, což není překvapivé. Benešová je totiž prezidentovou poradkyní. Ve čtvrtek před 15. hodinou ji přijal na Hradě.

Jmenuje ji 30. dubna, společně s novým ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem a novým ministrem dopravy Vladimírem Kremlíkem (všichni za ANO). V Babišově kabinetu totiž krom Kněžínka končí i ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková a ministr dopravy Dan Ťok (oba za ANO). Zatímco Ťok se rozhodl k rezignaci sám, Nováková odchází na Babišovo přání.

Kněžínek: Nikdy jsem netoužil po politické kariéře

Končící ministr poděkoval premiérovi Andreji Babišovi (ANO) za důvěru a uvedl, že za dobu svého působení neudělal nic, za co by se měl stydět. "Na ministerstvu spravedlnosti došlo v celé řadě směrů k pozitivním posunům a udělalo se velké množství práce. Ministerstvo spravedlnosti svému nástupci či nástupkyni předávám v dobré kondici a po proběhlé reorganizaci. Zároveň jsem plně připraven napomoci při řešení velkého množství úkolů, které za mého působení ve funkci ministra byly rozpracovány," doplnil Kněžínek.

Nyní se chce vrátit na místo, kde působil před příchodem do čela resortu - na pozici odborného náměstka pro řízení sekce Legislativní rady vlády na Úřadu vlády a do Legislativní rady vlády. "Vždy jsem ostatně byl profesionálním státním úředníkem a nikdy jsem netoužil po politické kariéře," dodal.

Předseda ČSSD Jan Hamáčka řekl, že ho rozhodnutí Kněžínka odejít z vlády překvapilo, neměl žádné signály. Šéf komunistů Vojtěch Filip uvedl pouze, že výměna ministrů je v pravomoci premiéra, KSČM ale vadili ve vládě jiní.

Opozice: Žalobci rozhodují o obžalobě Babiše, tak rychle mění ministra

Opoziční politici dávají Kněžínkův konec do souvislosti s kroky policie v Babišově kauze Čapího hnízda. Policie tento týden navrhla Babiše a další stíhané v kauze obžalovat. 

"Toto je mimořádně vážná kauza. Policie navrhuje obžalovat premiéra Babiše a ten narychlo vyměňuje ministra spravedlnosti. Nepřijatelné a neuvěřitelné," uvedl předseda ODS Petr Fiala.

Podle místopředsedy KDU-ČSL Jana Bartoška měl Kněžínek prokázat odvahu. "Považuji to za velmi nestandardní, když před pár dny vyšetřovatelé odevzdali spis Čapího hnízda státním zástupcům. Právě v tuto chvíli měl ministr spravedlnosti prokázat odvahu a hájit nezávislost českého soudnictví a vyšetřování," řekl. Odstoupení považuje za projev zbabělosti.

"Nestabilita této vlády kulminuje právě v době, kdy policie navrhla obžalovat premiéra Babiše, to není dobré. Pokud Kněžínka nahradí Benešová, slavit bude především Hrad. Bude zajímavé sledovat dění kolem nejvyššího státního zástupce (Pavla) Zemana, o jehož odvolání Hrad dlouhodobě usiluje," napsal nový šéf starostů Vít Rakušan.

Za "krajně nešťastné" označil případné jmenování Benešové - Zemanovy poradkyně - šéf TOP 09 Jiří Pospíšil. "Justiční systém v naší zemi se tak dostává do kompletního područí proruského prezidenta a jemu zavázaného stíhaného premiéra," napsal na Twitter.

Podle poslance pirátů Mikuláše Ferjenčíka byl Kněžínek kompetentním ministrem. "Jen obtížně se vytěsňuje možná souvislost s tím, který resort má na starosti státní zástupce," poznamenal na Twitteru.

Komunista Filip ale souvislost s případem Čapího hnízda na rozdíl od opozice nevidí. "Teprve teď se to dostává do pravomoci resortu spravedlnosti, předtím to bylo v resortu vnitra. Naopak takový krok spíše zvýší tlak na státní zastupitelství jako systém, a to příliš nepomůže ani té kauze, ani ministerstvu spravedlnosti," konstatoval.

Benešové kariéra

Marie Benešová začínala na kladenské okresní prokuratuře, kde za normalizace dvakrát odmítla vstoupit do KSČ. Po sametové revoluci se i díky tomu dostala na stáž na generální prokuratuře. Z pražského vrchního státního zastupitelství odešla v roce 1996 kvůli výhradám k tehdejšímu šéfovi Liboru Grygárkovi a začala se věnovat advokacii.

Do čela Nejvyššího státního zastupitelství ji o tři roky později přivedl ministr spravedlnosti a velký vzor Benešové Otakar Motejl. Ve funkci musela skončit v roce 2005 po sporech s novým ministrem Pavlem Němcem (US-DEU).

Poté se Benešová začala politicky angažovat a vstoupila do ČSSD, kde působila i jako místopředsedkyně strany. Půl roku vykonávala funkci ministryně spravedlnosti v úřednické vládě Jiřího Rusnoka, za sociální demokracii také usedla ve sněmovně.

 

Právě se děje

Další zprávy