reklama
 
 

Ministerstvu zemědělství radí bývalá moderátorka Čejková, za konzultace bere 181 tisíc měsíčně

Aktualizováno 5. 4. 2018 17:41
Ministři si najímají lidi, kteří se starají o jejich mediální výstupy. Podle MF Dnes to jsou často lidé napojení na ANO nebo Agrofert.

Praha - Ministři Babišovy vlády v demisi si najímají poradce, kteří se starají o jejich mediální výstupy. Podle zjištění serveru iDnes.cz to jsou ale často lidé napojení na hnutí ANO nebo Agrofert.

Ministr zemědělství Jiří Milek si na PR najal bývalou moderátorku televizních zpráv Mirku Čejkovou. Té za její služby ze státních peněz platí 181 tisíc měsíčně. Ministr vysvětlil, že mu Čejková byla doporučena jako odbornice na strategickou komunikaci, která má zkušenosti z byznysu i politiky.

Čejková podle serveru tvrdí, že peníze získá jen tehdy, odpracuje-li 160 hodin měsíčně, což podle ní po dvou týdnech na ministerstvu není vůbec jisté.

Milek dnes v tiskové zprávě uvedl, že ministerstvo zatím vyplatilo Čejkové za dva a půl měsíce 150 000 Kč. Na nyní vystavenou smlouvu zatím peníze vyfakturovány nebyly.

Podle registru smluv při minimálně odpracovaných 160 hodinách měsíčně činí odměna pro Čejkovou 150 000 korun bez DPH, 181 500 korun s DPH. Maximální výše podle údajů v registru může dosáhnout 450 000 korun bez DPH, tedy 544 500 korun s daní. Smlouva by měla platit zhruba na tři měsíce, do poloviny června. "Paní Mirka Čejková za leden, únor a půlku března pracovala na DPP (dohoda o provedení práce) a účtovala si dvakrát 75 000 korun. Nyní jsme jí nabídli externí smlouvu, tudíž žádná faktura vystavena nebyla," sdělil Milek.

Podle ministra jde ve skutečnosti o šetření peněz, protože propouštěl v rámci systemizace ministerstva jiné pracovníky. Za medializací spolupráce s Čejkovou ministr vidí účelovou kampaň kvůli své nespokojenosti s vedením podřízených organizací.

Dalším poradcem ministra Milka je Petr Jelínek. Ten za hodinu bere 300 korun, zároveň je ale výkonným ředitelem společnosti Uniles, která spadá do koncernu Agrofert, který má ve svěřenském fondu premiér v demisi Andrej Babiš. Firma Uniles se u resortu zemědělství uchází o zakázky na těžbu dřeva, v několika z nich firma uspěla.

Podle Milka si poradce Jelínka úřad najímá, protože zároveň působí jako předseda nejsilnější nevládní lesnické organizace, Asociace lesnických a dřevozpracujících firem, a resort tak může využívat jeho odborného názoru. "Střet zájmu v tom nevidím," dodal Milek pro server.

Mediálním poradce ministryně obrany Karly Šlechtové je bývalý šéf zkrachovalé televize Z1 Martin Mrnka. Ministryni pro místní rozvoj Kláře Dostálové radí bývalá mluvčí hnutí ANO Radka Nastoupilová, exmanažerka hnutí Erika Duchanová nebo někdejší zastupitel Plzeňského kraje za ANO Miloslav Zeman.

Ministryni práce a sociálních věcí Jaroslavě Němcové radí její příbuzná Jana Zdráhalová, která si za hodinu práce účtuje 400 korun. Post šéfky kabinetu ministryně zastává dcera Zdráhalové Pavla Zdráhalová.

"Angažmá Jany Zdráhalové a Pavly Zdráhalové spolu nijak nesouvisí. Obě spolupracovnice si paní ministryně vybrala na základě předchozí spolupráce na Úřadu vlády a na základě jejich odborné způsobilosti a zkušeností," řekla serveru mluvčí ministerstva práce Vladimír Řepka.

Ministrovi vnitra Lubomíru Metnarovi radí moravskoslezský komunista Josef Babka. Ten je ze společnosti Vítkovický holding stejně jako Metnar.

Premiér v demisi a šéf hnutí ANO Babiš najímání poradců svými ministry kritizoval. "Určitě je to nepřijatelné," uvedl Babiš pro server s tím, že on na Úřadu vlády žádné poradce spojené s hnutím ANO nemá.

Některé mediální výstupy Karly Šlechtové:

Podívejte se na speciální Sociál k trapasu v Brně. Neodbytnou ministryni musel odehnat závodník Rossi | Video: |  01:40

autor: Domácí | 5. 4. 2018 9:41

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama