Praha - Hned v prvních dnech ve funkcích roztočili ministři Rusnokovy vlády personální výměny, a to i v nejvyšších patrech svých úřadů. Za první dva dny od jmenování kabinetu jsou na většině ministerstev pozměněny týmy ministrových náměstků a v některých resortech sáhli noví vládci také hlouběji do řad úřednického aparátu.
Personální změny přitom vyjdou stát na statisíce, odvolaní náměstci totiž musí dostat buď adekvátní místo jako náhradu, nebo odstupné.
Netknutá zůstala - a podle všeho také zůstanou - pouze ministerstva obrany a životního prostředí, kde se pokračuje v prakticky nezměněném složení, v několika resortech se potom ministři k těmto krokům doposud neodhodlali.
Známého pravidla "odejít v nejlepším" potom využili zejména někteří první náměstci, i když se tím připravili o několikaměsíční plat.
Zatímco je doposud "ticho po pěšině" na ministerstvech dopravy, průmyslu a obchodu či ministerstvu pro místní rozvoj, v jiných resortech je již teď jasné, že se bude stěhovat mnoho lidí - citelně to pocítí zejména největší ministerstvo práce a sociálních věcí, kde již druhý den sáhl nový ministr ke změnám až na úrovni odborů.
Ojedinělá nabídka
Ministr financí Jan Fischer v pátek odvolal dva náměstky, Tomáše Zídka a Zdeňka Zajíčka. Místo Zídka jmenoval náměstkyní Evu Anderovou, která pro něj údajně pracovala jako poradkyně v prezidentské kampani.
Tuto spekulaci ale v neděli popřelo ministerstvo financí. Podle vyjádření úřadu byla Anderová jen členkou poradního sboru expertů. "Tuto nehonorovanou občanskou a soukromou práci vykonávala mimo svou pracovní dobu, ve svém volném čase," uvedl mluvčí resortu Ondřej Šrámek.
Úřad Františka Koníčka (ČSSD, pozastavil si však členství) se po odchodu ministryně Ludmily Müllerové (TOP 09) vypořádal zejména s jejími spolustraníky - a to navzdory tomu, že ještě o několik hodin dříve jí byla jako jedinému z odcházejících ministrů nabídnuta možnost pokračovat na postu náměstkyně.
"Ano, pozice náměstkyně mi byla nabídnuta, po důkladném zvážení jsem ji však odmítla," řekla Müllerová pro Aktuálně.cz.
Na postu prvního náměstka nakonec skončil její spolustraník Petr Krůček, kterého nahradí nestraník Petr Šimerka, Koníčkův předchůdce ve Fischerově úřednické vládě, kam ho navrhla sociální demokracie a dosavadní náměstek pro legislativu.
Koníček se však nebál sáhnout ještě hlouběji - z postu vrchního ředitele sekce fondů EU byl odvolán Vladimír Kváča a nového ředitele bude mít i Fond dalšího vzdělávání, který dosud vedl Jan Vitula (bývalý 1. náměstek a člen TOP 09), personální změny zasáhnou dokonce také dva odbory.
V personálních změnách je velmi aktivní také ministr kultury Jiří Balvín, který zvládl jen několik hodin po nástupu do funkce odvolat tři své přímé podřízené z vedení úřadu.
Následovali svého ministra
Za některými odchody však stáli noví ministři spíše "pasivně" - své odstupující nadřízené následovalo hned několik prvních náměstků - vnitro tak opustil dlouholetý spolupracovník Jana Kubiceho Jaroslav Hruška (nahradí ho Lubomír Metnar), zdravotnictví Marek Ženíšek (TOP 09) a s ministerstvem školství se rozloučil zase Jiří Nantl.
"Neumím si představit, že bych coby místopředseda TOP 09 pokračoval na ministerstvu jako první náměstek," vysvětlil svůj odchod pro server Aktuálně.cz Ženíšek.
Postava nového ministra, respektive ministryně, se zase dostala do nesouladu s přesvědčením v případě jmenování Marie Benešové - ministerstvo spravedlnosti se totiž před jejím nástupem rozhodli opustit náměstek Radomír Daňhel a vrchní ředitelka sekce kabinetu ministra Petra Havlínová.
Zůstat? Nejde to
"V souladu se svým přesvědčením, že úřednická vláda má být až krajním řešením, nemohu být její součástí, a to i s ohledem na fakt, že kabinet sestavovaný premiérem Rusnokem nemá podporu ani poslaneckého klubu ODS, ani vedení strany, které jsem členem," uvedl k situaci náměstek pro ekonomiku Radomír Daňhel, podobně se přitom vyjádřila i Havlínová.
V případě jiných úředníků zase jejich působení na úřadu nebylo v souladu s přesvědčením ministra, jak zažili například dva někdejší úředníci ministra zahraničí Karla Schwarzenberga - vrchní ředitelka a blízká spolupracovnice Kateřina Weissová (ta byla v minulosti zmiňována jako možná kandidátka na velvyslankyni v Londýně) a generální sekretář ministerstva Jaromír Plíšek, jenž se měl stát českým velvyslancem na Slovensku.
Mezi svými
Aby přechod do staronového úřadu neznamenal pro nového ministra zemědělství Miroslava Tomana zbytečný tlak, rozhodl se s sebou na úřad přivézt některé ze svých blízkých spolupracovníků z Potravinářské komory, které léta šéfoval.
Zdenka Ehlová, která byla jmenována do funkce vedoucí Samostatného oddělení kanceláře ministra, působila doposud jako vedoucí oddělení administrativní a projektové činnosti komory a mluvčí potravinářů Dana Večeřová se stane hlasem a tváří ministerstva.
"S oběma dámami jsem úzce spolupracoval při svém působení ve funkci prezidenta Potravinářské komory a nemám důvod se fungujících pracovních vztahů s nimi vzdávat. Tyto okamžité změny nemohou nikoho překvapit - členové kabinetu jsou nejbližší spolupracovníci ministra, a proto je logické, že s novým ministrem přicházejí na klíčové pozice noví lidé," říká ke změnám ministr Toman.
Návrat Veselského, utajovače odměn úředníků
Své nové náměstky zná z dřívějšího působení také nový ministr vnitra Martin Pecina - Lubomíra Metnara (vnitřní bezpečnost) například ocenil za vyšetření případu žhářského útoku ve Vítkově a Ondřej Veselský (veřejná správa) pracuje na ministerstvu vnitra od roku 2007.
Loni ho však Kubice z postu náměstka odvolal, zřejmě v souvislosti s kvalitou navrhovaných norem - zde šlo především o zákon o svobodném přístupu k informacím (podnikl kroky, které měly omezit přístup k odměnám státních úředníků) nebo zákon o úřednících.
"Pakliže se podíváte, jaké zákony od pana Veselského v poslední době vzešly a s jakým úspěchem se sešly, tak není těžké z toho vyvodit důvod odvolání," řekl k tomu tehdy pro lidovky.cz mluvčí ministerstva Pavel Novák. Šéfkou Pecinova kabinetu se stane Jana Malíková, někdejší mluvčí tohoto úřadu.
Drahé střídání?
Žádné změny nejsou pochopitelně zadarmo a znamenají několikaměsíční zdvojení nákladů na zaměstnance - ty odvolané a nově místo nich nastupující.
"Odvoláním vedoucího zaměstnance pracovní poměr nekončí. Zaměstnavatel je povinen mu nabídnout jinou práci odpovídající jeho kvalifikaci a zdravotnímu stavu. Jestliže pro něj takovou práci nemá, nebo ji zaměstnanec odmítne, jde o překážku v práci na straně zaměstnavatele. V tomto případě je dán výpovědní důvod," vysvětluje tento proces mluvčí ministerstva vnitra Břetislav Oliva.
"Odstupné by v tomto případě náleželo jen v případě, kdy by zároveň došlo ke zrušení tohoto místa v důsledku organizačních změn," dodává. Například na ministerstvu kultury tak byly podle mluvčí Lenky Brandtové již všem odvolaným zaměstnancům nabídnuty jiné pozice v rámci úřadu.
"Do 15. 7. by měli oznámit, zda tyto pozice přijmou. Pokud ne, tak budou na tzv. překážce do 30. 9. zaměstnanci ministerstva," říká Brandtová.
Odvolaní úředníci si takto mohou přijít na nemalé částky, jak ukázal například případ zřejmě nejslavnějšího českého úředníka, někdejšího náměstka na ministerstvu kultury v éře Jiřího Bessera.
Jeho průměrný měsíční příjem za období mezi červencem a prosincem 2010 činil 344 372 korun. Náměstek v tom však byl poměrně nevinně, do horentní výše zvedlo jeho plat vyplacení překážky na straně zaměstnavatele poté, co z místa po Besserově nástupu odešel a úřad se s ním musel podle zákona vypořádat.