Měl by to dělat někdo mladší, odmítl Drahoš post ministra školství. Doporučil Plagu

Michaela Endrštová Magdalena Synková Michaela Endrštová, Magdalena Synková
21. 6. 2022 18:30
Ministr školství Petr Gazdík (STAN) ke konci června rezignuje v souvislosti s kauzou v pražském dopravním podniku. Šéf hnutí STAN Vít Rakušan v České televizi řekl, že by ho na vládním postu mohl vystřídat senátor Jiří Drahoš. Ten však Aktuálně.cz řekl, že tuto nabídku odmítl. "Poděkoval jsem a zdvořile jsem tu nabídku nepřijal," uvedl Drahoš. Nechce prý naskakovat do rozjetého vlaku.
Jiří Drahoš
Jiří Drahoš | Foto: Jakub Plíhal

"Byl jsem osloven v pondělí večer, mluvil se mnou ještě stále současný ministr Petr Gazdík z pověření předsednictva STAN a probrali jsme situaci. Já jsem nakonec oznámil, že si té nabídky vážím, ale že ji nepřijmu," říká Aktuálně.cz senátor Drahoš.

Vzhledem k tomu, že je předsedou senátního výboru pro vzdělávání, vysokoškolským pedagogem a bývalým dlouholetým předsedou Akademie věd, ho nabídka nepřekvapila. Důvodů, proč ji odmítl, má ale hned několik.

"Jsem přesvědčený o tom, že nový ministr by měl mít velmi silnou stranickou podporu, a já jsem nezávislý senátor. Nastoupit teď do této situace jako nezávislý ministr by bylo z mého pohledu problematické," vysvětluje. 

S tím podle něj souvisí i to, že nový ministr bude muset řešit mnoho důležitých aktuálních problémů. "Nástup ukrajinských dětí do škol nebo zavádění Strategie 2030 a k tomu se přidává, že bude Česko předsedat Evropské unii, kde jsou také komponenty důležité pro ministerstvo školství. To je nejednoduchý úkol," podotýká Drahoš. Jako třetí důvod udává, že v současné době řídí v Senátu podle něj fungující výbor. 

"Kdybych tuto nabídku dostal před deseti lety, tak neříkám, že bych ji přijal, ale určitě bych o ní přemýšlel z jiného pohledu. Myslím si, že lidé v exekutivě mají být mladší. Necítím zatím žádný fyzický ani mentální problém, ale naskočit do tohoto rozjetého vlaku není tak úplně jednoduché," říká Drahoš. 

Plaga návrat na ministerský post nevyloučil

Gazdíkovi podle svých slov navrhl, aby se do čela ministerstva školství dočasně vrátil bývalý ministr Robert Plaga (za ANO). Ten je nyní politickým náměstkem Gazdíka a od září má vést Národní akreditační úřad pro vysoké školství.

"Přišlo by mi logické, kdyby byl po vymezenou dobu českého předsednictví v Evropské unii ochoten ministerstvo řídit, protože tam jsou záležitosti, které zná zblízka, a navíc je Gazdíkovým náměstkem. Mezitím by STAN mohl probrat možného kandidáta na ministra a vpravit ho do situace," dodává Drahoš.  

Zda by Plagu už někdo ze STAN oslovil, není jasné, na dotazy nereaguje. Plaga však pro ČTK nevyloučil, že by nabídku přijal, pokud by ji dostal. "Jsem připraven ministerstvu jakkoli pomáhat, ale toto je bytostně politické rozhodnutí," řekl. Ministr vnitra a šéf STAN v pondělí zdůraznil, že chce najít kandidáta reprezentujícího STAN. Připustil ale také, že zvažuje i Plagu, bývalého dlouholetého člena hnutí ANO.

V souvislosti s obsazením ministerského postu zaznívá také jméno senátora za STAN a vysokoškolského pedagoga Miroslava Plevného. "Pan senátor zatím s konkrétní nabídkou osloven nebyl, je tedy předčasné se k věci dále vyjadřovat," vzkázal jeho asistent Milan Brych.

Gazdík schůzku s Drahošem ani další zvažované kandidáty nepotvrdil. "V současné chvíli nebudu komentovat žádné jméno případného kandidáta na ministra školství. Nebudu komentovat ani jména oslovených kandidátů na tuto pozici. Jméno nového ministra školství nejprve oznámíme našim koaličním partnerům a poté oficiálně zveřejníme," napsal v SMS zprávě.

Gazdík odchází kvůli stykům s lobbistou

Gazdík skončí jako ministr školství i jako místopředseda STAN kvůli kontaktům s podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem, který patří mezi obviněné v rozsáhlé korupční kauze pražského dopravního podniku. Gazdík v případu nepatří mezi podezřelé, podle policie se ale sešel s Redlem v zabezpečené kanceláři, trávili spolu víkend v Alpách a komunikovali přes zašifrovaný telefon.

Gazdík kontakty nepopřel, vyloučil ale, že by Redl nějak zasahoval do jeho politických kroků či rozhodování STAN. "Mé styky s některými lidmi však vrhají stín i na hnutí STAN. Nechci rozkolísat vládu ani koalici na prahu předsednictví EU," vysvětlil svou rezignaci.

Policie v souvislosti s kauzou obvinila deset lidí. Tvrdí, že organizovaná zločinecká skupina obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Do skupiny patřil i náměstek pražského primátora a člen dozorčí rady podniku Petr Hlubuček (STAN), který již na své funkce rezignoval a soud ho v pátek poslal do vazby.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, uvedla IEA

Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, aby se podařilo dosáhnout uhlíkové neutrality. Uvedla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v dnešní zprávě. Růst produkce jaderné energie by měl rovněž pomoci nynějším snahám vlád posílit energetickou bezpečnost snížením závislosti na dovozu fosilních paliv.

"Odchod energetického sektoru od fosilních paliv může být díky jaderné energii rychlejší a bezpečnější," uvedla IEA. "V dnešní globální energetické krizi se snižování závislosti na dovozu fosilních paliv stává prioritou při zajišťování energetické bezpečnosti. Neméně důležitá je klimatická krize," dodala. K dosažení uhlíkové neutrality je podle IEA zapotřebí do roku 2050 zvýšit kapacity pro výrobu jaderné energie na 812 ze současných 413 gigawattů.

Agentura rovněž upozornila, že téměř dvě třetiny jaderných elektráren jsou nyní starší než 30 let a že produkce jaderné energie ve vyspělých ekonomikách by do roku 2030 mohla klesnout o třetinu. Podle šéfa IEA Fatiha Birola nyní nicméně nastaly podmínky k většímu využívání jaderné energie.

"Vzhledem k dnešní globální energetické krizi, prudce rostoucím cenám fosilních paliv, problémům v oblasti energetické bezpečnosti a ambiciózním klimatickým závazkům věřím, že jaderná energie má unikátní příležitost pro návrat," uvedl Birol. "Nová éra pro jadernou energii ale není v žádném případě zaručena. Bude záviset na tom, zda vlády uskuteční kroky k zajištění bezpečnosti a udržitelnosti provozu jaderných elektráren v příštích letech," dodal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nárůsty nakažených covidem se drží nad tisícovkou, ve středu přibylo 1156 nákaz

Nárůsty nakažených covidem se drží nad tisícovkou, ve středu přibylo 1156 nákaz, asi o 500 víc než před týdnem. Počet hospitalizovaných stoupl na 179.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Myšákův Hamilton prohrál ve finále Memorial Cupu s týmem Saint John

Hokejisté celku Hamilton Bulldogs s českým útočníkem Janem Myšákem podlehli ve finále Memorial Cupu pořádajícímu Saint John 3:6. Sea Dogs triumfovali podruhé v boji o šampiona juniorských soutěží Canadian Hockey League (CHL) a navázali na vítězství z roku 2011. Memorial Cup se hrál po dvouleté pauze kvůli pandemii koronaviru poprvé od roku 2019, kdy jej ovládl tým Rouyn-Noranda Huskies s útočníkem Jakubem Laukem.

Dvacetiletý litvínovský odchovanec Myšák, jehož draftoval v roce 2020 ve druhém kole na 48. pozici Montreal, poslal v pondělí Bulldogs do finále vítězným gólem v čase 70:08 proti Shawiniganu (4:3 v prodloužení). Ve finále Myšák v dresu šampiona OHL také skóroval a devět sekund před koncem druhé třetiny snížil na 2:4.

Hráči celku Saint John, kteří v play off QMJHL vypadli už v 1. kole po porážce s Rimouski 2:3 na zápasy, Memorial Cup ovládli s jediným zaváháním. Ze základní skupiny postoupili z prvního místa přímo do finále po výhře nad Hamiltonem 5:3, porážce s Edmonton Oil Kings 3:4 v prodloužení a výhře nad Shawiniganem 5:3.

Stafford Smythe Memorial Trophy pro nejužitečnějšího hráče získal kanadský útočník William Dufour z vítězného týmu, který byl i nejproduktivnějším hráčem a nejlepším střelcem s osmi body a sedmi brankami ze čtyř utkání.

Sea Dogs byli jediným celkem bez českého zastoupení. S Oil Kings vyhrál WHL obránce Šimon Kubíček a s Cataractes ovládl QMJHL bek Martin Haš. Desítka českých vítězů Memorial Cupu se tak nerozšířila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy