Plaga patří k těm lepším ministrům, neodvolávejte ho, žádají učitelé i vysoké školy

Michaela Endrštová Šárka Mrázová Michaela Endrštová, Šárka Mrázová
17. 1. 2019 20:14
Pod ministrem školství Robertem Plagou se po třinácti měsících ve funkci kývá židle. Spekuluje se, že by ho premiér Andrej Babiš mohl nahradit bývalým brněnským primátorem Petrem Vokřálem. Na podporu Plagy se však nečekaně začali ozývat pedagogové, učitelské spolky i vysoké školy. Podle nich patří Plaga mezi ty lepší ministry školství, kterých se od roku 1993 vystřídalo už sedmnáct.
Robert Plaga
Robert Plaga | Foto: DVTV

První ministr, který skutečně naslouchá. Tak popisují někteří učitelé současného šéfa resortu školství Roberta Plagu (ANO). Ten však může brzy o místo v kabinetu Andreje Babiše (ANO) přijít. Premiér ho totiž podle Lidových novin chce nahradit Petrem Vokřálem (ANO), který nedokázal v podzimních volbách obhájit post brněnského primátora.

Na obranu Plagy nyní vystoupili někteří pedagogové, učitelské spolky nebo vysoké školy. "Plaga je ve srovnání se svými předchůdci dobrým naslouchajícím ministrem, na zásadní věci má konzistentní názory a žádnou velkou chybu v řízení svého resortu neudělal. Pokud bude odvolán, bude to další důkaz populismu pana premiéra, ústupek komunistům a další rána českému školství," domnívá se například ředitel Základní školy Lázně Bělohrad Jaroslav Jirásko.

Podle učitelky Gymnázia Thomase Manna Jindry Glogrové je Plaga jedním z mála ministrů, jehož jméno stálo za to si zapamatovat. "Jestli bude odejit, bude to škoda," podotkla Glogrová.

"Dosavadní působení ministra Roberta Plagy osobně nevnímám negativně, patří mezi ty lepší ministry," připustil také předseda školských odborů František Dobšík.

Učitelé Plagovi fandí i na sociálních sítích

Je to vůbec poprvé, co se učitelé postavili na stranu ministra a volají po jeho setrvání ve funkci. Když končila třeba ministryně Kateřina Valachová (ČSSD) nebo její nástupce Stanislav Štech (ČSSD), reakce z řad učitelů byly rozhodně chladnější. Valachová prosazovala změny, které nebyly u učitelů příliš populární, jako byla povinná mateřská škola nebo novela o inkluzivním vzdělávání. Štech zase nebyl moc výrazný.

Plaga se však u kantorů těší větší přízni, jak dokazují třeba příspěvky na sociálních sítích, jež se šíří pod hashtagem #fandimplagovi. Učitelé v nich ministra chválí třeba proto, že nejedná ukvapeně a při řešení problémů ve školství se opírá o odborné analýzy.

Za Plagu se postavila také Rada vysokých škol. "Velmi oceňujeme dosavadní spolupráci s ministrem školství Robertem Plagou a vážíme si jeho dlouhodobého úsilí v oblasti zvyšování kvality celého vzdělávacího systému včetně vysokého školství," uvedl předseda rady Milan Pospíšil.

Podporu vyjádřily ministrovi také spolky jako Pedagogická komora nebo Učitelská platforma.

Kartous: Plaga není typický politik ANO, Babiš ho jmenoval z nouze

Pozitivní obraz uvnitř resortu Plagovi připisuje i Bohumil Kartous ze vzdělávací společnosti EDUin, podle něhož stojí po dlouhé době v čele ministerstva člověk, který systém výborně zná, dokáže vyjednávat napříč politickým spektrem a do detailu chápe široké spektrum souvislostí. "Daří se mu bez nějaké velké námahy konsolidovat úřad tak, aby za ministrem stál, což předtím tak úplně nebylo. Když to řeknu lidsky, tak ho tam lidi mají rádi."

Kartous zároveň upozorňuje, že premiér Plagu pověřil vedením ministerstva na doporučení rektorů vysokých škol. "Udělal to tak trošku z nouze, což nesnižuje kvalitu Roberta Plagy. Je to spíš Babišova nedůvěra v to, že Plaga je dobrý ministr," myslí si Kartous, podle kterého není Plaga typickým politikem hnutí ANO - není především loajální, ale odborník.

Oslovení odborníci vnímají úvahy o Plagově odvolání za politicky, nikoli odborně motivované. Spekulace o výměně ministra se přitom objevily už na přelomu roku v České televizi. Připomínky k jeho práci měli komunisté, kterým stále vadí povinné zavádění inkluze na všech školách.

Plaga se postavil Babišovi i hejtmanům

Když Plaga v prosinci 2017 začínal jako ministr školství, sliboval, že se ze všeho nejdřív začne zabývat financováním inkluze. Babiš totiž kritizoval, že na ni má jít pět miliard ze státního rozpočtu. Plaga přišel na podzim s novelou vyhlášky, která by měla omezit počet asistentů pedagoga na jednoho ve třídě, čímž by se zároveň měly ušetřit peníze vynakládané na inkluzi.

Robert Plaga (ANO)

  • Vystudoval Gymnázium Jana Blahoslava v Ivančicích. Pokračoval na Mendelovu univerzitu v Brně, kde získal diplom na Provozně ekonomické fakultě.
  • Pracoval například jako ředitel Centra pro transfer technologií Mendelovy univerzity.
  • V roce 2011 krátce pracoval na ministerstvu školství jako ředitel sekce řízení operačních programů EU. Brzy však skončil, jako důvod uvedl rozdílné představy o odborném vedení agendy s tehdejším ministrem školství Josefem Dobešem.
  • V letech 2014 - 2018 působil jako zastupitel Brna za Hnutí ANO 2011.
  • Od února 2015 působil necelé dva roky jako politický náměstek ministra školství. Měl na starosti sekci vysokého školství, vědy a výzkumu.
  • V prosinci 2017 se stal ministrem školství.

Později se střetl s Babišem kvůli obědům pro školáky. Premiér nejprve navrhl, aby děti v posledním ročníku mateřské školy a na prvním stupni základní školy nemusely za obědy platit a pověřil Plagu, aby vypracoval konkrétní návrh. Ministr však nápad premiéra značně osekal - podle něj by na obědy zdarma měly mít nárok pouze děti, na které rodiče od státu pobírají příspěvek. Babiš návrh zkritizoval s výtkou, že náklady jsou příliš vysoké, a vrátil ho Plagovi k přepracování.

Neshoda mezi ministrem i premiérem panuje i v názorech na financování církevního školství nebo navýšení platů učitelů, o nichž se měl Babiš vyjádřit, že je ministr nedokázal dostatečně mediálně prodat.

Plaga se pak dostal do sporu s hejtmany kvůli oblasti regionálního školství, což mohlo podle některých přispět k tomu, že se teď pod ním kývá židle. "Plaga neudělal nic špatného, z posledních několika ministrů školství určitě patří k těm lepším. Je za tím cítit tlak Asociace krajů, proti jejímž nesmyslným návrhům se postavil," domnívá se například učitel SPŠ Sdělovací techniky Panská a Gymnázia Na Zatlance Vojtěch Hála

Plaga pro Aktuálně.cz v reakci na spekulace o svém konci zhodnotil, že během jeho působení se řada věcí na ministerstvu podařila a spousta dalších je rozpracovaná. "Reálně masivně přidáváme prostředky nejen do regionálního, ale i vysokého školství, důsledně postihujeme podvodné poskytování vysokoškolského vzdělání. Masivně přidávání finance také do sportu," uvedl ministr.

Premiér Babiš na otázky ohledně Plagova možného odvolání nereaguje.

Robert Plaga vede školství třináct měsíců, průměrná "životnost" ministrů resortu je přitom o tři měsíce delší.

Brífink ministra školství Roberta Plagy po jednání se zástupci pedagogických fakult. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 17 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy