Kraje chtějí ztížit přijímačky na střední školy. Kdo je neudělá, měl by jít na učňák

Michaela Endrštová Michaela Endrštová
9. 11. 2018 15:07
Asociace krajů navrhuje zavedení bodové hranice pro přijetí na střední školy, takzvané cut-off score. Slibuje si od toho snížení počtu neúspěšných maturantů, neboť by se na školu dostali jen ti nadanější. Zbytek by šel na učňovské obory. V pátek asociace o návrhu, který už zaslala poslancům, jednala s ministrem školství Robertem Plagou (ANO). Podle něj by ale zavedení bodové stupnice nic neřešilo.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

"Z pohledu hejtmanů je kvalita středního školství velmi kritická až tristní, letos neudělalo maturitu 37,2 procenta studentů, což je alarmující číslo. Proto jsme požádali ministra školství Roberta Plagu, abychom našli řešení napříč kraji a zlepšili kvalitu škol," vysvětlila v pátek po společném jednání s ministrem předsedkyně Asociace krajů Jana Mračková Vildumetzová (ANO). 

Asociace chce, aby se návrh vztahoval také na střední soukromé školy, na jejichž správu nemají kraje žádné kompetence. Plaga předem avizoval, že stávající návrh krajů nepodpoří. To však po jednání s kraji nepotvrdil, řekl, že chce o řešení dále jednat.

"Debata byla vzrušená. Shodli jsme se na tom, že se snižuje úroveň vzdělání na středních školách. Budeme se bavit dál o tom, jakým způsobem to je potřeba řešit. Nyní musíme projít data, která máme za poslední dva roky jednotných přijímacích zkoušek, a podívat se, jestli nepodkročitelná hranice něco řeší. Já si myslím, že ne," uvedl Plaga.

"V tuto chvíli nelze odvozovat závislost mezi úspěchem u maturity a nějakou hodnotou získanou v jednom testu v rámci přijímacího řízení," dodal s tím, že s Asociací krajů tedy bude dále jednat. On sám ale vidí problém zcela jinde: v nadbytku maturitních oborů. 

Vildumetzová podotkla, že se do maturitních oborů dostávají i uchazeči, kteří měli na základní škole průměrné až podprůměrné výsledky. "A když se s kolegy hejtmany jednomyslně shodneme alespoň na prvním základním kroku k řešení situace, ministerstvo školství bez diskuse stojí proti," dodala. 

 

Právě se děje

před 14 minutami

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy