Kraje chtějí ztížit přijímačky na střední školy. Kdo je neudělá, měl by jít na učňák

Michaela Endrštová Michaela Endrštová
9. 11. 2018 15:07
Asociace krajů navrhuje zavedení bodové hranice pro přijetí na střední školy, takzvané cut-off score. Slibuje si od toho snížení počtu neúspěšných maturantů, neboť by se na školu dostali jen ti nadanější. Zbytek by šel na učňovské obory. V pátek asociace o návrhu, který už zaslala poslancům, jednala s ministrem školství Robertem Plagou (ANO). Podle něj by ale zavedení bodové stupnice nic neřešilo.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

"Z pohledu hejtmanů je kvalita středního školství velmi kritická až tristní, letos neudělalo maturitu 37,2 procenta studentů, což je alarmující číslo. Proto jsme požádali ministra školství Roberta Plagu, abychom našli řešení napříč kraji a zlepšili kvalitu škol," vysvětlila v pátek po společném jednání s ministrem předsedkyně Asociace krajů Jana Mračková Vildumetzová (ANO). 

Asociace chce, aby se návrh vztahoval také na střední soukromé školy, na jejichž správu nemají kraje žádné kompetence. Plaga předem avizoval, že stávající návrh krajů nepodpoří. To však po jednání s kraji nepotvrdil, řekl, že chce o řešení dále jednat.

"Debata byla vzrušená. Shodli jsme se na tom, že se snižuje úroveň vzdělání na středních školách. Budeme se bavit dál o tom, jakým způsobem to je potřeba řešit. Nyní musíme projít data, která máme za poslední dva roky jednotných přijímacích zkoušek, a podívat se, jestli nepodkročitelná hranice něco řeší. Já si myslím, že ne," uvedl Plaga.

"V tuto chvíli nelze odvozovat závislost mezi úspěchem u maturity a nějakou hodnotou získanou v jednom testu v rámci přijímacího řízení," dodal s tím, že s Asociací krajů tedy bude dále jednat. On sám ale vidí problém zcela jinde: v nadbytku maturitních oborů. 

Vildumetzová podotkla, že se do maturitních oborů dostávají i uchazeči, kteří měli na základní škole průměrné až podprůměrné výsledky. "A když se s kolegy hejtmany jednomyslně shodneme alespoň na prvním základním kroku k řešení situace, ministerstvo školství bez diskuse stojí proti," dodala. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy