Kraje chtějí ztížit přijímačky na střední školy. Kdo je neudělá, měl by jít na učňák

Michaela Endrštová Michaela Endrštová
9. 11. 2018 15:07
Asociace krajů navrhuje zavedení bodové hranice pro přijetí na střední školy, takzvané cut-off score. Slibuje si od toho snížení počtu neúspěšných maturantů, neboť by se na školu dostali jen ti nadanější. Zbytek by šel na učňovské obory. V pátek asociace o návrhu, který už zaslala poslancům, jednala s ministrem školství Robertem Plagou (ANO). Podle něj by ale zavedení bodové stupnice nic neřešilo.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

"Z pohledu hejtmanů je kvalita středního školství velmi kritická až tristní, letos neudělalo maturitu 37,2 procenta studentů, což je alarmující číslo. Proto jsme požádali ministra školství Roberta Plagu, abychom našli řešení napříč kraji a zlepšili kvalitu škol," vysvětlila v pátek po společném jednání s ministrem předsedkyně Asociace krajů Jana Mračková Vildumetzová (ANO). 

Asociace chce, aby se návrh vztahoval také na střední soukromé školy, na jejichž správu nemají kraje žádné kompetence. Plaga předem avizoval, že stávající návrh krajů nepodpoří. To však po jednání s kraji nepotvrdil, řekl, že chce o řešení dále jednat.

"Debata byla vzrušená. Shodli jsme se na tom, že se snižuje úroveň vzdělání na středních školách. Budeme se bavit dál o tom, jakým způsobem to je potřeba řešit. Nyní musíme projít data, která máme za poslední dva roky jednotných přijímacích zkoušek, a podívat se, jestli nepodkročitelná hranice něco řeší. Já si myslím, že ne," uvedl Plaga.

"V tuto chvíli nelze odvozovat závislost mezi úspěchem u maturity a nějakou hodnotou získanou v jednom testu v rámci přijímacího řízení," dodal s tím, že s Asociací krajů tedy bude dále jednat. On sám ale vidí problém zcela jinde: v nadbytku maturitních oborů. 

Vildumetzová podotkla, že se do maturitních oborů dostávají i uchazeči, kteří měli na základní škole průměrné až podprůměrné výsledky. "A když se s kolegy hejtmany jednomyslně shodneme alespoň na prvním základním kroku k řešení situace, ministerstvo školství bez diskuse stojí proti," dodala. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Odchovanec Villarrealu Pedrito bude hrát za Zlín

Fotbalisty Zlína posílil španělský záložník Pedro Martínez. Třiadvacetiletý odchovanec Villarrealu přezdívaný Pedrito podle klubového webu podepsal s dvanáctým mužstvem tabulky smlouvu na dva a půl roku.

"Je to mladý, kreativní hráč, který prošel mládežnickou akademií Villarrealu. Slibujeme si od něho, že naší hře přinese myšlenku a tvořivost v útočné fázi," řekl generální manažer Zlína Zdeněk Grygera.

Martínez si za A-tým Villarrealu zahrál pouze jednou v roce 2017 v Evropské lize. Po angažmá v třetiligovém celku UD Logroňés odešel loni v létě na Slovensko. Podzimní část aktuální sezony odehrál za Michalovce.

Po obránci Dominiku Simerském a útočníkovi Davisu Ikaunieksovi je Martínez třetí zimní posilou "Ševců".

Zdroj: ČTK
Další zprávy