Ministr prošetřuje majetek milionářů z nemocnice IKEM

Sabina Slonková, Petr Holub
22. 3. 2011 6:00
Ředitel IKEM a jeho zástupce nakoupili nemovitosti za miliony, zajímá se o ně i policie
Jedna z mnoha investic manažerů IKEM. Tentokrát byt v domě u Staroměstského náměstí
Jedna z mnoha investic manažerů IKEM. Tentokrát byt v domě u Staroměstského náměstí | Foto: Jan Langer

Praha - Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) se vložil do případu podezřelých majetkových investic dvou vrcholových manažerů pražského Institutu klinické a experimentální medicíny.

Oba manažeři podle zjištění Aktuálně.cz nashromáždili v uplynulých letech majetek, který neodpovídá příjmům státních zaměstnanců, a odmítali zveřejnit, z jakých peněz nemovitosti nakoupili.

Ministr ředitele IKEM Jana Malého a jeho zástupce Ivana Netuku vyzval, aby původ svého mnohamilionového majetku odkryli.

Milionové investice obou manažerů odhalil deník Aktuálně.cz při pátrání po majetkových poměrech ředitelů a vedoucích pracovníků nemocnic financovaných státem.

Pražský IKEM patří mezi nemocnice, u nichž redakce popsala nejvíce případů předražených či neprůhledných zakázek a nákupů. O postupy managementu při veřejných zakázkách se navíc začala zajímat protikorupční policie.

Co vlastní šéfové IKEM

Jan Malý, IKEM

 • Jan Malý, ředitel
 • Dům na pražské Hanspaulce, díky rodinnému vypořádání za ni zaplatil "jen" 4,2 milonu
 • Byt v novostavbě v Praze-Stodůlkách, stál dva miliony
 • Čtvrtinový podíl v činžovním domě v pražských Vokovicích
 • Rekreační domek a více než hektarový pozemek ve Štěchovicích
 • Dva byty ve Špindlerově mlýně, celkem za čtyři miliony
 • Byt v rezidenčním domě v Mariánských lázních
 • Pozemky u Tuchlovic
 • (obrázky ve fotogalerii v tomto článku) 

 • Ivan Netuka, zástupce
 • Dvousetmetrový byt v rezidenčním domě v pražských Hlubočepích za 11 milionů, na šest milionů má hypotéku
 • Stotřicetimetrový byt v historickém cenru Prahy v Haštalské ulici, koupil od obce za tři miliony
 • Stometrový byt v nedaleké Kozí ulici, v kupní smlouvě s firmou Baleno není cena uvedena
 • Garsonku v novostavbě v pražských Jinonicích za 1,2 milionu
 • (obrázky ve fotogalerii v tomto článku) 

Manažeři: Je to naše věc

Ředitel IKEM Malý i jeho zástupce Netuka ministrovi nejprve sdělili, že jejich soukromé obchody nijak nesouvisejí s pozicemi v IKEM. Heger se s tím ale podle zjištění Aktuálně.cz nespokojil a požádal o podrobné vysvětlení.

"Přestože ministerstvo zdravotnictví už má základní informace od managementu IKEM k medializovaným majetkovým poměrům, z nichž vyplývá, že rozsah a objem majetku nesouvisí s managerskými pozicemi v IKEM, na základě medializace v současné době žádá o jejich upřesnění," potvrdil mluvčí resortu Vlastimil Sršeň.

O majetky obou hlavních manažerů elitní nemocnice se zajímá i protikorupční policie, k níž doputovalo trestní oznámení občanského sdružení. Pravděpodobnost, že policie něco objeví, je ale zatím malá.

Zpětně jde totiž původ majetku prokazovat jen těžko. Manažery navíc žádný zákon nenutí, aby majetky dokladovali, pokud nejsou obvinění z konkrétního deliktu, z něhož by mohli mít finanční prospěch.

O něco úspěšnější by mohl být finanční úřad. Ten ale ze zákona informace o prověřovaných subjektech nezveřejňuje, není tedy jasné, zda se o Malého a Netuku bude zajímat.

Byty ve Špindlu a v centru Prahy

Osmašedesátiletý ředitel IKEM a celoživotní lékař Jan Malý investoval do nejrůznějších bytů na prestižních adresách přes deset milionů korun. Podle záznamů z katastru nemovitostí vždy platil bez půjček či hypoték. Nakupoval byty například ve Špindlerově mlýně či Mariánských lázních.

Zástupce ředitele, sedmatřicetiletý kardiochirurg Ivan Netuka je na tom podobně.

Z fakulty vyšel v roce 1997 a v následujících letech zaplatil za několik nemovitostí více než deset milionů korun. Kromě toho ještě splácí šestimilionovou hypotéku. Mimo jiné vlastní dva byty v historickém centru Prahy nedaleko Staroměstského náměstí.

Oba manažeři IKEM přitom odmítají o svém majetku veřejně mluvit. Není tedy zřejmé, z čeho domy, byty a apartmány pořídili.

Na majetkový dotazník, který redakce Aktuálně.cz rozeslala všem ředitelům státních nemocnic, neodpověděli. Nereagovali ani na urgence. Mobilní telefony nezvedali a zaslané sms s otázkami rovněž ponechali bez odpovědí.

Ivan Netuka pouze na otázku o původu majetku reagoval v sms zprávě větou: "Všechny vámi zmiňované nemovitosti jsem nabyl dávno před svým nástupem do funkce zástupce ředitele IKEM."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bleskové povodně v Afghánistánu mají 150 obětí, tvrdí Tálibán

Bleskové povodně, které ve středu večer místního času postihly afghánskou provincii Núristán, si vyžádaly 150 obětí. Podle agentury AP to ve čtvrtek oznámilo radikální islamistické hnutí Tálibán, které má tuto oblast na severovýchodě země pod kontrolou.

Tiskové agentury dříve s odvoláním na afghánskou vládu uváděly nejméně 40 obětí. Agentura AP ale citovala i mluvčího guvernéra provincie, podle něhož je obětí nejméně 60. I on ale uvedl, že mrtvých bude zřejmě mnohem více.

"Bohužel voda vzala polovinu vesnice, kde stálo více než 100 domů. Více než 100 lidí je mrtvých nebo pohřešovaných," řekl už dříve agentuře Reuters mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid.

Zdroj: ČTK
Další zprávy