Dosluhující ministr spravedlnosti Pavel Němec podal k Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona ve prospěch Jiřího Kajínka. Navrhuje zrušit rozhodnutí Krajského soudu v Plzni a Vrchního soudu v Praze, které zamítly obnovu řízení. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva Petr Dimun.
Proč soud zamítl Kajínkovu žádost? Čtěte ZDE Podívejte se uvnitř na VIDEO ze soudní síně |
Němec podle Dimuna ve stížnosti namítl, že soud důkazy hodnotil v rozporu s trestním řádem, který stanovuje podmínky hodnocení důkazů. Ministr proto navrhuje rozhodnutí zrušit a věc vrátit k novému projednání Krajskému soudu v Plzni, dodal Dimun.
Infobox
- Historie Kajínkova případu
- 30. května 1993 - Jiří Kajínek, v té době na útěku z vězení, zastřelil pod plzeňskou věznicí Bory podnikatele Štefana Jandu a jeho strážce. Údajně vraždu objednal podnikatel Antonín Vlasák.
- 8. února 1994 - Kajínka dopadla pražská zásahová jednotka.
- 29. září 1995 - Kajínek byl obžalován z dvojnásobné vraždy.
- 23. června 1998 - Krajský soud v Plzni uznal Kajínka vinným z dvojnásobné vraždy a z pokusu o vraždu a odsoudil ho na doživotí.
- 23. února 1999 - Vrchní soud v Praze Kajínkův trest potvrdil.
- 29. října 2000 - Kajínek uprchl z věznice Mírov na Šumpersku.
- 8. prosince 2000 - Policisté Kajínka zadrželi v Praze 5.
- 2. února 2001 - Vicepremiér Pavel Rychetský uvedl, že v Kajínkově případu podal k Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona.
- Únor 2001 - Případem se začal zabývat Nejvyšší soud.
- 19. září 2001 - Nejvyšší soud Rychetského stížnost zamítl.
- 10. října 2001 - Ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš podal v Kajínkově případu ústavní stížnost. Ústavní soud se jí nezabýval.
- Září 2002 - Kajínek podal žádost o milost prezidentu Václavu Havlovi. Ministr spravedlnosti Rychetský milost nedoporučil.
- Říjen 2003 - Kajínkův právní zástupce Jaroslav Janeček se obrátil kvůli nesrovnalostem v kauze na úřad ombudsmana. Ten uvedl, že soudní rozhodnutí v případu přezkoumávat nebude.
- 5. ledna 2004 - Janeček požádal ministra spravedlnosti, aby v Kajínkův prospěch podal stížnost k Nejvyššímu soudu.
- 26. ledna 2004 - V kauze se objevil nový svědek. Televizi Nova řekl, že z cely viděl střelbu pod věznicí Bory. Svědek, tehdejší vězeň, Nově vylíčil okolnosti zločinu jinak, než jak je popsaly v rozsudku nad Kajínkem soudy.
- 27. ledna 2004 - Kajínek požádal o obnovu procesu.
- 8. dubna 2004 - Inspekce ministra vnitra opětovně neprokázala podezření, že někdo z policistů byl zapleten do nájemných vražd.
- 24. května 2004 - Plzeňský krajský soud začal jednat o možném obnovení Kajínkova procesu.
- 20. července 2004 - Vojtěch Pokoš, hlavní svědek v případu, odmítl u plzeňského krajského soudu vypovídat. Další svědek prohlásil, že mu Pokoš řekl, že nestřílel Kajínek, ale policisté.
- 23. září 2004 - Plzeňský soud zamítl žádost o obnovu procesu. Kajínkův advokát Kolja Kubíček proti verdiktu podal stížnost k vrchnímu soudu.
- 12. listopadu 2004 - Kajínkovu obhajobu převzala advokátka Klára Slámová.
- 21. února 2005 - Vrchní soud v Praze zrušil předchozí verdikt plzeňského soudu a vrátil mu věc k novému projednání.
- 9. května 2005 - Před plzeňským krajským soudem začalo nové kolo jednání o obnově procesu. Jako svědkyně vystoupila mimo jiné Jana Chalupová z někdejší prezidentské kanceláře Václava Havla, podle níž jí jeden ze svědků řekl, že když svědčil proti Kajínkovi, nemluvil pravdu. Svědek však k soudu později nepřišel.
- 8. března 2006 - Plzeňský krajský soud Kajínkovu žádost o obnovu řízení zamítl. Nová svědectví považoval za nedostatečná či nevěrohodná. Kajínek podal stížnost k Vrchnímu soudu v Praze.
- 14. března 2006 - Senát plzeňského krajského soudu se vyloučil z projednávání Kajínkova případu.
- 30. června 2006 - Vrchní soud definitivně zamítl žádost Kajínka na obnovu procesu.
- 3. srpna 2006 - Ministr spravedlnosti Pavel Němec podal k Nejvyššímu soudu ČR stížnost pro porušení zákona v Kajínkův prospěch. Navrhuje zrušit rozhodnutí Krajského soudu v Plzni a Vrchního soudu v Praze, které zamítly obnovu řízení.
Poté, co se zdálo, že případ je definitivně vyřešen a nejznámější český vězeň Jiří Kajínek natrvalo odsouzen k pobytu za mřížemi, se mu tak znovu otevírá možnost - byť teoretická - dostat se legálně na svobodu.
Kajínek vzkázal: Stále doufám
Na ministrův krok už reagoval i sám Kajínek. "Dnes je moje víra v justici velice otřesena, ale stále doufám, že je možné se dovolat pravdy a spravedlnosti," stojí v písemném vyjádření, které poslal z vězení televizi Nova. Stížnost k Nejvyššímu soudu pro porušení zákona podal v Kajínkově případu již v roce 2001 tehdejší vicepremiér Pavel Rychetský, soud ji ale zamítl.
Kajínek byl odsouzen na doživotí před osmi lety za to, že v roce 1993 v borských serpentinách pod plzeňskou věznicí zastřelil Štefana Jandu a Juliána Pokoše a postřelil Vojtěcha Pokoše. Dodnes tvrdí, že je nevinný, a opakovaně žádal o obnovu procesu. Vrchní soud v Praze definitivně zamítl jeho žádost o obnovení procesu koncem června.
Fanclub věří v nevinu
Kajínkův případ se těší značné publicitě, na doživotí odsouzený vrah má i početný zástup příznivců, kteří věří v jeho nevinu.
Nejvíce se Kajínek zapsal do povědomí veřejnosti na podzim roku 2000, kdy se mu podařilo utéci z nejpřísněji střežené české věznice Mírov na Šumpersku. Policie ho později dopadla na pražském sídlišti Velká Ohrada v bytě manželky orlického vraha Marie Černé.
Němcova stížnost je zřejmě Němcovým posledním významnějším rozhodnutím v ministerské funkci. Vláda, jejímž je členem, totiž stojí na prahu demise.